بریتانیا بعد از برکسیت به محققان و دانشمندان ویزای ویژه اعطا می‌کند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
بریتانیا بعد از برکسیت به محققان و دانشمندان ویزای ویژه اعطا می‌کند
کپی رایت  Public Domain

دولت بریتانیا روز ۲۷ ژانویه اعلام کرد این کشور از ماه آینده برای دانشمندان، پژوهشگران و ریاضی‌دانان ویزایی ویژه تحت نام «ویزای استعداد جهانی» صادر خواهد کرد تا این افراد را به مهاجرت به بریتانیا تشویق کند.

بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا، در این باره گفت: «در همین حال که اتحادیه اروپا را ترک می‌کنیم من می‌خواهم این پیام را بفرستم که درهای بریتانیا به روی مغزهای پراستعداد در سراسر جهان باز است و آماده‌ است تا از آنان حمایت کند تا ایده‌هایشان را به واقعیت بدل کنند.»

ویزای اعطایی جدید جایگزین ویزایی می‌شود که پیش از این به نام «استعداد استثنایی» خوانده می‌شد. این ویزا به ۲ هزار عدد در سال محدود بود و تنها به شماری از افراد داده می‌شد که توسط نهادهایی نظیر آکادمی مهندسی سلطنتی، جامعه سلطنتی یا آکادمی بریتانیا معرفی می‌شدند.

دولت بریتانیا اعلام کرده است برای اعطای ویزای ویژه جدید محدودیتی از حیث شمار افراد در نظر گرفته نشده است. محققانی که این ویزا را دریافت می‌کنند همچنین نیازی به داشتن شغل در بریتانیا پیش از ورود به این کشور ندارند و به لحاظ اداری روند پذیرش آنان سریع خواهد بود.

بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا، همچنین گفته است که دولت یک بودجه ۳۰۰ میلیون پوندی را برای تحقیقات در حوزه ریاضیات پیشرفته در نظر گرفته است، بودجه‌ای که احتمالا میزان بورس‌های ارائه شده به دانشجویان ریاضیات در مقطع دکترا و پروژه‌های پژوهشی در این حوزه را به طور قابل توجهی افزایش خواهد داد.

بریتانیا پس از یک دوره پرتنش سرانجام روز ۳۱ ژانویه از اتحادیه اروپا خارج خواهد شد.