سرنگونی هواپیمای اوکراینی؛ کارشناسان کانادایی به اطلاعات جعبه‌ سیاه دسترسی پیدا می‌کنند

سرنگونی هواپیمای اوکراینی؛ کارشناسان کانادایی به اطلاعات جعبه‌ سیاه دسترسی پیدا می‌کنند
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سازمان امنیت پرواز کانادا روز دوشنبه ۱۳ ژانویه (۲۳ دی) اعلام کرد ایران مجوزهای لازم برای دسترسی کارشناسان این نهاد را به اطلاعات جعبه سیاه هواپیمای سقوط کرده خطوط هوایی اوکراین صادر کرده است.

آگهی

سازمان امنیت پرواز کانادا روز دوشنبه ۱۳ ژانویه (۲۳ دی) اعلام کرد ایران مجوزهای لازم را برای دسترسی کارشناسان این نهاد به اطلاعات جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی صادر کرده است.

کتی فاکس، رئیس سازمان امنیت پرواز کانادا، گفته است که ایران از کارشناسان این نهاد دعوت کرده تا به عنوان ناظر بر پروژه پیاده‌سازی و تحلیل اطلاعات سقوط هواپیما در تهران حاضر شوند. وی افزوده است کانادا امیدوار است نقش بزرگتری در این تحقیقات ایفا کند.

هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ خطوط هوایی اوکراین با ۱۷۶ سرنشین بامداد چهارشنبه هفته گذشته در محمود آباد شهریار در حوالی تهران سقوط کرد و تمام سرنشینان آن جان باختند. پس از سه روز که نهادهای دولتی و حکومتی ایران علت سانحه را نقص فنی می‌خواندند، ستاد کل نیروهای مسلح ایران با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد دلیل سقوط این هواپیما شلیک موشک از سوی سپاه پاسداران بوده است.

ناتاشا ون‌‌تمش، رئیس تیم تحقیقاتی کانادا، گفته است از کارشناسان کانادایی دعوت شده تا از محل سقوط و لاشه هواپیما بازدید کنند. این اقدام در تاریخچه سوانح هوایی جهان گامی غیرمعمول تلقی می‌شود از آنجا که هواپیمای سرنگون شده متعلق به خطوط هواپیمایی کانادا نبوده و سانحه نیز در خاک این کشور اتفاق نیافتاده است.

بنابر گزارش‌ها دو تن از تیم کارشناسان برای سفر به ایران ویزا دریافت کرده‌اند و یک تیم دیگر نیز متشکل از متخصصان پیاده‌سازی اطلاعات و تحلیل داده‌ها به تهران اعزام خواهند شد.

ناتاشا ون‌‌تمش همچنین گفته است نهاد امنیت پرواز کانادا تحقیق خواهد کرد که چرا به وقت حمله موشکی ایران به پایگاه‌های آمریکایی در خاک عراق، حریم هوایی ایران به روی هواپیماهای غیرنظامی بسته نشده است.

جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا، پیشتر سانحه سقوط هواپیمای خطوط هوایی اوکراین را یک «تراژدی» خوانده بود چرا که ۱۳۸ تن از مسافران آن عازم کانادا بودند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دولت فدرال کانادا متعهد به اجرای «برنامه تغذیه ملی» در مدارس سراسر کشور شد

دانشجویی در اوتاوای کانادا مادر و فرزندانش را با چاقو به قتل رساند

طرح دولت کانادا برای محدود کردن صدور ویزای دانشجویی و اجازه کار؛ چه کسانی تحت تاثیر قرار می‌گیرند؟