سخنگوی جیش‌الاسلام سوریه با ویزای دانشجویی به فرانسه آمده بود

سخنگوی جیش‌الاسلام سوریه با ویزای دانشجویی به فرانسه آمده بود
Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«از آنجا که اخذ ویزای فرانسه بسیار سخت است، می‌توان گفت که بخش کنسولی کار خود را انجام داده است.»

آگهی

وزارت خارجه فرانسه پس از بازداشت سخنگوی پیشین یک گروه مسلح سوری در شهر مارسی گفت که «مجدی مصطفی نعمه» معروف به «اسلام علوش» با ویزای کوتاه مدت به این کشور وارد شد. این وزاتخانه تاکید کرد که ویزای کوتاه مدت تحصیلی در یک موسسه تحقیقاتی فرانسوی با پرونده کامل شخص متقاضی، در کنسولگری فرانسه در استانبول صادر شده است.

صدور ویزا در فرانسه به‌طور مشترک در صلاحیت دو وزارتخانه کشور و امور خارجه است. ویزای کوتاه مدت شنگن ۹۰ روزه است و امکان مسافرت به ۲۶ کشور امضا کننده این پیمان را می‌دهد. هنوز مشخص نیست که آیا علوش از زمان حضورش در فرانسه به کشورهای دیگر اروپایی سفر کرده است یا نه.

طبق گزارش منابع قضایی، اسلام علوش از نوامبر ۲۰۱۹ در خاک فرانسه حضور دارد. وی با پذیرش از موسسه تحقیقات و مطالعات جهان عرب و مسلمان در دانشگاه اکس مارسی توانسته بود ویزای دانشجویی دریافت کند.

ریشار ژاکموند، مدیر این موسسه تحقیقاتی گفت برای جوانان عربی که زمانی در شورش علیه رژیم‌های استبدادی حضور جدی داشتند، بسیار معمول است که بعدها تلاش کنند تا جایگاهی در حوزه آکادمیک و علمی برای خود به دست آوردند.

وی به خبرگزاری فرانسه گفت که از گذشته علوش بی اطلاع بوده است و افزود: «از آنجا که اخذ ویزای فرانسه بسیار سخت است، می‌توان گفت که بخش کنسولی کار خود را انجام داده است.»

وی همچنین گفت که چنین افرادی اغلب رزومه‌های بسیار جالبی دارند و می‌توانند تجربه دست اولی برای ما به ارمغان بیاورند.

پلیس فرانسه ۲۹ ژانویه، این عضو ارشد گروه جیش‌الاسلام را به اتهام ارتکاب جنایت علیه بشریت و مشارکت در «ناپدیدی» اجباری چهار شهروند سوریه  در بندر مارسی بازداشت کرد. پرونده وی پس از ۴۸ ساعت بازجویی، به دادسرای مبارزه با تروریسم پاریس منتقل شد.

از زمان آغاز جنگ داخلی سوریه در سال ۲۰۱۱، جیش الاسلام یکی از نیرومندترین و سازمان‌یافته‌ترین گروه‌های مسلح مخالف دولت بشار اسد به شمار می‌رود. این گروه که به دریافت کمک مالی از پادشاهی عربستان سعودی مشهور است، در سال ۲۰۱۸ آخرین پایگاه خود در غوطه دمشق را ترک کرد و هم‌اکنون اعضای آن در استان ادلب حضور دارند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ارسال پول برای اسلامگرایان سوریه؛ پلیس آلمان یک مسجد را تفتیش کرد

قوانین عجیب فرانسه؛ از ممنوعیت برهنگی در خانه تا مخالفت والدین با ازدواج فرزندان

تنها راهی که دشمنان ناپلئون می‌توانستند او را شکست دهند چه بود؟