Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

آمریکا اقدام حزب حاکم ونزوئلا در تصاحب مجمع ملی را محکوم کرد

آمریکا اقدام حزب حاکم ونزوئلا در تصاحب مجمع ملی را محکوم کرد
Copyright AP Photo/Matias Delacroix
Copyright AP Photo/Matias Delacroix
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

انتصاب رئیس جدید برای مجمع ملی ونزوئلا پس از آن ممکن شد که نیروهای امنیتی و نیروهای ضدشورش تحت حمایت نیکلاس مادورو از ورود نمایندگان مخالف حتی رهبر آنها یعنی خوان گوایدو به داخل مجمع ملی جلوگیری کردند؛ آنهم در روزی که قرار بود انتخابات داخلی برای تعیین رئیس آن برگزار شود.

آگهی

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا اقدام روز یکشنبه حزب حاکم ونزوئلا در انتصاب رئیس جدیدی برای مجمع ملی که برخلاف روال قانونی این کشور است را محکوم کرد.

انتصاب رئیس جدید برای مجمع ملی ونزوئلا پس از آن ممکن شد که نیروهای امنیتی و نیروهای ضدشورش تحت حمایت نیکلاس مادورو از ورود نمایندگان مخالف حتی رهبر آنها یعنی خوان گوایدو به داخل مجمع ملی جلوگیری کردند؛ آنهم در روزی که قرار بود انتخابات داخلی برای تعیین رئیس این نهاد برگزار شود.

با این اقدام نیروهای مسلح، حزب سوسیالیست نیکلاس مادورو این فرصت را یافت تا بدون حضور مخالفان، لوئیس پارا نمایندۀ طرفدار مادورو را به عنوان رئیس این نهاد قانونگذاری انتخاب کند. آقای پارا به‌تازگی از سوی احزاب مخالف به دلیل اتهامات فساد، از مجمع ملی اخراج شده بود.

اما با وجود انتخاب لوئیس پارا، نمایندگان مخالف به‌سرعت وارد عمل شدند و با تشکیل جلسه‌ای در دفتر مرکزی یکی از روزنامه‌های مخالف رژیم مادورو، خوان گوایدو را که دولت موقت او پیش از این از سوی دهها کشور به رسمیت شناخته شده بود، بار دیگر برای ریاست بر این مجمع انتخاب کردند.

آقای پمپئو در کنار اعلام نامشروع بودن عملکرد حزب حاکم سوسیالیت در تصاحب صحن مجمع ملی، انتخاب دوبارۀ خوان گایدو را به او تبریک گفت و اعلام کرد که واشنگتن همچنان از او و برگزاری انتخابات آزاد و عادلانه در این کشور حمایت می‌کند.

مایک پمپئو در بیانیه‌ای اعلام کرد: «ما به خوان گوایدو برای انتخاب دوباره‌اش به عنوان رئیس مجمع ملی ونزوئلا تبریک می‌گوییم و تلاش‌های ناموفق رژیم پیشین نیکلاس مادورو را در نفی ارادۀ مجمع ملی و دموکراتیک محکوم می‌کنم.»

مایک پمپئو در بیانیه خود اعلام کرده است: «مادور همچنان به نادیده گرفتن قانون اساسی و خواست مردم ونزوئلا ادامه می‌دهد... نه اراذل و اوباش رژیم، نه سلول‌های زندان، نه رشوه و نه ارعاب نمی‌تواند ارادۀ مردم ونزوئلا را زیر پا بگذارد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دولت مادورو برای ذخیرۀ درآمدهای نفتی به بانک‌های روسیه روی آورد

هشدار سازمان ملل: مهاجرت از ونزوئلا به بحران مدیترانه نزدیک شده است

ونزوئلا و ترکیه بر سر استخراج و بهره برداری از معادن طلا توافقنامه امضا کردند