تقابل علم و مذهب؛ واتیکان نظریه «سیالیت هویت جنسیتی» را رد کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
تقابل علم و مذهب؛ واتیکان نظریه «سیالیت هویت جنسیتی» را رد کرد
کپی رایت  REUTERS/Alessandro Bianchi

واتیکان روز دوشنبه ۱۰ ژوئن (۲۰ خردادماه) با انتشار یک سند مذهبی مساله «سیالیت هویت جنسیتی» را به عنوان مفهومی که افراد می‌توانند جنسیت خود را انتخاب کنند، قاطعانه رد کرد.

سند صادر شده از سوی مرکز واتیکان در نظارت بر آموزه‌های کلیسای کاتولیک مدعی است که که پذیرش ایده‌های انعطاف‌پذیری جنسیتی تهدیدی برای خانواده‌های سنتی و نادیده گرفتن تفاوت‌های طبیعی میان مردان و زنان است.

واتیکان از پیروان مسیحیت خواسته است که مساله زن و مرد و ازدواج میان دو جنس را به عنوان یک واقعیت بپذیرند، امری که یکی از اِلمان‌های جوامع پدرتبار و مردسالار شمرده می شود.

آنها همچنین خواستار ممنوع شدن آموزش مفهوم جنسیت در مدارس کاتولیک شدند.

این مساله در حالی از سوی واتیکان مطرح شد که از دهه‌های گذشته دانشمندان علوم پزشکی و روانشناسی به این نتیجه رسیده‌اند که تمایلات جنسی انسان را نمی‌توان به دو بخش تقسیم کرد، چرا که هویت جنسیتی یک جریان سیال است که محدوده آن از همجنس‌گرایی مطلق تا دگرجنس‌گرایی مطلق است و بسیاری از مردم در میانه این طیف قرار دارند.

بیشتر بخوانید:

انتشار این سند در ماه ژوئن که در جامعه دگرباشان جنسی با عنوان «ماه افتخار» شناخته می‌شود، با اعتراض بسیاری از گروه‌های دگرباش (ال‌جی‌بی‌تی) و فعالان حقوق بشر مواجه شده است.

این سند گرچه به امضای رسمی پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان نرسیده اما با استناد به سخنان علمای مذهبی و کتاب مقدس مسیحیان تنظیم شده است.

واتیکان بر این باور است که «خداوند» جنسیت انسان را تعیین می‌کند و هیچکس نمی‌تواند برخلاف آن زندگی کند. آنان همچنین معتقدند که نظریه‌های جدید جنسیت «در تقابل با طبیعت» است.

همجنس‌گرایی از سال ۱۹۵۲ از سوی انجمن روانپزشکی ایالات متحده آمریکا به عنوان گرایش جنسی متفاوت با «نرم‌های اجتماعی» در لیست اختلالات روانی قرار گرفت اما در سال ۱۹۷۳ از این فهرست خارج و بیماری انگاشتن دگرباشی جنسی به تدریج از سایر پروتکل‌های جهانی سلامت حذف شد.

دگرباشان جنسی در دهه‌های اخیر کوشیده‌اند از طرق مختلف در مورد هویت خود اطلاع رسانی کرده و حقوق انسانی و مدنی مشابهی با دگرجنس‌گرایان بدست آورند.

بیشتر بخوانید: