Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

روز موعود برکسیت؛ بریتانیا امشب رسما از اتحادیه اروپا جدا می‌شود

روز موعود برکسیت؛ بریتانیا امشب رسما از اتحادیه اروپا جدا می‌شود
Copyright عکس از ای پیMatt Dunham
Copyright عکس از ای پی
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کارشناسان احتمال می‌دهند هر دو طرف این گفتگو می‌آیند تا بر سر آنچه «حداقل حیاتی» نامیده می‌شود توافق کنند.

آگهی

جمعه ۳۱ ژانویه سرانجام رسید، روز شادی بریتانیایی‌هایی که خواستار ترک اتحادیه بودند و روز غصهٔ آنهایی که می‌خواستند در اروپا بمانند. طبق زمان‌بندی، برکسیت رأس ساعت ۲۴ به وقت اروپای مرکزی و ۲۳ به وقت بریتانیا رسما انجام می‌شود.

اما بالاخره بعد از برگزاری دو دوره انتخابات، و سه نخست وزیر و سه سال کشمکش و دعوای سیاسی خیلی‌ها از اینکه این روز سرانجام رسیده ناراحت نیستند.

مسائل کلیدی باقی مانده کدام است؟

اما ۳۱ ژانویه ۲۰۲۰ تنها شروع فرآيند برکسیت است و نه پایانش، چراکه از امروز تا ۳۱ دسامبر جاری میلادی یعنی دقیقا به‌مدت یازده ماه، بریتانیا و اروپا بر سر جزئیات توافق تجاری و روابط آینده‌شان گفتگو خواهند کرد.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

کارشناسان احتمال می‌دهند هر دو طرف این گفتگو می‌آیند تا بر سر آنچه «حداقل حیاتی» نامیده می‌شود توافق کنند، و همچنین بعید می‌دانند اروپا مالیات گمرکی خاصی بر تولیدات بریتانیا و یا میزان واردات آنها وضع کند.

اما دیگر نکات کلیدی باقی مانده عبارتند از آنکه نخست ساکنان قارّهٔ سبز می‌خواهند از این به بعد هم بتوانند برای کار و زندگی، آزادانه، یعنی بدون نیاز به ویزا و مجوز به بریتانیا بروند و بیایند، و دیگر اینکه می‌خواهند که بتوانند مثل سابق حق بهره‌برداری از شیلات را در آبهای بریتانیا داشته باشند اما جزیره نشینان چندان راغب به دادن این امتیازها نیستند.

مسألهٔ دیگری که می‌ماند موضوع ایرلند شمالی است، یعنی بخش شمالی جزیرهٔ ایرلند که همراه بریتانیا از اتحادیهٔ اروپا خارج می‌شود اما بناست هیچ مرز فیزیکی بین این بخش و بخش جنوبی جزیرهٔ ایرلند کشیده نشود، حال آنکه معیارها و مقررات تجاری این دو بخش فرق می‌کند.

سخنرانی‌ها، گفتگوها و بیانیه‌هایی که در راه است

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا بناست امشب سخنرانی کند و همچنین نایجل فاراژ، رهبر حزب برکسیت به همراه شماری دیگر از اعضای این حزب نیز به همین مناسبت در لندن سخنرانی خواهند کرد.

همچنین بناست امشب رأس ساعت ۱۱ اورزولا فن درلاین، رئیس کمیسیون اروپا، شارل میشل رئیس شورای اروپا، و دیود ساسولی، رئیس پارلمان اروپا بیانه‌ٔ مشترکی در رابطه با برکسیت صادر کنند.

از سوی دیگر امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه و میشل بارنیه، مذاکره‌کنندهٔ ارشد اتحادیهٔ اروپا در زمینهٔ برکسیت امشب در پاریس دیدار و گفتگو خواهند کرد.

لندن در شب جدایی

صادق خان، شهردار لندن اعلام کرد: «گرچه بریتانیا امروز اروپا را ترک می‌کند اما لندن همیشه شهری جهانی و اروپایی باقی می‌ماند.» او خطاب به حدود یک میلیون شهروند اروپایی که اینک در لندن زندگی می‌کنند گفت: «شما لندنی هستید. شما نه تنها از نظر اقتصادی بلکه از نظر فرهنگی و اجتماعی به غنای شهر ما می‌افزایید.»

بناست همزمان با انجام رسمی برکسیت، ساعتی شمارش معکوس آن را بر دیوار ساختمان نخست‌وزیری بریتانیا نمایش دهد و در لندن و نزدیک به پارلمان نیز مراسم آتش‌بازی انجام شود.

تاریخ اجرایی شدن برکسیت در حالی رسیده است که هزاران بریتانیایی که خارج از این کشور زندگی می‌کنند و هزاران شهروند اروپا که در بریتانیا به سر می‌برند به روشنی نمی‌دانند دقیقا چه در انتظارشان است و کار و زندگی‌شان دستخوش چه تغییراتی خواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فرانسه: اتحادیه اروپا و بریتانیا در دستیابی به توافق «همدیگر را خواهند درید»

بارنیه: برای امضای توافق جامع پس از برکسیت بیشتر از یکسال لازم است

نتایج تحقیقات تازه در بریتانیا: کارگران مهاجر پس از برکسیت با خطر برده‌داری مدرن و استثمار مواجه‌اند