Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

کدام کشورها مشتریان اصلی تجهیزات نظامی اسرائیل هستند؟

کدام کشورها مشتریان اصلی تجهیزات نظامی اسرائیل هستند؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

متوسط درآمد سالانه اسرائیل از فروش اسلحه در دهه‌های اخیر به حدود ۱.۵ میلیارد دلار رسیده و بدین ترتیب صادرات تجهیزات نظامی یک سوم صادرات صنعتی این کشور را به خود اختصاص داده است.

آگهی

موسسه تحقیقات بین المللی صلح استکهلم (SIPRI)، در آخرین گزارش خود اسرائیل را جز ده صادر‌کننده بزرگ تجهیزات نظامی در جهان رتبه‌بندی کرده است. مشتریان اصلی اسلحه از اسرائیل هند، ویتنام و آذربایجان هستند.

براساس گزارش این موسسه اسرائیل در سال ۲۰۱۷ بیش از ۱.۳ میلیارد دلار اسلحه به سراسر جهان صادر کرده است. در عین حال، اسرائیل یکی از بزرگترین واردکنندگان تجهیزات نظامی دنیاست و در سال گذشته ۵۲۸ میلیون دلار اسلحه وارد کرد که بیش از ۹۷ درصد آنها از آمریکا خریداری شدند.

هند بزرگترین مشتری تجهیزات نظامی اسرائیل در سال گذشته ۷۱۵ میلیون دلار از این کشوراسلحه خرید و بدین ترتیب واردات اسلحه هند از اسرائیل در یک دهه گذشته ۶۵۰ درصد افزایش یافت. اسرائیل پس از روسیه دومین صادرکننده اسلحه به این کشور آسیایی است. هند همچنین بعد از عربستان دومین واردکننده اسلحه در جهان محسوب می‌شود.

ویتنام و آذربایجان دومین و سومین وارد کننده اسلحه از اسرائیل هستند. این دو کشور در سال گذشته به ترتیب ۱۴۲ و ۱۳۷ میلیون دلار از اسرائیل اسلحه خریدند.

بیشتر بخوانید:

صنایع نظامی اسرائیل

پس از جنگ اعراب و اسرائیل که از ششم تا بیست‌وپنجم اکتبر ۱۹۷۳ میان سوریه و مصر (با حمایت چند کشور عربی دیگر) و اسرائیل اتفاق افتاد، اسرائیل تلاش کرد تا صنایع نظامی خود را بیش از پیش توسعه دهد. گرچه ارتش اسرائیل در ابتدا قصد داشت تا با توسعه صنایع نظامی، قدرت خود را در زمان وقوع جنگ‌های احتمالی بالا ببرد، اما تولیدات پیشرفته اسرائیل توجه بازارجهانی اسلحه را به خود جلب کرده و این کشور را به یکی از صادرکنندگان مهم تجهیزات نظامی در جهان بدل کرد.

متوسط درآمد سالانه اسرائیل از فروش اسلحه در دهه‌های اخیر به حدود ۱.۵ میلیارد دلار دسیده و بدین ترتیب صادرات تجهیزات نظامی یک سوم صادرات صنعتی این کشور را به خود اختصاص داده است. صنایع نظامی از دولت این کشور یارانه دریافت نمی‌کنند، و برخی همین مساله را دلیل پیشرفت صنایع نظامی این کشور می‌دانند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

افزایش دو برابری واردات تجهیزات نظامی در خاورمیانه

براساس گزارش موسسه تحقیقات بین المللی صلح استکهلم، میزان تجارت تجهیزات نظامی در یک دهه اخیر در جهان از حدود ۲۰ میلیارد دلار به بیش از ۳۰ میلیارد دلار رسیده است. در این میان، واردات اسلحه به کشورهای خاورمیانه به بیش از دو برابر نسبت به دهه قبل رسیده است. عربستان، مصر و امارات عربی متحده که در سال‌های اخیر جز پنج کشور اول واردکننده اسلحه در جهان بودند، در این منطقه قرار دارند. با این حال بخش بزرگی از سلاح‌های وارد شده به این منطقه از سوی کشورهای غربی تامین شده و سهم اسرائیل در تجارت اسلحه در این منطقه چندان بزرگ نیست.

بیشتر بخوانید:

آمریکا و روسیه پیشگامان صادرات اسلحه جهان

این دو کشور که از زمان جنگ سرد با یکدیگر در رقابت بر سر تجهیزات نظامی بودند، در دهه اخیر جایگاه خود را به عنوان بزرگ‌ترین تولید و صادرکنندگان اسلحه حفظ کرده‌اند.

جنگ سرد به دوره‌ای از رقابت و تنش‌های سیاسی و ژئوپلیتیکی بین بلوک شرق و غرب بعد از اتمام جنگ جهانی دوم تا زمان فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی اطلاق می‌گردد. در طول این دوره این دو ابرقدرت در عرصه‌های گوناگون مانند تجهیزات نظامی، ایدئولوژی، روانشناسی، جاسوسی، ورزش، صنعت و توسعه فناوری با یکدیگر رقابت تنگاتنگی داشتند.

فرانسه و آلمان بعد از آمریکا و روسیه در صدر فروشندگان اسلحه قرار دارند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گزارش تصویری: آزمایش آخرین سلاح های نظامی آمریکا در رزمایش کالیفرنیا

آستین: سرعت پیشروی روسیه در خارکیف با رفع محدودیت‌های تسلیحاتی غرب کند شد

پس‌لرزه‌های جنگ اوکراین؛ از تقویت زرادخانه استونی تا مونتاژ تانک‌های لئوپارد در نروژ