فرانسه و هلند: دسترسی بریتانیا به داده‌های اتحادیه اروپا قطع شود

بریتانیا و اتحادیه اروپا
بریتانیا و اتحادیه اروپا Copyright پیکسابوی
Copyright پیکسابوی
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آلمان و هلند می خواهند که بریتانیای پس از برکسیت دیگر نتواند به اطلاعات و داده های اتحادیه اروپا دسترسی داشته باشد.

آگهی

برخی از کشورهای اتحادیه اروپا می خواهند که دسترسی بریتانیا به داده ها و اطلاعات این اتحادیه قطع شود.

دست کم دو کشور اتحادیه اروپا پس از افشا شدن سوءاستفاده بریتانیا از برخی داده ها درخواست کرده اند که این کشور در حال خروج از اتحادیه اروپا دسترسی به اطلاعات مربوط به پروژه های اروپایی را نداشته باشد.

این تصمیم در پی تحقیقات گسترده برخی از اعضای پارلمان اروپا از کمیسیون های حقوق شهروندی، عدالت و روابط داخلی اتحادیه مبنی بر سوء استفاده بریتانیا از داده ها و اطلاعات شهروندان اروپایی خصوصا در رابطه با شهروندان مقیم در منطقه مرزی شنگن گرفته شده است.

یکی از شاکیان و مدعیان اصلی، هلند است. این کشور می گوید دولت محافظه کار بریتانیا، داده های مربوط به مظنونین و مجرمان اروپایی را بدون هشدار و مجوز کپی کرده است. فهرست ۷۵۰۰۰ مظنون مقیم در اتحادیه اروپا امروز در دست دولت بریتانیا است. هلند پس از این موضوع دیگر اجازه نداد بریتانیا به داده های این کشور دسترسی داشته باشد.

به گفته روزنامه گاردین چاپ لندن، به جز هلند، فرانسه هم خواستار لغو دسترسی بریتانیایی ها به داده های اروپایی پس از برکسیت، در آخرین روز ماه جاری میلادی، شده است. اما تصمیم نهایی با کمیسیون اتحادیه اروپا خواهد بود. گزارش ها حاکی از آن است که این کمیسیون در سال جاری تصمیم نهایی مبنی بر دسترسی و یا عدم دسترسی به داده های اروپایی را بریتانیا خواهد گرفت.

در صورتی که نیمی از ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا با فرانسه و هلند در زمینه قطع دسترسی بریتانیا به داده ها همراه شوند آن زمان کمیسیون این تصمیم را اجرایی خواهدکرد.

سال گذشته، وبسایت «ناظراتحادیه اروپا»، Euobserver ، در گزارشی ۲۹ صفحه ای تخلف مقامات بریتانیایی در برداشت از اطلاعات محرمانه شنگن را در اختیار دیگر اعضای اتحادیه اروپا قرار داد.

 در این گزارش آمده است که « تخلفات بریتانیا در این زمینه خطرات جدی و فوری برای یکپارچگی و امنیت داده های اتحادیه اروپا» خواهد داشت.

در این گزارش می خوانیم که پیمانکاران خصوصی که با دولت بریتانیا همکاری می کنند این داده ها را در اختیار مقامات آمریکایی نیز قرار داده اند.

کمیسر پیشین امنیت اروپا، جولیان کینگ، در ماه ژوئیه گذشته اعلام کرده بود که بریتانیا دست به «اقدامات عملی» برای اصلاح اشتباهات گذشته خود زده است. اما در اوائل ماه جاری میلادی، نماینده هلندی اتحادیه اروپا در صفحه توئیتر خود نوشت که «اقدام بریتانیا در سوء استفاده از پایگاه داده های پلیس اتحادیه اروپا مانند رفتار "کابوی های آمریکایی" است» و این نماینده، کمیسیون اروپا را متهم کرد که توان حفاظت از شهروندانش را ندارد. وی تاکید کرده است که بریتانیا از این پس نباید حق دسترسی به اطلاعات کشورهای عضو شنگن را داشته باشد.

بریتانیا هیچ گاه عضو پیمان شنگن نشده است اما از سال ۲۰۱۵ میلادی به این سو و بدلیل عضویت در اتحادیه اروپا امکان دسترسی به داده های شهروندان مقیم در منطقه شنگن را دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شمارش معکوس برکسیت: نمایندگان بریتانیا می‌روند، نمایندگان جدید می‌آیند

شمارش معکوس برکسیت؛ نمایندگان بریتانیایی پارلمان اروپا استراسبورگ را ترک می‌کنند

جوانترین نماینده تاریخ پارلمان اروپا با ایده‌های «سبز» به رقابت با جریان راست می‌رود