Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

عضو اپوزیسیون سوریه به اتهام ارتکاب جنایت جنگی در فرانسه بازداشت شد

عضو اپوزیسیون سوریه به اتهام ارتکاب جنایت جنگی در فرانسه بازداشت شد
Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رازان زیتونه همراه با همسرش وائل حماده و دو فعال سیاسی دیگر در سال ۲۰۱۳ در حومه دمشق ناپدید شدند و دیگر خبری از آن‌ها در دست نیست. گروه جیش‌الاسلام متهم به انجام این آدم‌ربایی است.

آگهی

پلیس فرانسه یک عضو ارشد گروه جیش‌الاسلام را به اتهام ارتکاب جنایت علیه بشریت و مشارکت در «ناپدیدی» اجباری چهار شهروند سوریه در بندر مارسی بازداشت کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، مجدی مصطفی نعمه ۳۱ ساله روز چهارشنبه در جریان عملیات یگان ویژه ژاندارمری در مارسی بازداشت و پس از ۴۸ ساعت بازجویی، برای تشکیل پرونده به دادسرای مبارزه با تروریسم پاریس منتقل شد. وی پیش از این سخنگوی سازمان نظامی-سیاسی جیش‌الاسلام بود که یکی از قدرتمندترین گروه‌های مخالف دولت بشار اسد در جریان جنگ داخلی این کشور به شمار می‌رود.

به گفته یک منبع قضایی، مجدی مصطفی نعمه به ظن شکنجه کردن افراد، ارتکاب جنایت علیه بشریت و مشارکت در «ناپدیدی اجباری» رازان زیتونه، وکیل و روزنامه‌نگار سرشناس سوریه و سه همرزمش در سال ۲۰۱۳، تفهیم اتهام و قرار بازداشت وی تمدید شده است.

رازان زیتونه همراه با همسرش وایل حماده و دو فعال سیاسی دیگر با نام‌های سمیرا خلیل و ناظم حماده، در ۹ دسامبر سال ۲۰۱۳ در حومه دمشق ناپدید شدند و دیگر خبری از آن‌ها در دست نیست. جیش‌الاسلام که در فاصله سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۷ کنترل کامل حومه (ریف) دمشق را در دست داشت، متهم اصلی این آدم‌ربایی است.

خانم زیتونه همراه با چند کنشگر دیگر جریان «بهار عربی» به پاس تلاش‌ برای ثبت و گزارش کردن موارد نقض حقوق بشر در سوریه و دفاع از قربانیان سرکوب، جایزه ساخاروف پارلمان اروپا را در سال ۲۰۱۱ دریافت کرده بود.

وی در سال ۲۰۱۲ و همزمان با افزایش خطر بازداشت از سوی نهادهای امنیتی دولت بشار اسد به حومه دمشق پناه برد و از همان زمان، تمام گروه‌های درگیر در سوریه و به‌ویژه جیش‌الاسلام را به نقض سازمان‌یافته (سیستماتیک) و فاحش حقوق بشر متهم کرد.

فدراسیون بین‌المللی حقوق بشر، لیگ حقوق بشر فرانسه، مرکز رسانه‌های سوریه و بستگان چندین فرد ناپدید شده، در ماه ژوئن سال ۲۰۱۹ با ثبت شکایتی در دادگستری فرانسه، اعضای جیش‌الاسلام را به انجام «شکنجه»، ارتکاب «جنایات جنگی» و «جنایت علیه بشریت» در فاصله سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۸ در غوطه دمشق متهم کردند.

AP
محمد علوش، رهبر جیش‌الاسلام در مذاکرات صلح سوریه در استکهلم/ مارس ۲۰۱۶AP

وکلای شاکیان امیدوارند که رسیدگی به‌ این پرونده، راه را برای دادگاه‌های فرانسه برای محاکمه مجرمان جنگ داخلی سوریه، از نیروهای دولتی تا مخالفان، باز کند. وکیل این شاکیان اعلام کرد: «ما حضور مجدی مصطفی نعمه در مارسی را روز دهم ژانویه به پلیس اطلاع دادیم.»

از زمان آغاز جنگ داخلی سوریه در سال ۲۰۱۱، جیش الاسلام یکی از نیرومندترین و سازمان‌یافته‌ترین گروه‌های مسلح مخالف دولت بشار اسد به شمار می‌رود. این گروه که به دریافت کمک مالی از پادشاهی عربستان سعودی مشهور است، در سال ۲۰۱۸ آخرین پایگاه خود در غوطه دمشق را ترک کرد و هم‌اکنون اعضای آن در استان ادلب حضور دارند.

زهران علوش، بنیانگذار جیش‌الاسالام در سال ۲۰۱۵ در جریان یک حمله هوایی هدفمند دولت سوریه در نزدیکی دمشق کشته شد. پس از قتل زهران برادرش محمد علوش رهبری این سازمان را برعهده گرفت.

محمد علوش، به‌عنوان یکی از چهره‌های «اپوزیسیون مسلح میانه‌رو» سوریه، نمایندگی مخالفان دولت بشار اسد در مجامع بین‌المللی را هم عهده‌دار است. مجدی مصطفی نعمه، به دلیل نزدیکی و ارادت به براداران علوش، در غوطه به اسلام علوش معروف بود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اعلان پیروزی کامل ارتش سوریه در غوطه: جیش‌الاسلام آخرین پایگاه شورشیان حومه دمشق را ترک می‌کند

شلیک راکت از غوطه شرقی به حومه دمشق ده‌ها کشته بر جا گذاشت

شایعه «مرد بودن همسر ماکرون»؛ عاملان افترا رسما محاکمه می‌شوند