Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

بحران لبنان؛ درگیری‌های شدید در بیروت ده‌ها زخمی برجای گذاشت

بحران لبنان؛ درگیری‌های شدید در بیروت ده‌ها زخمی برجای گذاشت
Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

از دو روز پیش تا کنون و آغاز مجدد اعتراضات در بیروت شمار کلی مجروحان به بیش از ۵۲۰ نفر رسیده است. در راهپیمایی ضد دولتی روز شنبه در این شهر نیز دست کم ۳۷۷ نفر مجروح شده بودند.

آگهی

راهپیمایی معترضان لبنانی در پایتخت این کشور برای دومین روز متوالی به خشونت گرایید و دست کم ۱۴۵ زخمی بر جای گذاشت.

نیروهای امنیتی لبنان در شامگاه یکشنبه ۲۹ دی با خودروهای آب‌پاش، شلیک گاز اشک‌آور و نیز گلوله‌های پلاستیکی تلاش کردند راهپیمایان را در نقاط مرکزی بیروت پراکنده سازند. معترضان در این راهپیمایی به طرف مأموران سنگ و اشیا دیگر پرتاب کردند.

روز یکشنبه صدها تن از معترضان لبنانی برای دومین روز متوالی در ابتدای خیابان منتهی به پارلمان در مرکز بیروت تجمع کردند. درگیری‌های شدید میان معترضان و پلیس هنگامی آغاز شد که گروهی از راهپیمایان با پرتاب سنگ و فریاد «انقلاب، انقلاب» تلاش کردند تا به ساختمان پارلمان راه یابند اما با مقاومت مأموران روبرو شدند.

به گزارش صلیب سرخ لبنان، از ۱۴۵ مجروح این درگیری ۴۵ نفر همچنان در بیمارستان بستری هستند. دو خبرنگار نیز در میان مجروحان هستند.

راهپیمایان در نهایت به دلیل دود غلیظ ناشی از شلیک گاز‌ اشک‌آور و نیز باران شدیدی که پس از آن آغاز شد، رفته‌رفته محل تجمع را ترک کردند و تنها گروه‌های اندکی تا ساعاتی پس از آن در چند خیابان باقی ماندند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، از آغاز مجدد راهپیمایی در بیروت از دو روز پیش تا کنون شمار کلی مجروحان به بیش از ۵۲۰ نفر رسیده است. در راهپیمایی ضد دولتی روز شنبه در این شهر نیز دست کم ۳۷۷ نفر مجروح شده بودند.

این میزان خشونت از آغاز تظاهرات اعتراضی علیه فساد اداری و مالی دولت در لبنان یعنی از روز ۱۷ اکتبر سال میلادی گذشته (۲۵ مهر ۱۳۹۸) تاکنون بی‌پیشینه بوده است. راهپیمایی در لبنان که تا پیش از این کمابیش به صورت مسالمت‌آمیز برگزار می‌شد، از روز شنبه با حمله به مأموران با سنگ و نیز شکستن شیشه بانک‌ها به عنوان نماد گرانی و فساد اقتصادی، رنگ خشونت به خود گرفت.

پلیس لبنان روز یکشنبه با انتشار یک پیام توییتری از راهپیمایان خواسته بود به مأموران امنیتی «حمله» نکنند.

از سوی دیگر خبر می‌رسد که ده‌ها تن از معترضان لبنانی در روزهای اخیر بازداشت شده‌اند. خبرگزاری فرانسه به نقل از کمیته وکلای مدافع معترضان لبنان می‌نویسد که حدود ۴۰ تن از راهپیمایان در روز شنبه بازداشت و پس از مدت کوتاهی آزاد شده‌اند، اما روی جاهای مختلف بدن «بیشتر» آنها از جمله «سر، صورت و حتی آلت تناسلی» آثار زخم دیده می‌شود. این کنشگران می‌گویند با مراجعه به بیمارستان‌ها دریافته‌اند که این افراد بر اثر برخورد گلوله‌های پلاستیکی آسیب دیده‌اند.

بحران و ناآرامی در لبنان از سه ماه پیش در اعتراض به فساد دولتی، مشکلات اقتصادی، گرانی و افزایش قیمت دلار آغاز شد و به مرور ابعاد وسیعی‌یافت. این اعتراض‌ها در نهایت به استعفای سعد حریری، نخست‌وزیر پیشین این کشور انجامید، اما معترضان از دو روز پیش با درخواست برکناری کل طبقه سیاسی حاکم در این کشور به خیابان آمدند. مخالفان دولت از ادامه وضعیت فساد و رکود اقتصادی در کشور شکایت دارند.

میشل عون، رئیس جمهوری لبنان قرار است روز دوشنبه در یک نشست امنیتی با شرکت وزرای کشور و دفاع درباره بحران جاری رایزنی کند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انفجار بزرگ بیروت؛ شمار کشته‌ها به دست‌کم ۱۳۷ و زخمی‌ها به ۵ هزار نفر رسید

درگیری شدید نیروهای امنیتی لبنان با معترضان در نزدیکی پارلمان؛ بیش از ۱۶۰ نفر زخمی شدند

رئیس جمهوری لبنان حسان دياب را به‌عنوان نخست وزیر مامور تشکیل کابینه کرد