ترامپ تولد کیم جونگ اون را تبریک گفت

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
ترامپ تولد کیم جونگ اون را تبریک گفت
کپی رایت  AP

کره جنوبی روز جمعه اعلام کرد که پیام دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا را همراه با تبریکی به مناسب تولد کیم‌جونگ‌اون، رهبر کره شمالی به پیونگ یانگ منتقل کرده است.

چونگ ایو یونگ، مشاور امنیت ملی کره جنوبی که روز جمعه پس از دیدار با دونالد ترامپ از واشنگتن به سئول بازگشت به خبرنگاران گفت که رئیس جمهوری آمریکا از سئول خواسته‌ است تا پیامی را به کیم‌جونگ اون رهبر کره شمالی برساند و چون دیدار آنها همزمان با روز تولد رهبر کره شمالی بود، ترامپ از وی خواسته است که پیام تبریکی هم به کیم‌جونگ اون بدهد.

مشاور امنیت ملی کره جنوبی پیام اصلی دونالد ترامپ به رهبر کره شمالی را فاش نکرد اما گفت که این پیام روز پنجشنبه از «راه مناسبی»‌به پیونگ یانگ ارسال شده است.

پیام دونالد ترامپ در حالی به پیونگ یانگ منتقل می‌شود که رهبر کره شمالی هفته گذشته سال جدید میلادی را با ابراز ناامیدی عمیق از مذاکرات متوقف شده هسته‌ای با دولت ترامپ آغاز کرد و وعده داد که زرادخانه هسته‌ایش را بعنوان عامل بازدارنده علیه تحریم‌ها و فشارهای «گانگستر مانند» ایالات متحده تقویت کند.

کره شمالی در ماه‌های گذشته همه همکاری‌هایش را با کره جنوبی قطع کرده است و از سئول خواسته است که با فاصله گرفتن از واشنگتن، پروژه‌های اقتصادی بین‌کره‌ای را که به دلیل تحریم‌های آمریکا متوقف شده است، از سر بگیرند.

رهبران ایالات متحده و کره شمالی آخرین بار در ماه ژوئن گذشته با یکدیگر ملاقات و توافق کردند که مذاکرات را از سر بگیرند اما نشست کاری بین نمایندگان دو طرف در سوئد در ماه اکتبر باعث شد که پیونگ یانگ اعلام کرد که آمریکا همچنان «موضع و نگرش قدیمی» برای حل مسائل فیمابین دارد و در پی این ماجرا عملا مذاکرات بین دو طرف شکست خورد.