Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

پیش‌بینی کوتاه‌مدت بازارها از میزان احتمال وقوع جنگ میان ایران و آمریکا

پیش‌بینی کوتاه‌مدت بازارها از میزان احتمال وقوع جنگ میان ایران و آمریکا
Copyright عکس از آسوشیتدپرس
Copyright عکس از آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بازارهای مالی جهان، از نفت و طلا گرفته تا سهام، واکنشی سریع به حمله‌های موشکی ایران به پایگاه‌های نظامی نشان دادند. رفتاری صعودی و نزولی که در طول چند ساعت رخ داد و متاثر از برآورد آنها از میزان احتمال وقوع جنگ میان ایران و آمریکا بود.

آگهی

بازارهای مالی جهان، از نفت و طلا گرفته تا سهام، واکنشی سریع به حمله‌های موشکی ایران به پایگاه‌های نظامی نشان دادند. رفتاری صعودی و نزولی که در طول چند ساعت رخ داد و متاثر از برآورد آنها از میزان احتمال وقوع جنگ میان ایران و آمریکا بود.

قیمت جهانی نفت ۱۲ ساعت پس از حملات موشکی تلافی‌جویانه ایران به پایگاه‌های آمریکا در خاک عراق، بیش از ۲ دلار و ۶۰ سنت کاهش یافت. بهای هر بشکه نفت پایه برنت دریای شمال، بامداد روز چهارشنبه و تحت تاثیر نگرانی ایجاد شده از تشدید درگیری نظامی میان ایران و آمریکا با جهش ۳.۴۸ دلاری تا ۷۱ دلار و ۷۵ سنت صعود کرد. این نرخ سپس سیر نزولی پرشتابی به خود گرفت و تا صبح روز چهارشنبه به ۶۸ دلار و ۵۰ سنت رسید.

این در حالی بود که قیمت پایانی معاملات روز سه‌شنبه بازار جهانی نفت ۶۸ دلار و ۲۷ سنت بود.

در بازار جهانی طلا نیز جهش شبانه قیمت موجب شد تا نرخ هر اونس طلا از هزار و ۵۷۵ دلار به هزار و ۶۱۱ دلار برسد. این صعود که نرخ جهانی طلا را به بالاترین حد از فوریه ۲۰۱۳ تاکنون رساند، ظرف ۱۰ ساعت خنثی شد، به طوری که صبح روز چهارشنبه بهای هر اونس طلا به هزار و ۵۷۹ دلار رسید.

برخی کارشناسان معتقدند امتناع آمریکا از واکنش سریع به حمله بامداد چهارشنبه و تاکید محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران بر امتناع این کشور از آغاز جنگ با ایالات متحده موجب شده است تا آرامش نسبی به بازارهای نفت و طلا باز گردد.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هر چند فروکش کردن روند صعودی قیمت‌ها در بازارهای جهانی نفت و طلا می‌تواند متاثر از این پیش‌بینی کوتاه‌مدت تحلیل‌گران، کارشناسان و سرمایه‌گذاران بازارهای جهانی باشد که احتمال آغاز جنگ مستقیم بین ایران و آمریکا بسیار کاهش یافته ولی در مقابل، بازارهای سهام در‌ آمریکا، اروپا و آسیا همچنان در وضعیت قرمز به سر می‌برند.

شاخص داوجونز که میانگین موزون قیمت سهام ۳۰ شرکت صنعتی برتر آمریکایی را نشان می‌دهد، با وجود گذشت بیش از ۱۳ ساعت از وقوع حمله موشکی ایران، همچنان منفی است. البته این شاخص ابتدا نزدیک به ۴۰۰ واحد کاهش یافته بود ولی این افت سپس به ۲۳ واحد کاهش یافت.

در اروپا نیز شاخص بورس آلمان(داکس)، پس از تجربه کاهش ۱۰۰ واحدی در واکنش اولیه به حمله موشکی ایران به نزول ۲۷ واحدی رضایت داد. اما سقوط ۵۰۰ واحدی شاخص بورس ژاپن(نیکی) تنها ۱۳۰ واحد تعدیل شد. افت ۱.۴ درصدی شاخص بورس عربستان نیز تا ظهر چهارشنبه به ۰.۹ درصد کاهش یافت.

در همین حال بورس تهران نیز در جریان معاملات روز چهارشنبه خود شاهد کاهش ۱.۴ درصدی شاخص کل بود ولی ۰.۹ درصد این افت در ۱۵ دقیقه ابتدایی داد و ستدها رخ داد و سپس شیب نزول شاخص کل کندتر شد.

تحلیل‌گران خوشبین بازارهای مالی دلیل ادامه وجود جو منفی در بازارهای سهام را مرتبط با تاثیر چشم‌انداز تاثیر شوک‌های سیاسی-نظامی وارد شده بر عملکرد مالی و اقتصادی شرکت‌های عضو بورس‌های جهانی می‌دانند و به اعتقاد آنها وضعیت قرمز جنگی در بازارهای سهام نیز از میان رفته است.

به باور آنها واکنش سریع بازارهای مالی به حملات تلافی‌جویانه ایران علیه آمریکا به معنای این است که احتمال درگیری نظامی میان دو طرف حداقل در کوتاه‌مدت از میان رفته است، هر چند که تحلیل‌گران بدبین همچنان سعی دارند بر واژه «بسیار کوتاه‌مدت» تاکید کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

خبرگزاری کویت: توییتر ما هک شده بود،‌ خبر خروج نیروهای آمریکا درست نیست

دلار در آستانه ۱۴ هزارتومان؛ وضعیت قرمز بورس تهران به خاورمیانه سرایت کرد

واکنش بازار ایران به کشته شدن سلیمانی؛ افزایش نرخ ارز همزمان با سقوط بورس تهران