رونمایی از سامانه گنبد آهنین ویژه نابودسازی پهپادها در اسرائیل

رونمایی از سامانه گنبد آهنین ویژه نابودسازی پهپادها در اسرائیل
Copyright  Marco Verch /Flickr
نگارش از یورونیوز فارسی

«رافائل» شرکت تولید کننده تجهیزات نظامی که سامانه دفاع موشکی گنبد آهنین را برای اسرائیل طراحی و ساخته است.

«رافائل» شرکت تولید کننده تجهیزات نظامی که سامانه دفاع موشکی گنبد آهنین را برای اسرائیل طراحی و ساخته است، اعلام کرد نوع جدیدی از این سامانه را برای مقابله با پهپادها تولید کرده است.

این سامانه قابلیت ایجاد اختلال ارتباطی در پهپادها را دارد و همچنین با یک توپ لیزری می تواند اهداف پهپادی وارد شده به محدوده حفاظتی را ساقط کند.

شرکت رافائل پیشتر در ماه دسامبر این سامانه را در صحرای جنوب اسرائیل آزمایش کرده بود. نسخه قبلی این محصول تنها می توانست از طریق الکترونیکی پهپادها را از کار بیاندازد و آنها را از دور خارج کند، در حالی که نسخه جدید مجهز به امکانات نابودسازی پهپادها نیز هست و می تواند از کیلومترها دورتر آنها را هدف بگیرد.

معیر بی، مدیر ارشد بخش تجاری شرکت رافائل، درباره چرایی اضافه شدن قابلیت انهدام پهپادها به این سامانه گفت در حال حاضر در حملات پهپادی، مشابه آنچه در تاسیسات نفتی عربستان اتفاق افتاد، پهپادها در شمار بالا و در قالب یک اسکادران استفاده می شوند. از طرف دیگر استفاده از سیستم ایجاد اختلال به تنهایی کافی نیست چرا که هر چند پهپادهای تجاری در یک محدوده فرکانسی مشخص حرکت می کنند، اما پهپادهای غیرتجاری محدوده فرکانسی متفاوتی دارند و از دامنه حرکتی بالاتری برخوردارند. در نتیجه جدا از سامانه رهگیر و اختلال در ارتباط، به سامانه‌ای ویژه برای انهدام پهپادها نیز نیاز است.

آقای معیر به وبسایت اسرائیلی گلوب گفته است توسعه توپ‌های لیزری دو سال طول کشیده و در این راه میلیون‌ها شکل (واحد پول اسرائیل) خرج آن شده است. وی هر چند به قیمت نهایی این سامانه برای مشتریان اشاره ای نکرد اما قیمت آن را چندین میلیون دلار خواند.

از سوی دیگر یک سخنگوی شرکت رافائل گفته است این سامانه هم اکنون به چند کشور جهان از جمله ارتش بریتانیا فروخته شده است.

«گنبد پهپادی» به سامانه‌های گنبد آهنین، فلاخن داوود، ختس (پیکان) و دیگر سامانه‌های موشکی می پیوندد که لایه‌های دفاع هوایی ارتش اسرائیل را تشکیل می دهند.

شرکت رافائل از پیشتازان عرصه محصولات نظامی به شمار می رود و سامانه دفاع موشکی آن، موسوم به گنبد آهنین، پیشتر مورد تحسین کارشناسان نظامی واقع شده بود.

گنبد آهنین یک پدافند هوایی است که قادر است خمپاره ها، راکت‌ها و گلوله‌های توپ را در فاصله ۴ تا ۷۰ کیلومتری تشخیص دهد و هدف بگیرد. این سامانه از سال ۲۰۱۱ میلادی به خدمت ارتش اسرائیل درآمده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

مطالب مرتبط