Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

بندیکت شانزدهم از پاپ فرانسیس خواست به مردان متاهل اجازه کشیش شدن ندهد

بندیکت شانزدهم از پاپ فرانسیس خواست به مردان متاهل اجازه کشیش شدن ندهد
Copyright Euronews
Copyright Euronews
نگارش از یورونیوز
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در سال‌های اخیر شمار گسترده‌ای از پرونده‌های آزار و اذیت کودکان در کلیسای کاتولیک افشا شده و فشار بر متولیان مسیحی برای مجازات کودک‌آزاران افزایش یافته است.

آگهی

بندیکت شانزدهم، پاپ سابق رسما از پاپ فرانسیس، پیشوای کاتولیک‌های جهان درخواست کرد تا برنامه صدور مجوز کشیش شدن برای مردهای متاهل را به کلی از سر بیرون کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، طرح صدور مجوز برای کشیش شدن مردان متاهل از کمبود «پدر روحانی» در منطقه آمازون نشات می‌گیرد. یکی از شوراهای کلیسای مستقر در این منطقه از آمریکای لاتین به واتیکان پیشنهاد کرده است برای مقابله با این چالش، مردان همسردار میانسال و مسن را به کشیشی بپذیرد. امری که با توجه به شرط تاریخی تجرد برای کشیش‌های کلیسای کاتولیک بسیار مجادله برانگیز شده است. پاپ فرانسیس، پیشوای کلیسای کاتولیک جهان باید در این باره تصمیم بگیرد.

بندیکت شانزدهم، پاپ سابق که در سال ۲۰۱۳ از رهبری واتیکان کناره گرفت، در کتابی که با مشارکت رابرت سارا، یکی از محافظه‌کارترین کاردینال‌های کاتولیک نوشته، مخالفت جدی خود را با چنین احتمالی اعلام کرده است. روزنامه فیگاروی فرانسه روز یکشنبه برای نخستین بار بخش‌هایی از این کتاب را منتشر کرد. بندیکت شانزدهم هم‌اکنون ۹۲ سال دارد. وی در این کتاب از تمام کلیساهای کاتولیک جهان خواسته است تا برای حفظ نظام کنونی این مذهب و حفظ حکمت تجرد در رهبانیت، در برابر ایده امکان کشیش شدن افراد متاهل، مقاومت کنند.

پاپ سابق در مخالفت با چنین طرحی نوشته است: «تاهل، انسان را در کلیتِ انسان تحت‌الشعاع قرار می‌دهد. این در حالی است که بندگی خدا هم به انسان در کلیتش نیاز دارد. امکان ندارد که بتوان همزمان در هر دو جایگاه [خانواده و کلیسا] ایفای نقش کرد...»

مخالفت با وجود کشیش متاهل در کلیسای کاتولیک همزمان با افشای موارد متعدد از آزار و اذیت جنسی گسترده در این نهاد مذهبی به شدت خبرساز شده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

منابع بیشتر • خبرگزاری فرانسه

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واتیکان درباره بارداری دو راهبه تحقیق می‌کند

تقابل علم و مذهب؛ واتیکان نظریه «سیالیت هویت جنسیتی» را رد کرد

سفیر واتیکان در فرانسه به اتهام آزار جنسی بازجویی شد