Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

تظاهرات ضد قانون شهروندی در هند به خشونت کشیده شد

تظاهرات ضد قانون شهروندی در هند به خشونت کشیده شد
Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در نزدیکی محل برگزاری اعتراضات علیه اصلاح قانون شهروندی هند، یک مرد ناشناس با تیراندازی یک نوجوان را زخمی کرد.

آگهی

تیراندازی یک مرد ناشناس در نزدیکی دانشگاه دهلی منجر به جراحت یک نوجوان شد.

مرد مهاجم که هویتش فاش نشده، در اعتراض به معترضان به قانون شهروندی هند دست به تیراندازی زده است. شاهدان عینی می‌گویند مرد اسلحه به دست، پیش از شلیک، شعارهایی علیه معترضین در نزدیکی دانشگاه جامیا میلیا سر داده است. پلیس بعد از وقوع حادثه فرد مهاجم را دستگیر کرده اما هنوز جزئيات دیگری درباره هویت فرد منتشر نشده است.

حمله این فرد در منطقه‌ای صورت گرفته که بیش از هزار نفر از معترضان در حال راهپیمایی بودند.

نارندرا مودی، نخست وزیر هند ۵ اوت (۱۴ مرداد) از تصمیم دولت برای لغو خودمختاری نسبی و اختیارات ویژه منطقه جامو و کشمیر خبر داد. طبق اصل ۳۷۰ قانون اساسی هند، این منطقه به جز در مسایل دفاعی و امور خارجی، در سایر موارد از اختیارات خاص برخوردار بود.

طبق بند ۳۵ قانون هند فروش هرگونه اموال غیر منقول به افرادی که بومی ایالت جامو و کشمیر نیستند، ممنوع است و ساکن دائمی جامو و کشمیر فردی است که پیش از سال ۱۹۵۴ مقیم این ایالت بوده یا ۱۰ سال دائم و مستمر در آن زندگی کرده باشد.

دولت پس از لغو اصل ۳۷۰ قانون اساسی و بند ۳۵ قانون هند که اختیارات ویژه‌ای برای ایالت جامو و کشمیر در نظر گرفته بود، برای جلوگیری از اعتراض مردم، مدارس و دانشگاه ها را تعطیل و تلفن و اینترنت این منطقه را قطع کرد.

استثنا مسلمانان از تسهیلات شهروندی برای مهاجران خارجی

اصلاح قانون شهروندی هند در تاریخ ۲۰ آذر (۱۱ دسامبر) در این کشور به تصویب رسید. بر اساس این قانون پناهجویان کشورهای بنگلادش، افغانستان و پاکستان در هند که بدون اوراق معتبر پیش از سال ۲۰۱۵ میلادی وارد این کشور شده‌اند می‌توانند شهروندی این کشور را دریافت کنند اما این قانون شامل حال مسلمانان نمی‌شود.

اصلاح قانون شهروندی باعث شکل گیری اعتراضات گسترده در سرتاسر هند شده است. معترضان معتقدند که این اصلاحات به همراه طرح ملی ثبت نام شهروندان سبب هدف قرار گرفتن مسلمانان و تبعیض علیه آنان خواهد شد.

این تغییرات و اصلاحات اعتراضات بسیاری را در هند برانگیخت.

نخست وزیر هند ماه گذشته یک کارزار تبلیغاتی عمومی برای برطرف کردن تفسیرهای غلط از این قانون را آغاز کرد. مودی که از حامیان سرسخت این اصلاحات است اعلام کرده این اصلاحات به هیچ وجه علیه شهروندان مسلمان هند نیست. از سوی دیگر دولت هند در اوت سال ۲۰۱۹ خودمختاری نسبی و اختیارات ویژه منطقه جامو و کشمیر را لغو کرد.

دولت ناراندرا مودی می‌گوید اصلاح قانون شهروندی برای کمک به اقلیت‌های مذهبی در این کشور صورت گرفته، این در حالی است که معترضین معتقدند این قانون، اقدامی ضد مسلمانان است و قانون اساسی سکولار هند را نقض می‌کند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

احضار سفیر ایران در دهلی نو در واکنش به توییت ظریف علیه کشتار مسلمانان هند

دیوان عالی هند به حقوق برابر زنان با مردان در ارتش رای داد

هند قانون اعطای شهروندی به اقلیت غیرمسلمان را تصویب کرد