کرهٔ جنوبی:‌ آماده گفتگوهای مکرر با کره شمالی هستیم

مون جائه این، رئیس جمهوری کرهٔ جنوبی
مون جائه این، رئیس جمهوری کرهٔ جنوبی   -  Copyright  عکس از ای پی
نگارش از یورونیوز فارسی

«گفتگوهای ایالات متحده و کرهٔ شمالی باید ادامه یابد و تهدید و تحریک به هیچکس کمکی نمی‌کند.»

مون‌ جائه-این، رئیس جمهوری کرهٔ جنوبی اعلام کرد کشورش «نیاز مبرمی» برای شیوه‌های عملیِ تقویت پیوندها با کرهٔ شمالی دارد. وی افزود که آمادگی دارد در صورت لزوم با رهبر کرهٔ شمالی دیدارهای مکرر داشته باشد.

آقای مون اعلام کرد:‌ «در وضعیتی که گفتگوهای کرهٔ شمالی و ایالات متحده آمریکا به بن‌بست رسیده و حتی در مورد روابط دو کره نگران بازگشت به عقب هستیم، نیاز مبرمی به راه‌های عملی داریم که همکاری‌های میان دو کره را تقویت کند.»

رئيس جمهوری کرهٔ جنوبی ضمن ابراز تأسف از عدم پیشرفت مذاکرات آمریکا و کرهٔ شمالی، در سخنانی به مناسبت سال نو میلادی در سئول، خواستار گفتگو با کیم‌ جونگ-اون، رهبر کرۀ شمالی شد و همزمان وعده داد که ارتباط میان آمریکا و کرهٔ شمالی را تسهیل کند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

مون جائه-این همچنین گفت:‌ «می‌خواهیم دورانی بسازیم که جدایی دیگر سد راه صلح و شکوفاییِ کره‌ٔ شمالی و جنوبی نباشد.» او در ادامه افزود: «گفتگوهای ایالات متحده و کرهٔ شمالی باید ادامه یابد و تهدید و تحریک به هیچکس کمکی نمی‌کند.»

این در حالی است که رهبر کرهٔ شمالی همزمان با سال نو اعلام کرد که قصد دارد برنامهٔ هسته‌‌ای کشورش را توسعه دهد و از معرفی یک «سلاح استراتژیک جدید» در آینده نزدیک سخن گفت.

کرهٔ شمالی به درخواست‌های اخیر کرهٔ جنوبی واکنشی نشان نداده است و برنامه‌ٔ همکاری‌های مشترک دو همسایه به خاطر تحریم‌های بین‌المللی متوقف شده است.

مطالب مرتبط