دیده‌بان حقوق بشر: از سرنوشت بیش از ۸ هزار زندانی داعش اطلاع نداریم

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
دیده‌بان حقوق بشر: از سرنوشت بیش از ۸ هزار زندانی داعش اطلاع نداریم
کپی رایت  عکس از خبرگزاری فرانسه

سازمان دیده بان حقوق بشر روز سه شنبه از دولت سوریه و کردهای این کشور خواست تا در مورد سرنوشت افرادی که در زمان کنترل داعش بر مناطق مختلف این کشور ناپدید شده اند تحقیق کنند.

بنا به اعلام این سازمان مدافع حقوق بشر از سرنوشت بیش از هشت هزار نفر از افرادی که از سوی داعش بازداشت شده بودند همچنان اطلاعی در دست نیست. در میان مفقودشدگان نام تعدادی فعال سیاسی، خبرنگار و افراد فعال در امور بشردوستانه دیده می شود.

سازمان دیده بان حقوق بشر به طور مشخص از جان کنتلی، خبرنگار و عکاس بریتانیایی و پائولو دالیویو، کشیش ایتالیایی به عنوان افرادی نام برده است که از سرنوشت آنها اطلاعی در دست نیست.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

این سازمان از عملکرد مسئولان کرد سوریه که مناطق تحت کنترل داعش را در اختیار گرفته اند انتقاد کرده است. به گفته دیده بان حقوق بشر مقامات کرد سوریه «به ندرت» به درخواست خانواده های مفقودشدگان پاسخ می دهند. این سازمان همچنین از مقامات دولت سوریه نیز به دلیل عدم اطلاع رسانی در مورد ناپدیدشدگان انتقاد کرده است.

گروه داعش در سال ۲۰۱۴ کنترل مناطقی از عراق و سوریه را در دست گرفت. این گروه افراط گرا در سال های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۹  کلیه مناطق تحت کنترل خود در عراق و سوریه را از دست داد.

سازمان دیده بان حقوق بشر از مقامات کردهای سوریه و دولت این کشور خواسته است تا «مرکزی ارتباطی یا سازمانی مدنی» برای جمع آوری اطلاعات در مورد مفقوشدگان در زمان حکومت داعش ایجاد کنند.

این سازمان همچنین خواستار تحقیق از افراد مظنون به ارتباط با داعش در مورد مفقوشدگان شده است. دیده بان حقوق بشر با این حال نسبت به عدم رعایت اصول حقوق بشر در بازجویی از این افراد هشدار داده است.