Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

یک کارشناس: ویدئوها فرضیه اصابت موشک به هواپیمای اوکراینی را تایید می‌کنند

قطعه ای از هواپیما سانحه دیده
قطعه ای از هواپیما سانحه دیده Copyright ایرنا
Copyright ایرنا
نگارش از نیما قدکپور
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

نیکولاس واترز، یکی از اعضای سازمان تحقیقاتی بلینگ‌کت می گوید پاکسازی منطقه سقوط هواپیمای اوکراینی در ایران شبهه برانگیزاست.

آگهی

اولین بار سازمان تحقیقاتی «بلینگ کت» (مشهور در حوزه روزنامه‌نگاری تحقیقی) بود که صحت ویدئوی برخورد موشک به هواپیمای اوکراینی در آسمان ایران را تایید کرد و سپس روزنامه نیویورک تایمز آنرا منتشرکرد. به همین بهانه با یکی از بنیانگذاران بلینگ کت، نیکولاس واترز، گفتگو کردیم. این گروه تحقیقاتی یکی از معتبرترین ها در زمینه تعیین صحت ویدئوهای آنلاین است.

بلینگ کت
نیکولاس واترزبلینگ کت

با توجه به منابع آنلاین موجود و پیش از آغاز تحقیقات روی جعبه سیاه، درباره سقوط هواپیمای اوکراینی در ایران چه می دانیم؟

نیکولاس واترز: در حال حاضر اطلاعات این پرواز بدلیل آنلاین بودن در دسترس است. هم چنین ویدئویی که نشان می دهد موشکی در آسمان منفجر می شود. ما این ویدئو را مکان یابی جغرافیایی کرده ایم و انفجار دقیقا در سویی از هواپیما رخ داده که با زمین برخورد می کند. به همین دلیل معتقدیم که این هواپیما به احتمال بسیار زیاد بدلیل برخورد موشک ساقط شده است.

عکس هایی از کلاهک یک موشک در صفحه های مجازی خصوصا در توییتر منتشر شده است، چقدر درباره صحت این عکس ها می توان مطمئن بود؟

نیکولاس واترز: در این دو عکس بی تردید کلاهک موشک ضدهوایی بدرستی تصویربرداری شده است متوجه شدیم که این عکس ها از لحاظ جغرافیایی در نزدیکی محل سقوط هواپیما گرفته شده است، اما هنوز نمی توان با قطعیت آن را تایید کرد. دو تصویر از یک بخش مشخص موشک داریم. اما فضای پشت سراین کلاهک موشکی در عکس ها معلوم نیست، ولی نمی توان از زمان و مکان عکس برداری با قطعیت صحبت کرد و یا اطلاعات داده شده را تاییدکرد.

آیا می توان از منابع آنلاین برای اثبات حمله به این هواپیما استفاده کرد؟

نیکولاس واترز: درباره تایید کردن حمله موشکی یا نه؟ نمی توانم بگویم که منابع آنلاین لزوما می توانند حمله موشکی را تایید کنند. ما باید منتظر تحقیقات بمانیم. اما می توانیم بگوییم که ویدئویی داریم که از این سانحه منتشرشده است، ما باور داریم که تصاویر یک موشک که در آسمان منفجر می شوند، صحیح هستند و همچنین باور زیادی داریم که انفجار در همان بخش به زمین خورده هواپیما صورت گرفته است. با این حال نمی توان با قاطعیت گفت که این اتفاق افتاده است و یا اینکه ما آین فرضیه را حتما تایید می کنیم. (با قاطعیت نمی توان تصاویر آنلاین را، تنها منبع تایید این حمله موشکی(سانحه موشکی) قرارداد. چرا که نمی توانیم درباره برخی از موارد این سانحه موشکی هنوز صحبت کنیم)

آیا دولت کانادا و یا دولت دیگری درباره روند تحقیقات با شما تماس گرفته است؟

نیکولاس واترز: هیچ دولتی با ما در این باره تماس نگرفته است.

نظرتان در مورد ویدئوهای مختلف منتشرشده درباره این هواپیما چیست؟ (در شبکه های اجتماعی دو ویدئو نظرات متفاوتی درباره دلایل سقوط هواپیما مطرح کرده است. یکی همان ویدئویی که به نظر می رسد موشکی با آن برخورد می کند که وب سایت شما پیش تر صحت آنرا تایید کرده است و ویدئوی دیگری که در بزرگراه فیلم برداری شده است و نشان می دهد یک گلوله آتشین، هواپیمای مورد نظر برای چند ثانیه در هواست. به نظر شما تا چه اندازه می توان از این دو ویدئو نتایج متفاوت گرفت)

نیکولاس واترز: تمام ویدئوهای موجود یک مساله را تایید می کنند. ویدئوهای مختلف از این سانحه هواپیما را در آتش نشان می دهند، ویدئوها سه تا هستند، آنهایی که ما بررسی کرده ایم، یکی از آنها که درباره آن صحبت کرده ایم تایید شده و مکان یابی جغرافیایی آن نیز تعیین شده است. فکر نمی کنم بتوان از این ویدئوها نتیجه متفاوتی گرفت.

درباره پاکسازی منطقه سقوط هواپیما، نظر شما در این باره چیست؟

نیکولاس واترز: پاکسازی محل سقوط هواپیما بی تردید خبر بدی برای تحقیقات است، بازرسانی که به محل سقوط هواپیما می روند، می خواهند تکه های هواپیما را همانگونه که در زمان سقوط بوده ببینند، این در حالی است زمانی که با بولدوزر محل سقوط را پاک می کنید و یا آنها را جابجا می کنید غیرعمد ممکن است این قطعات خرابتر از حالت معمول شوند و هم چنین احتمال گم شدن برخی از تکه های هواپیما نیز هست. به این دلیل معتقدم این موضوع برای تحقیقات خبرخوبی نیست. در نتیجه به نظر من، تصمیم پاکسازی منطقه سقوط هواپیما کاملا شک برانگیز است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کروبی خطاب به خامنه‌ای: هیچ‌یک از صفات رهبری را ندارید

گزارش اولیه سقوط هواپیمای اوکراینی منتشر شد

سرنگونی هواپیمای «حامل اسرای جنگی اوکراین»؛ پوتین: قطعا با پاتریوت آمریکایی سرنگون شد