ارتش سوریه در آستانه تصرف یک منطقه کلیدی دیگر در ادلب

نیروهای ارتش سوریه
نیروهای ارتش سوریه Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سراقب در محل تلاقی دو محور بزگرراهی کلیدی در شمال غرب سوریه قرار دارد و نیروهای دولتی برای برچیدن آخرین پایگاه‌های شورشیان و پایان دادن به مناقشه داخلی این کشور در صدد تصرف کامل آن هستند.

آگهی

نیروهای ارتش سوریه در آستانه تصرف یک منطقه کلیدی در شمال غرب این کشور هستند.

به گزارش منابع محلی درگیری‌های شدید میان نیروهای دولتی و شورشیان در استان ادلب و مناطق همجوار آن طی یک هفته گذشته بیش از ۴۰۰ کشته برجای گذاشته است.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه، نهادی غیردولتی که بواسطه دسترسی به منابع گسترده محلی مناقشه داخلی در سوریه را رصد می‌کند، روز جمعه ۱۱ بهمن اعلام کرد نیروهای ارتش و نظامیان وفادار به دولت بشار اسد پس از تحت کنترل درآوردن شهر استراتژیک معرة النعمان واقع در جنوب استان ادلب، اینک به دو کیلومتری سراقب، دیگر شهر کلیدی منطقه رسیده و در آستانه تصرف آن قرار دارند.

به گزارش این نهاد غیردولتی آگاه از تحولات سوریه، نبردها میان دو طرف در مناطق اطراف شهر سراقب همچنان ادامه دارد. سراقب از شهرهای همجوار معرة النعمان است که در پی بمباران‌های شدید دو هفته گذشته تقریبا از سکنه خالی شده است.

تصرف قریب الوقوع سراقب ضربه سخت دیگری برای گروه‌های مخالف و شبه نظامیانی است که هفته‌هاست با حملات شدید نیروهای دولتی در مناطق شمال غرب این کشور مقابله می‌کنند. نبردهای اخیر که با زیرپا گذاشته شدن توافقنامه‌های آتش‌بس و ترک مخاصمه در مناطق کاهش تنش صورت گرفته، با پیروزی‌هایی برای نیروهای دولتی همراه بوده است.

ارتش سوریه اینک بیش از ۴۰ درصد از مناطق استان ادلب را که از آن به عنوان آخرین پایگاه شورشیان سوری یاد می‌شود به تصرف خود درآورده‌ و در صورت تصرف سراقب به پیروزی بزرگ دیگری در این منطقه دست پیدا خواهد کرد.

سراقب در محل تلاقی دو محور بزگرراهی کلیدی در شمال غرب سوریه قرار دارد و نیروهای دولتی برای برچیدن آخرین پایگاه‌های شورشیان و پایان دادن به مناقشه داخلی این کشور در صدد تصرف کامل آن هستند.

یکی از این دو بزرگراه کلیدی یعنی ام۵ حلب، دومین شهر بزرگ سوریه و یکی از ریه‌های اقتصادی این کشور را به دمشق،‌ پایتخت متصل می‌کند و دیگری یعنی ام۴ حلب را به شهر ساحلی لاذقیه پیوند می‌دهد.

بیش از نیمی از استان ادلب و مناطق همجوار آن در استان‌‌های حلب، حماء و لاذقیه همچنان از کنترل نیروهای دولتی خارج است و تحت تصرف شورشیان و اعضای گروه جهادی هیئت تحریر شام، شاخه سابق القاعده در سوریه قرار دارد.

این منطقه که سه میلیون نفر از جمعیت سوریه را در خود جای داده همچنین به عنوان آخرین سنگر مقاومت برای دیگر گروه‌های جهادی و مخالفان مسلح سوری به شمارمی‌رود.

به گزارش منابع محلی نبردها در مناطق غربی حلب از اواسط ژانویه تاکنون به شدت افزایش یافته به نحوی که از پایان سال ۲۰۱۶ تاکنون هیچگاه درگیری و نبرد‌های نظامی در این منطقه تا این حد شدید نشده بود. دیده‌بان حقوق بشر سوریه گزارش می‌دهد که در جریان نبردهای جاری در استان‌های ادلب و حلب ۲۰۵ نیروی نظامی دولت و ۲۲۰ شبه نظامی از جناح مقابل ظرف یک هفته کشته شده‌اند.

ارتش سوریه با کمک گرفتن از متحدان خود از جمله روسیه و ایران پس از کسب پیروزی‌های نظامی متوالی بر ضد شورشیان و گروه‌های جهادی که عمدتا با پشتیبانی هوایی جنگنده‌های روس صورت گرفته، اینک بیش از ۷۰ درصد از خاک این کشور را تحت کنترل خود دارد.

مناقشه سوریه که ازمارس ۲۰۱۱ با سرکوب تظاهرات دمکراسی‌خواهان آغاز و سپس با ظهور و به میدان آمدن گروه‌های جهادی وارد مرحله تازه‌ای شد تاکنون بیش از ۳۸۰ هزار کشته و میلیون‌ها آواره برجای گذاشته است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حمایت آمریکا از پاسخ نظامی ترکیه به حملات ارتش سوریه در ادلب

سوریه: اسرائیل از جولان به چند نقطه در حومه دمشق حمله کرد

رویترز: سپاه پاسداران در پی حملات مرگبار اسرائیل نیروهای ارشد خود را از سوریه خارج کرد