دلار در آستانه ۱۴ هزارتومان؛ وضعیت قرمز بورس تهران به خاورمیانه سرایت کرد

دلار در آستانه ۱۴ هزارتومان؛ وضعیت قرمز بورس تهران به خاورمیانه سرایت کرد
Copyright عکس از آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

روند صعودی نرخ‌ها در بازار ارز ایران و سیر نزولی شاخص‌ها در بازارهای سهام خاورمیانه در دومین روز پس از انجام حمله هوایی آمریکا به کاروان حامل قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس ایران ادامه یافت.

آگهی

روند صعودی نرخ‌ها در بازار ارز و سیر نزولی شاخص ها در بازار سهام در دومین روز پس از انجام حمله هوایی آمریکا به کاروان حامل قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس ایران ادامه یافت.

در حالی که بانک مرکزی ایران نرخ عرضه رسمی دلار در سامانه صرافی‌های بانکی همچون روز شنبه در نرخ ۱۳ هزار و ۳۳۰ تومان تثبیت کرده بود، بهای فروش دلار تحت تاثیر نگرانی‌های موجود از افزایش تنش میان ایران و آمریکا بیش از ۲۰۰ تومان افزایش یافت و تا آستانه ۱۴ هزار تومان صعود کرد. همزمان هر یورو نیز در بازار آزاد تهران بیش از ۱۵ هزار و ۵۵۰ تومان معامله شد.

قیمت هر قطعه تمام سکه طلا نیز با وجود تعطیلی بازار جهانی طلا به دلیل رشد قیمت دلار، به بیش از ۵ میلیون و ۶۰ هزار تومان رسید.

در بورس تهران نیز با ادامه حمایت نهادهای حقوقی شبه دولتی و خریدهای گسترده آنها در دومین روز متوالی، شتاب نزول شاخص کل بازار سرمایه ایران کندتر شد و این شاخص در جریان معاملات روز یکشنبه هزار و ۵۱۸ واحد کاهش یافت و به ۳۶۵ هزار و ۸۱۵ واحد رسید.

این شاخص روز شنبه و تحت متاثر از تشکیل صف‌های فروش طولانی سهام و با وجود حمایت دو هزار و ۲۰۰ میلیارد تومانی نهادهای حقوقی از بازار، بیش از ۱۶ هزار واحد معادل ۴.۳ درصد کاهش یافته بود.

وضعیت قرمز در بازارهای مالی ایران، روز یکشنبه به بورس عربستان نیز سرایت کرد، به طوری که شاخص کل بورس ریاض(تداول) ۲۰۳ واحد معادل ۲.۴۲ درصد کاهش یافت. همچنین شاخص بورس کویت نیز ۴.۱ درصد، شاخص بورس دوبی ۱.۴ درصد، شاخص بورس بحرین نیز ۲.۲۶ درصد و شاخص بورس مصر نیز ۴.۴ درصد افت کرد.

کارشناسان نگرانی از وقوع جنگ میان ایران و آمریکا در منطقه خاورمیانه را عمده‌ترین دلیل افت شاخص بازارهای سهام خاورمیانه اعلام کردند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بازی با کلمات یا قیمت‌ها؛ نطق ترامپ چگونه بازارهای مالی را مدیریت کرد؟

رکوردشکنی حق‌الوکاله؛ وکلایی که پاداش ۵۵ میلیاردی ایلان ماسک را لغو کردند، ۶ میلیارد دلار می‌خواهند

ادامه تضعیف ریال ایران در مقابل ارزهای عمده؛ دلار و یورو به قله چهار هفته گذشته صعود کردند