Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

برکسیت؛ شهروندان اتحادیه اروپا باید ۷۴ یورو برای ادامه زندگی در بریتانیا بپردازند

برکسیت؛ شهروندان اتحادیه اروپا باید ۷۴ یورو برای ادامه زندگی در بریتانیا بپردازند
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شهروندان اتحادیه اروپا که تا پیش از خروج بریتانیا از این اتحادیه بدون نیاز به ویزا در این کشور زندگی می‌کردند باید برای ادامه زندگی در بریتانیا اقدامات اداری اقامتی انجام دهند.

آگهی

شهروندان اتحادیه اروپا که تا پیش از خروج بریتانیا از این اتحادیه بدون نیاز به ویزا در این کشور زندگی می‌کردند باید برای ادامه زندگی در بریتانیا اقدامات اداری اقامتی انجام دهند.

این اقدامات که «وضعیت مقیم» نامگذاری شده است شامل مراحلی چون اعلام هویت، پرداخت ۷۴ یورو نقد برای بزرگسالان و ۳۷ یورو برای کودکان، گواهی عدم سوء پیشینه و ارائه مدارکی مبنی بر اثبات محل زندگی در بریتانیا می‌شود.

وزارت کشور بریتانیا اعلام کرده است که شهروندان اتحادیه اروپا که در بریتانیا اقامت دارند بعد از ارسال مدارک به صورت الکترونیک در عرض چند روز پاسخ «وضعیت مقیم» را دریافت خواهند کرد و لازم نیست ماه‌‌ها صبر کنند.

«وضعیت مقیم» چیست؟

طبق برنامه‌های وزارت کشور بریتانیا در مورد برکسیت، شهروندان اتحادیه اروپا که به صورت قانونی و مداوم به مدت ۵ سال در بریتانیا اقامت داشته‌اند تا ۳۱ دسامبر ۲۰۲۰ می‌توانند برای ماندن در بریتانیا برای «وضعیت مقیم» اقدام کنند.

رویترز
چیدمان فعالان مخالف برکسیت در برابر پارلمان بریتانیارویترز

پاسخ فرآیند «وضعیت مقیم» به صورت پیش‌فرض مثبت در نظر گرفته شده است مگر اینکه مشکل یا مورد خاصی به وجود آمده باشد.

روز ۳۱ دسامبر ۲۰۲۰ به عنوان پایان «دوره گذار» برای خروج از اتحادیه اروپا در نظر گرفته شده است. شهروندان اتحادیه اروپا که قبل از پایان دوره گذار به بریتانیا بیایند نیز می‌توانند درخواست کنند تا در بریتانیا بمانند و بعد از ۵ سال اقامت اجازه اقدام برای «وضعیت مقیم» را خواهند داشت.

شهروندان اتحادیه اروپا که با «وضعیت مقیم» در بریتانیا زندگی کنند از خدمات اجتماعی که هم‌اکنون در بریتانیا برخوردار هستند، استفاده خواهند کرد؛ خدماتی همچون بیمه درمانی، بازنشستگی و دیگر حقوق شهروندی.

وضعیت شهروندان بریتانیا که در کشورهای اتحادیه اروپا زندگی می‌کنند چگونه خواهد بود؟

ساجد جاوید، وزیر کشور بریتانیا از کشورهای اتحادیه اروپا به علت تعلل در تصمیم‌گیری درباره وضعیت شهروندان بریتانیایی در این کشورها انتقاد می‌کند و می‌گوید: «آن‌ها برای تبیین طرحی در جهت وضعیت اقامتی شهروندان بریتانیایی تعلل می‌کنند. این مرحله بیش از حد طول کشیده است.»

وزیر کشور بریتانیا از اعضای اتحادیه اروپا خواست تا از شهروندان بریتانیایی که در این کشورها زندگی می‌کنند، حمایت کنند.

ساجد جاوید با تاکید کرد که جزئیات طرح «وضعیت مقیم» برای شهروندان اتحادیه اروپا منتشر شده است. امری که به گفته او نشان از تعهد بریتانیا نسبت به شهروندان این اتحادیه دارد.

رویترز
فعالان مخالف برکسیت در برابر پارلمان بریتانیارویترز

وزیر کشور بریتانیا معتقد است که اقدامات متقابلی توسط کشورهای اتحادیه اروپا به انجام نرسیده است و بریتانیا از پارلمان اروپا انتظار دارد تا هر چه سریعتر به این موضوع رسیدگی شود.

بر طبق آخرین آمار ۳.۸ میلیون شهروند اتحادیه اروپا در بریتانیا زندگی می‌کنند و ۹۰۰ هزار شهروندان بریتانیایی در کشورهای عضو اتحادیه اروپا مقیم هستند.

آیا شهروندان اتحادیه اروپا تنبیه می‌شوند؟

با اعلام جزئیات طرح «وضعیت مقیم» برخی از هزینه مربوط به فرآیند اقامتی انتقاد کرده اند.

دولت بریتانیا می‌گوید که هزینه مربوط به «وضعیت مقیم» با هزینه‌ای که یک شهروند بریتانیایی برای گرفتن گذرنامه می‌کند، برابر است.

اما خی ورهوفستات، نخست وزیر سابق بلژیک و یکی از هماهنگ‌کنندگان برکسیت در صفحه توئیتر خود به این موضوع معترض است و می‌گوید: «چرا شهروندان اتحادیه اروپا که مالیات داده‌اند و به رشد جامعه بریتانیا کمک کرده‌اند باید برای برکسیت به صورت مالی تنبیه شوند درحالی‌که حق نداشتند در همه‌پرسی شرکت کنند؟»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

« جنبش هوادار برکسیت» بدلیل تخلف انتخاباتی جریمه شد

نتایج تحقیقات تازه در بریتانیا: کارگران مهاجر پس از برکسیت با خطر برده‌داری مدرن و استثمار مواجه‌اند

مذاکرات پسا برکسیت بریتانیا و کانادا به‌دلیل اختلاف بر سر گوشت گاو و پنیر شکست خورد