پاپ در سال نو:‌ زنان میانجیان صلح اند و باید در تصمیم‌گیری‌ها باشند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
آماده شدن زنان کلمبیا برای خوشآمدگویی به پاپ فرانسیس
آماده شدن زنان کلمبیا برای خوشآمدگویی به پاپ فرانسیس   -   کپی رایت  عکس از ای پی

پاپ فرانسیس، پیشوای دینی کاتولیک‌های جهان در خطابهٔ خود به مناسبت سال نوی میلادی ضمن تأکید بر اهمیت نقش زنان در رسیدن به صلح،‌ خشونت علیه آنان را بی‌احترامی به خدا برشمرد و خواستار حضور هرچه بیشتر زنان در فرآیندهای تصمیم‌گیری جهانی شد.

وی که در میدان سنت پیتر واتیکان سخن می‌گفت بر استفادهٔ ابزاری جهان امروز از زنان انگشت گذاشت و تصحریح کرد : «تن زنان بارها در محراب نامقدس تبلیغات، هرزه‌نگاری و سودجویی قربانی می‌شود.» و همچنین افزود که زنان «دائما کتک می‌خورند،‌ به آنان توهین و تجاوز می‌شود و به روسپیگری و سقط جنین وادار می‌شوند».

پاپ فرانسیس اشاره نکرد که در دوران زمامداری او در واتیکان آیا جهان شاهد تغییری در رفتار کلیسای کاتولیک نسبت به زنان خواهد بود یا خیر. زنان نمی‌توانند در کلیسای کاتولیک کشیش شوند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

پیشوای کاتولیکهای جهان همچنین متذکر شد که برای داشتن جهانی بهتر باید با زنان به طرزی شایسته برخورد شود.

وی گفت:‌ «اگر جهان بهتری می‌خواهیم که خانهٔ صلح باشد نه میدان جنگ، باید شأن هر زن در قلب آن جای داشته باشد.» و افزود‌: «زنان آورندگان و میانجیان صلح اند و باید کاملا در فرآیند تصمیم‌گیری دخیل باشند.»

پیشوای کاتولیک‌های جهان همچنین تأکید کرد که آنگاه که زنان «موهبت خود را به دیگران منتقل کنند»، جهان اتحاد و صلح بیشتری خواهد داشت و «پیروزی زنان پیروزی کلّ بشریت است.»

وی در رابطه با مسائل جاری کلیسا علیه چنددستگی هشدار داد و شر واقعی را از سوی آنانی دانست که بر تفاوت‌ها و‌ ایدئولوژی‌های متفاوت تأکید می‌کنند.