Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

ادامه فشار دیپلماتیک بغداد بر تهران؛ دریافت خسارت‌های جنگ از عراق عملی است؟

ادامه فشار دیپلماتیک بغداد بر تهران؛ دریافت خسارت‌های جنگ از عراق عملی است؟
Copyright عکس از آرشیو آسوشیتدپرس
Copyright عکس از آرشیو آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

عراق بلافاصله پس از شکایت از ایران به شورای امنیت سازمان ملل به دلیل آن چه «نقض حق حاکمیت ملی» این کشور و «عهدنامه حسن همجواری» خوانده از پیگیری بازگرداندن ده‌ها هواپیمای به جا مانده از جنگ کویت در ایران خبر داد، در چنین شرایطی پیگیری دریافت خسارت‌ جنگ ۸ ساله از بغداد توسط تهران تا چه حد عملی است؟

آگهی

عراق بلافاصله پس از شکایت از ایران به شورای امنیت سازمان ملل به دلیل آن چه «نقض حق حاکمیت ملی» این کشور و «عهدنامه حسن همجواری» خوانده از پیگیری بازگرداندن ده‌ها هواپیمای به جا مانده از جنگ کویت در ایران خبر داد تا بار دیگر فشارهای افکار عمومی بر تهران برای پیگیری دریافت خسارت‌ جنگ ۸ ساله از بغداد افزایش یابد.

در پی حمله موشکی بامداد چهارشنبه (۱۸ دی) ایران به پایگاه‌های نظامی آمریکا در عراق، بغداد روز جمعه(۲۰ دی) از تهران با ارسال شکایتی به شورای امنیت سازمان ملل اعلام کرد که حمله موشکی سپاه پاسداران از ایران به پایگاه عین الأسد آمریکا واقع در خاک عراق، افزون بر تجاوز غیرقابل‌قبول به حریم هوایی و نقض حاکمیت ملی عراق، رفتاری خلاف اصل همسایگی و حسن هم‌جواری بوده است.

سپاه پاسداران ایران با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرده بود که که این حمله را به‌تلافی عملیات هوایی ارتش آمریکایی در روز سیزدهم دی‌ماه که به کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده وقت سپاه قدس، منجر شد، انجام داده است.

همزمان محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران مدعی شد که برنامه حملات موشکی به اطلاع دولت عراق و نیروهای مسلح این کشور رسانده شده بود با این حال بلافاصله پس از انجام این حمله، دولت عراق، کاردار تهران در بغداد را احضار کرد و مراتب اعتراض خود را نسبت به اقدام نظامی سپاه در خاک این کشور را به او ابلاغ کرد.

سپس سعد جواد قندیل، سفیر عراق در تهران در گفت‌وگو با اسپوتنیک گفت: «گفت‌وگوها میان ایران و عراق برای بازگرداندن جنگنده‌هایی که صدام در جنگ دوم خلیج فارس به ایران فرستاد همچنان ادامه دارد.»

اشاره آقای قندیل به حدود ۱۲۰ فروند هواپیمای نظامی و غیرنظامی عراق از جمله جنگنده‌های میراژ و میگ، هواپیماهای ترابری و بوئینگ مسافربری است که پس از بمباران فرودگاه های عراق توسط نیروی هوایی ائتلاف به رهبری آمریکا، در فاصله ششم تا هشتم بهمن ماه ۱۳۶۹ وارد ایران شدند.

واکنش‌های اخیر عراق، بار دیگر موجب افزایش فشار افکار عمومی بر دولت ایران شده تا مذاکرات و پیگیری‌های بین‌المللی را برای دریافت خسارت جنگ ۸ ساله از عراق جدی بگیرد.

منتقدان دولت بر این باورند که وقتی عراق به دومین تولید کننده اوپک تبدیل شده و درآمد آن از فروش نفت ماهانه به بیش از ۷ میلیارد دلار رسیده، سکوت در برابر مطالبه خسارت جنگ از عراق برخلاف منافع ملی است.

قطعنامه سازمان ملل برای پایان دادن به جنگ ایران و عراق ۲۹ تیرماه ۱۳۶۶ در شورای امنیت به تصویب رسید ولی در سال ۱۳۶۷ از سوی ایران مورد پذیرش قرار گرفت.

در بند ششم این قطعنامه از دبیر کل سازمان ملل خواسته شده تا ضمن مشورت با ایران و عراق هیئتی بی‌طرف را مامور تحقیق درباره آغازگر جنگ میان دو کشور کند. آذر ماه سال ۱۳۷۰ عراق مسئول آغاز این جنگ که از سال ۱۳۵۹ تا ۱۳۶۷ ادامه داشت، معرفی شد.

اما بند هفتم قطعنامه ۵۹۸ بر پرداخت خسارت از سوی عراق به ایران دلالت نمی‌کند بلکه مطابق این بند برای پرداخت غرامت دو طرف که توسط سازمان ملل ارزیابی شده‌، باید یک‌ صندوق مالی‌ با مشارکت بین‌المللی‌ تاسیس شود.

سازمان ملل با هدف اجرای بند هفتم قطعنامه ۵۹۸ در سال ۱۳۷۰ هیاتی را برای ارزیابی خسارت جنگ به ایران اعزام کرد. در گزارش نهایی این هیأت، خسارات مستقیم وارد شده به ایران در جریان جنگ ۸ ساله ۹۷ میلیارد دلار برآورد شد ولی صندوق تامین مالی نوسازی دو کشور تاکنون به تعویق افتاده است. با این حال ایران می‌تواند برای دریافت غرامت ادعایی حقوقی مطرح کند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رسوب طلب ۵ میلیارد دلاری تهران در بانک مرکزی عراق؛ بغداد به دنبال جایگزین گاز ایران

خامنه‌ای: حمله به پایگاه‌های آمریکا در عراق تنها یک «سیلی» بود، انتقام بحث دیگری است

اقتصاد ایران پس ازعملیات کربلای۴ چگونه زمین‌‌گیر شد؟