« جنبش هوادار برکسیت» بدلیل تخلف انتخاباتی جریمه شد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
« جنبش هوادار برکسیت» بدلیل تخلف انتخاباتی جریمه شد

کمیته نظارت بر صحت انتخابات در بریتانیا، «جنبش هوادار برکسیت» را به پرداخت ۷۹ هزار یورو بدلیل عدم شفافیت در پرداخت هزینه‌های کارزار انتخاباتی جریمه کرد.

این جنبش که بنام «ترک اروپا» مشهور بود بیش از هزینه‌های قانونی و مورد توافق برای تبلیغات ضداروپایی در کارزار انتخاباتی به کار گرفته است و ارایه بیلان مالی این نهاد سیاسی در بساری از موارد ناصحیح عنوان شده است.

پلیس لندن همچنین یکی از مهم‌ترین رهبران این جنبش را مورد تعقیب و تحقیقات قضایی قرارداده است. پلیس بریتانیا نامی از این مظنون نبرده، اما باب پانسر،‌ رییس کمیته نظارت بر صحت انتخابات می‌گوید تخلفات صورت گرفته متعدد و در نوع خود بی سابقه بوده است.

البته پلیس لندن همزمان هرگونه ارتباط بین رهبران این جنبش و شرکت کمبریج آنالیتیکا را رد کرده است. پیشتر برخی رسانه‌ها ادعاهایی درباره ارتباط « جنبش هوادار برکسیت» و شرکت کمبریج آنالیتیکا مطرح کرده بودند. این شرکت متهم به سوء استفاده از اطلاعات محرمانه بیش از ۹۰ میلیون کاربر شبکه فیس بوک است.

بیشتر بخوانید:

  • [

برکسیت؛ یک بام و دو هوا

](http://fa.euronews.com/2017/11/09/brexit-talks-the-uk-would-be-an-eu-colony)

  • [

روش‌های «شیادانه» کمبریج آنالیتیکا در جمع آوری اطلاعات؛ نقش فیسبوک چیست؟

](http://fa.euronews.com/2018/03/20/cambridge-analytica-s-dirty-tricks-collect-information-swing-elections-facebook-role)

«جنبش هوادار برکسیت» به اتهامات مطرح شده پاسخ مشخص نداده و بیانیه‌ای صادر نکرده است و تنها روی صفحه‌های اجتماعی اعلام کرده که از کمیته نظارت بر صحت انتخابات بریتانیا شکایت خواهد کرد. این جنبش در سال ۲۰۱۵ توسط آرون بنکز تاسیس شد و به هدف خود یعنی جدایی بریتانیا از اتحادیه اروپا رسید.

همه‌پرسی برکسیت در ۲۳ ژوئن سال ۲۰۱۶ با پیروزی خفیف طرفداران خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا انجام شد. آرون بنکز،‌ رهبر جنبش هوادار برکسیت امروز برای جدایی «سخت» بریتانیا از اتحادیه اروپا فعالیت می‌کند. ماه مارس ۲۰۱۹ فرصت نهایی بریتانیا برای جدایی کامل از اتحادیه اروپا است و در حال حاضر فاز دوم مذاکرات برکسیت در جریان است.