رئیس سازمان هواپیمایی کشوری ایران سقوط هواپیمای اوکراینی بر اثر برخورد موشک را به کلی مردود دانست

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری ایران سقوط هواپیمای اوکراینی بر اثر برخورد موشک را به کلی مردود دانست
Copyright AP
Copyright AP
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

او با بیان اینکه ایران توانایی دانلود اطلاعات جعبه سیاه را دارد گفت که در شرایط استثنایی و در صورتی که «جعبه سیاه صدمک دیده باشد» ممکن است دریافت اطلاعات در کشور دیگری انجام شود.

آگهی

علی عابدزاده، رئیس سازمان هواپیمایی کشوری ایران روز جمعه در یک کنفرانس خبری شایعه‌های مربوط به سقوط هواپیمای اوکراینی بر اثر برخورد موشک را به کلی مردود دانست.

وی همچنین تاکید کرد که جعبه سیاه هواپیما با حضور نمایندگان اوکراین، فرانسه، به‌عنوان سازنده موتور هواپیما و نیز شرکت بویینگ در ایران انجام خواهد شد.

او با بیان اینکه ایران توانایی دانلود اطلاعات جعبه سیاه را دارد گفت که در شرایط استثنایی و در صورتی که «جعبه سیاه صدمه دیده باشد» ممکن است برای استخراج اطلاعات آن از کشورهای دیگر کمک گرفته شود.

عابدزاده همچنین افزود: «بر اساس مقررات، ۱۲ گروه کارشناسی تشکیل شده تا این سانحه را رسیدگی بکنند. کلیه تحلیل ها و اطلاعات این ۱۲ گروه به مسئول رسیدگی به سانحه می شود تا ایشان بتواند نظر نهایی را بدهد. الان تقریبا ۳ روز از سانحه می گذرد و کارهای بزرگی انجام شده و ما الان وارد قسمت رسیدگی به سانحه شدیم. این زمانبر است. خیلی بستگی به این دارد که اطلاعات «اف دی آر» (دستگاه ثبت اطلاعات فنی) و «سی وی آر» (صداهای داخل کابین خلبان) را استخراج کنیم همه چیز به این بستگی دارد.»

رئیس سازمان هواپیمایی کشور همچنین گفته است که هواپیما به زمین برخورد کرده و دوباره از زمین بلند شده و به جای دیگر برخورد کرده است.

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری با اشاره به اینکه سازمان متبوعش اجازه ندارد گمانه زنی کند گفت که «علت وقوع سانحه هنوز نمی تواند برای ما مشخص شود ولی همانطور که گفتیم قطعا موشکی به آن برخورد نکرده است. ولی اینکه علت آتش سوزی و عاملش چه بوده را باید دنبال کنیم.»

عابدزاده در پاسخ به سوال خبرنگار داخلی درباره اینکه آمریکا و برخی کشورهای غربی می گویند اسنادی داریم که ایران به اشتباه هواپیما را زده است گفت:‌« بوئینگ قطعا این را تایید نکرده هنوز. این را سیاستمداران آمریکا گفتند. اگر این نظر تخصصی است موظف هستند به ایکائو اعلام کنند بخاطر باید این در سایت ایکائو قرار گیرد و به اطلاع جهانیان برسد.»

عابدزاده در پاسخ به سوال یک خبرنگار خارجی که پرسید آیا شما ویدئوهای آماتوری که مدعی هستند این هواپیما مورد اصابت موشک قرار گرفته است را دیده‌اید؟ گفت:‌ «بله بعضی از این ویدئوها را ما نگاه کردیم.یک ویدیوهایی را شاهدان عینی گرفتند و این صحبت را تایید می کنند که هواپیما بیش از ۶۰ تا ۷۰ ثانیه در حال سوختن بوده و این با اتفاقاتی که ما در صحنه سانحه دیدیم مطابقت دارد. ولی آن ویدیوهایی که نشان می دهد که چیزی به آن برخورد کرده از نظر علمی نمی تواند صحبح باشد که یک شئي به هواپیما برخورد کند و این هواپیما بتواند ۷۰ ثانیه هنوز پرواز کند.»

او همچنین افزود که قطعات هواپیما در محیط کمی پخش شده و اگر چیزی به هواپیما برخورد کرده بود باید قطعاتش در فضای گسترده‌ای پخش می شد.

عابدزاده همچنین افزود که دعوت از همه کشورهایی که اتباعی در این هواپیما داشته اند برای اینکه در تحقیقات مشارکت کنند نشان می دهد که «در کار خودمان صادق هستیم و اجازه می دهیم هم آمریکایی‌ها، هم کانادایی‌ها، هم سوئدی‌ها، هم اوکراینی‌ها بیایند و نحوه رسیدگی به سانحه را مشاهده کنند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سقوط هواپیمای اوکراینی؛ از تشکیک ترامپ تا ادعای ترودو درباره نقش ایران

«منابع اطلاعاتی غربی: موشک عامل سقوط بوئینگ اوکراینی نبوده است»

۱۰ گزینه‌ ایران برای انتقام از اسرائیل؛ حمله‌ای مستقیم و موشکی یا نیابتی؟