Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

اعتراض به قانون شهروندی؛ دولت هند اینترنت را در چندین ایالت قطع کرد

 اعتراض به قانون شهروندی؛ دولت هند اینترنت را در چندین ایالت قطع کرد
Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در سال ۲۰۱۸ میلادی ۱۹۶ مورد قطع اینترنت در ۲۵ کشور جهان مشاهده شده است که هند با ۱۳۴ مورد (۶۷ درصد کل قطع اینترنت در جهان) صدرنشین قطع اینترنت در جهان بوده است.

آگهی

مقامات هند روز شنبه اینترنت و خدمات تلفنی را با هدف خنثی کردن اعتراضات به قانون اعطای شهروندی به خارجیان غیرمسلمان، در برخی ایالات این کشور قطع کرد.

قطع اینترنت و خدمات تلفنی در برخی مناطق دهلی‌نو، ایالت بنگال غربی، شهر علیگره و کل ایالت آسام گزارش شده و در برخی از این مناطق قطع اینترنت از چند روز قبل آغاز شده است.

در شهر علیگره، جایی که پلیس دانشجویان معترض را مورد ضرب و شتم قرار داده و گلوله‌های اشک‌اور به داخل دانشگاه شلیک کرده است، قطع اینترنت شش روز است که ادامه دارد.

همچنین در در مرکز ایالت «اوتار پرادش» در شمال هند که در اعتراضات روز جمعه ۹ نفر کشته شدند نیز اینترنت قطع شده است.

قطع خدمات اینترنت روش مطلوب مورد نظر دولت نارندرا مودی، نخست وزیر هند برای مواجه با اعتراضات است.

به گزارش «مرکز آزادی‌های قانونی نرم‌افزارهای دهلی نو» دولت در سال جاری تا کنون ۱۰۲ بار اینترنت را در مناطقی از هند قطع کرده‌ است.

ائتلاف KeepItOn که با پشتیبانی ۱۹۱ سازمان در سطح جهان فعالیت می‌کند و گروه غیرانتفاعی Access Now گزارش کرده‌اند که در سال ۲۰۱۸ میلادی ۱۹۶ مورد قطع اینترنت در ۲۵ کشور جهان مشاهده شده است که هند با ۱۳۴ مورد (۶۷ درصد کل قطع اینترنت در جهان) صدرنشین قطع اینترنت در جهان بوده است.

از زمانی که نارندرا مودی، نخست وزیر هند در سال ۲۰۱۴ روی کار آمده است اینترنت در هند برای بیش از ۳۶۰ بار قطع شده است.

برخی از کشورها از تاکتیک‌های مشابهی برای مواجه با معترضان استفاده می کنند تا آنها نتوانند به سازماندهی اعتراضاتشان دست بزنند و افکار عمومی داخلی و بین‌المللی پس از سرکوب یا فروکش کردن اعتراضات از اخبار مرتبط با این مناطق مطلع شوند.

برای نمونه دولت مصر در سال‌های اخیر بیش از ۵۰۰ وب‌سایت را با هدف ساکت کردن مخالفان مسدود کرده است.

همچنین ایران که در ماه نوامبر با اعتراضات سراسری در ارتباط با افزایش قیمت بنزین مواجه بود دسترسی به اینترنت را برای بیش از یک هفته در سراسر کشور قطع کرد و برخی از استان‌ها از جمله سیستان و بلوچستان بیش از ۱۰ روز بدون اینترنت بودند. اعتراضاتی که به گزارش سازمان عفو بین الملل بیش از ۳۰۰ کشته برجای گذاشته و هنوز تعداد دقیق آن مشخص نشده است.

ایران همچنین پروژه‌ای موازی با نام «اینترنت ملی» راه اندازی کرده است که در وضعیت اعتراضات عمومی دسترسی شهروندان را به اینترنت جهانی قطع می‌کند اما کاربران می‌توانند به سایت‌های داخلی دسترسی داشته باشند.

ایران پیشتر دسترسی به فیسبوک، یوتیوپ، توئیتر و بسیاری از وب‌سایت‌های دیگر را مسدود کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اعتراض مهمترین حزب مخالف دولت هند به قانون جدید اعطای شهروندی

قانون جدید اینترنت در روسیه؛ تشدید سانسور دولتی

«پیکر زن میدان جنگ نیست»؛ زنان هندی خانه فرد مظنون در پرونده تجاوز جنسی را به آتش کشیدند