درگیری بین معترضان و نیروهای امنیتی لبنان؛ دولت حسان دیاب رای اعتماد گرفت

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
درگیری بین معترضان و نیروهای امنیتی لبنان؛ دولت حسان دیاب رای اعتماد گرفت
Copyright  عکس از آسوشیتدپرس

دولت حسان دیاب، نخست وزیر لبنان روز سه شنبه در حالی از پارلمان این کشور رای اعتماد گرفت که نیروهای امنیتی ساعاتی پیش از آن با هزاران نفر از معترضان در بیروت درگیر شده بودند.

در جریان تظاهرات در مقابل پارلمان لبنان که در آستانه برگزاری جلسه رای اعتماد به دولت جدید برگزار شد، نیروهای امنیتی برای متفرق کردن معترضان به شلیک گاز اشک آور و استفاده از ماشین آب پاش متوسل شدند.

بنا به گزارش ها بیش از ۲۰۰ نفر در جریان این درگیری ها مجروح شدند. شماری از شرکت کنندگان در تظاهرات مقابل ساختمان پارلمان لبنان به سوی نیروهای امنیتی سنگ پرتاب کردند. آنها همچنین تلاش کردند تا با ممانعت از ورود نمایندگان به ساختمان پارلمان، جلسه رای اعتماد به دولت را به تاخیر بیاندازند.

شماری از مجروحان درگیری های روز سه شنبه در بیروت به بیمارستان انتقال یافتند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

برخی از تظاهرکنندگان در مقابل ساختمان پارلمان به نشانه مخالفت با دولت حسان دیاب شعار «عدم اعتماد» سر می دادند.

از سوی دیگر هواداران دولت لبنان در یکی از خیابان های منتهی به پارلمان این کشور به معترضان ضددولتی حمله کردند. درگیری بین دو طرف با دخالت نیروهای امنیتی پایان یافت.

نمایندگان پارلمان لبنان در جلسه خود که پیش از ظهر سه شنبه آغاز شد به دولت حسان دیاب رای اعتماد دادند. از ۸۴ نماینده حاضر در جلسه روز سه شنبه ۶۳ نفر با کابینه جدید موافقت کردند. این در حالی است که ۲۰ نماینده به دولت جدید رای عدم اعتماد دادند. یک نفر از نمایندگان هم رای ممتنع داد.

اعتراضات ضددولتی در لبنان که از اواسط ماه اکتبر (اواخر مهر ماه) آغاز شد منجر به استعفای سعد حریری از نخست وزیری این کشور شد. تظاهرات معترضان در لبنان در حالی طی چهار ماه گذشته ادامه یافته که این کشور با جدی ترین بحران اقتصادی و مالی خود ظرف دهه های گذشته روبرو است.

معترضان خواستار اصلاحات ساختاری و کناره گیری طبقه سیاسی حاکم در لبنان شده اند. آنها نخبگان سیاسی این کشور را به «ناکارآمدی» و «فساد مالی» متهم می کنند.