Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ارتباط مستقیم دولت ترامپ با مقامات ارتش ونزوئلا

ارتباط مستقیم دولت ترامپ با مقامات ارتش ونزوئلا
Copyright  Miraflores Palace/Handout via REUTERS
Copyright  Miraflores Palace/Handout via REUTERS
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

همین مساله شک و تردیدهای بسیاری در این‌باره بوجود آورده که آیا دولت ترامپ زمینه‌های لازم را برای یک قیام بزرگ علیه مادورو مهیا کرده است یا خیر.

آگهی

بنا بر اعلام یک مقام ارشد کاخ سفید، ایالات متحده آمریکا با شماری از اعضای ارتش ونزوئلا ارتباطات مستقیم برقرار کرده و از آنها خواسته است تا نیکلاس مادورو را رها کنند.

اگرچه از زمان اعلام ریاست جمهوریِ خودخواندۀ خوان گوآیدو در ماه گذشتۀ میلادی تعدادی از افسران ارتش این کشور به او پیوسته‌اند اما به گفتۀ این مقام رسمی، دولت ترامپ انتظار دارد که بر شمار نظامیانی که مادورو را ترک می‌کنند افزوده شود.

این مقام رسمی که نخواست نامش فاش شود، اعلام کرد: «ما با برخی از اعضای رژیم مادورو، از جمله شماری از نظامیان در حال گفتگو هستیم اگرچه که این گفتگوها بسیار محدودند.»

این مقام رسمی حاضر به ارائه جزئیات بیشتری دربارۀ گفتگوها یا سطح آنها نشد؛ همچنین روشن نکرد که آیا این تماس‌ها منجر به ایجاد شکافی جدی میان نظامیان ونزوئلا که مهمترین تکیه‌گاه نیکلاس مادورو برای حفظ قدرت محسوب می‌شود، شده است یا خیر.

ارتش ونزوئلا همچنان به نیکلاس مادورو وفادار است و همین مساله شک و تردیدهای بسیاری در این‌باره بوجود آورده که آیا دولت ترامپ زمینه‌های لازم را برای یک قیام بزرگ علیه مادورو مهیا کرده است یا خیر.

پیش‌تر اریک فارنسورث، معاون اتاق فکر شورای آمریکایی‌ها در واشنگتن هشدار داده بود که نیروهای امنیتی ونزوئلا حتی در صورت تمایل به ترک نیکلاس مادورو نیز از این نگرانند که در صورت رها کردن او، خود یا خانواده‌هایشان از سوی مادورو و طرفدارانش هدف قرار بگیرند. آقای فارنسورث تاکید کرده بود که واشنگتن باید به این نظامیان تضمینی بدهد که بتواند نگرانی‌هایشان را برطرف کند.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

بنا بر اعلام مقامات آمریکا، این کشور هم اکنون به تمام راه‌ها برای اعمال فشار بر مادورو و همکارانش «برای پذیرش روند انتقال قانونی و دموکراتیک قدرت» می‌اندیشد.

از جمله واشنگتن در حال گفتگو با متحدان خود در اتحادیه اروپا است تا به کمک آنها مانع از آن شود که نیکلاس مادورو دارایی‌های دولت ونزوئلا را به خارج از کشور منتقل و در جایی پنهان کند. شمار قابل توجهی از کشورهای اروپایی در کنار آمریکا از دولت انتقالی خوان گوآیدو حمایت کرده‌اند اما به همین موضع گیری اکتفا کرده و حاضر نشده‌اند مانند واشنگتن تحریم‌های نفتی یا مالی علیه ونزوئلا به اجرا بگذارند.

واشنگتن همچنین در حال تهیۀ فهرست جدیدی از تحریم‌ها علیه ونزوئلا است. دور پیشین تحریم‌ها ده‌ها تن از نظامیان و مقامات دولت ونزوئلا از جمله شخص نیکلاس مادورو را هدف قرار داد و حتی فعالیت‌های این کشور در اوپک را نشانه گرفت و دور جدید تحریم‌ها در صورت اعمال، شرکت‌های غیرآمریکایی را در صورت داد و ستد با دولت ونزوئلا یا شرکت نفت دولتی این کشور «PDVSA» تنبیه خواهد کرد.

آمریکا موضوع تحریم شماری از مقامات نظامی و امنیتی کوبا را نیز بررسی می‌کند که گفته می‌شود به مادورو برای ماندن در قدرت کمک می‌کنند.

خوان گوآیدو، رئیس جمهوری خودخواندۀ ونزوئلا تا کنون بارها در سخنانش به نظامیان این کشور وعده داده است که در صورت رها کردن نیکلاس مادورو و نافرمانی از او، از بخشش و حمایت‌های قانونی دولت موقت برخوردار خواهند شد. واشنگتن نیز اعلام کرده است که چنانچه نظامیان ارشد ونزوئلا دولت خوان گوآیدو را به رسمیت بشناسند، تحریم‌ها علیه آنها لغو خواهد شد.

با این وجود مادورو همچنان از حمایت نظامیان کشورش برخوردار است و اکنون بیش از هر زمانی در برنامه‌های نظامی شرکت می‌کند و در پایگاه‌های نظامی دیده می‌شود یعنی در جایی که افسران ارشد در کنار او می ایستند و شعار پیروزی سر می‌دهند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سرنوشت طلاهای ونزوئلا در بانک انگلیس؛ دادگاه بریتانیا تصمیم می‌گیرد

ترامپ از روسیه خواست تا نیروهای نظامی خود را از ونزوئلا خارج کند

گوایدو: جلوگیری از ورود کمک های بشردوستانه به ونزوئلا جنایت علیه بشریت است