Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ترودو بر سر سقوط هواپیمای اوکراینی در حاشیه نشست امنیتی مونیخ: از وعده ظریف تحت تاثیر قرار گرفتم

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران (راست) و جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا (چپ)
محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران (راست) و جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا (چپ) Copyright ایرنا
Copyright ایرنا
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«تأثیر سلیمانی شهید بسیار بیشتر از سردار سلیمانی است، زیرا ما شاهد تظاهرات گسترده در عراق علیه حضور نیروهای آمریکایی هستیم.»

آگهی

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در حاشیه نشست امنیتی مونیخ با جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا دیدار و گفتگو کرد.

خبرگزاری ایرنا با اعلام این خبر نوشت که ترودو بامداد جمعه ۱۴ فوریه (۲۵ بهمن) به محل اقامت ظریف در مونیخ رفته و با وی در مورد روابط دوجانبه و مسائل مورد علاقه رایزنی کرده‌اند.

آقای ترودو پس از دیدار با آقای ظریف گفت از این سخن او که گفته است می‌بایست تحقیقات کامل و مستقلی در ارتباط با چگونگی سرنگونی هواپیمای اوکراینی به عمل آید «تحت تاثیر» قرار گرفته است.

جاستین ترودو به خبرنگاران گفت:« وعده من به کانادایی‌ها یافتن پاسخ برای سوالهایشان و اطمینان یافتن از این بود که ایران همراه با جامعه جهانی تحقیقات کامل بعمل آورد و مسببان حادثه را محاکمه کند.»

ایران تا به امروز از تحویل جبعه سیاه هواپیمای سرنگون شده به کشوری ثالت که آقای ترودو خواهان آن است سر باز زده است. نخست وزیر کانادا گفت که در دیدار با آقای ظریف این خواست خود را بار دیگر تکرار کرده است.

وزیر امور خارجه ایران پس از این دیدار با فیلیپ شامپانی، همتای کانادایی‌اش نیز دیدار و گفتگو کرد.

به فلیپبورد یورونیوز فارسی بپیوندید

از حدود ۴۰ روز پیش که هواپیمای مسافربری اوکراینی در ایران با دو موشک سپاه پاسداران سقوط کرد، این نخستین بار است که مقام‌های عالی‌رتبه ایران و کانادا با یکدیگر دیدار می‌کنند. از ۱۷۶ سرنشین این هواپیما که همگی جان خود را از دست دادند، بیشترشان ایرانی و ایرانی-کانادایی بودند و بسیاری از آنان در کانادا اقامت داشتند.

نخست وزیر کانادا نخستین مقام رسمی بود که پس از سقوط این هواپیمای اوکراینی در نزدیکی تهران، فرضیه برخورد موشک به هواپیما را مطرح کرد. کانادا از جمله کشورهایی است که خواستار دسترسی به اطلاعات موجود در جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی شده که در اختیار ایران است. اما ایران حاضر به دادن جعبه سیاه به کشورهای دیگر نیست.

دیدارهای دیگر

وزیر خارجه ایران پس از دیدار با مقام‌های کانادایی، با برخی مقام‌ها و شخصیت‌های بین‌المللی دیگر از جمله وزرای خارجه چین، جمهوری چک، کرواسی و فنلاند نیز ملاقات کرد.

در دیدار ظریف با همتای چینی‌اش، وانگ یی، دو طرف در مورد بحران جاری بیماری نوظهور کرونا در چین بات یکدیگر گفتگو کردند. وزیر خارجه ایران از مخاطب چینی خود برای کمک دولت پکن به خروج دانشجویان ایرانی از ووهان تشکر کرد.

تاکنون حدود ۵۰ تن از دانشجویان ایرانی مقیم ووهان با هواپیما از این شهر که نقطه شیوع کرونا بود، به کشورشان بازگردانده شده‌اند.

«کشتن سلیمانی اشتباه محاسباتی بود»

وزیر امور خارجه ایران همچنین در یک نشست مطبوعاتی که در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ برگزار شد، کشتن قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین سپاه قدس ایران به دست آمریکا را «اشتباه محاسباتی» خواند.

محمد جواد ظریف به خبرنگاران گفت: «شهادت سردار سلیمانی اشتباه محاسباتی آمریکایی‌ها بود زیرا هدف تهران مبنی بر خروج نیروهای آمریکایی از عراق را تقویت می‌کند.»

تأثیر سلیمانی شهید بسیار بیشتر از سردار سلیمانی است، زیرا ما شاهد تظاهرات گسترده در عراق علیه حضور نیروهای آمریکایی هستیم.
محمد جواد ظریف
وزیر امور خارجه ایران

آقای ظریف مدعی شد که بعد از کشته شدن سلیمانی در نزدیکی فرودگاه بغداد در ۱۳ دی ۹۸، «هزاران» شهروند عراقی «در اعتراض به حضور نیروهای خارجی» در این کشور به خیابان آمدند. وی گفت: «تأثیر سلیمانی شهید بسیار بیشتر از سردار سلیمانی است، زیرا ما شاهد تظاهرات گسترده در عراق علیه حضور نیروهای آمریکایی هستیم.»

پنجاه‌ و ششمین کنفرانس امنیتی مونیخ روز جمعه با حضور مقام‌های بلند پایه از جمله رهبران ۳۵ کشور جهان در این شهر واقع در جنوب آلمان آغاز شد و تا روز یکشنبه ادامه خواهد داشت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کانادا سپاه پاسداران را سازمان تروریستی اعلام کرد

جاستین ترودو و مشکلی مانند بایدن؛ ترامپِ کانادا چگونه کار را برای نخست وزیر دشوار کرده است؟

دولت فدرال کانادا متعهد به اجرای «برنامه تغذیه ملی» در مدارس سراسر کشور شد