چهارصد نفر در راهپیمایی میلیونی سال نو در هنگ کنگ بازداشت شدند

چهارصد نفر در راهپیمایی میلیونی سال نو در هنگ کنگ بازداشت شدند
Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مقام‌های رسمی هنگ کنگ می‌گویند اجتماع مردم برای جشن سال نو به طور کلی منظم و بدون حاشیه بود اما مسئولان «جبهه مدنی حقوق بشر» که برگزارکننده این راهپیمایی مجوزدار در بامداد روز چهارشنبه یکم ژانویه بودند، گفته‌اند که شمار معترضان افزون بر یک میلیون نفر بوده است.

آگهی

در حالی که اعتراض چندین ماهه دموکراسی‌خواهان در هنگ کنگ همچنان ادامه دارد، جمع بزرگی از مردم این منطقه به مناسبت فرا رسیدن سال نو میلادی راپپیمایی عظیمی برگزار کردند.

مقام‌های رسمی هنگ کنگ می‌گویند اجتماع مردم برای جشن سال نو به طور کلی منظم و بدون حاشیه بود اما مسئولان «جبهه مدنی حقوق بشر» که برگزارکننده این راهپیمایی مجوزدار در بامداد روز چهارشنبه یکم ژانویه بودند، گفته‌اند که شمار معترضان افزون بر یک میلیون نفر بوده است. این آمار از شمار راهپیمایانی که در ابتدای اعتراض‌ها در سال گذشته به خیابان آمده بودند، بسیار بیشتر است.

در جریان راهپیمایی روز چهارشنبه در هنگ کنگ، ۴۰۰ نفر بازداشت شدند. خبرگزاری فرانسه از قول یکی از مقام‌های پلیس محلی هنگ کنگ به نام «جیم ان‌گه» نوشت که این افراد به دلیل «اجتماع غیرقانونی و در اختیار داشتن سلاح» دستگیر شده‌اند.

پیش از این گفته شده بود پنج نفر که به مظنون به «خرابکاری» در حاشیه راهپیمایی بودند به دلیل «ارتکاب اعمال مجرمانه» بازداشت شده‌اند. مسئولان هنگ کنگی با اعلام این خبر تصریح کردند که این افراد احتمالا در شکستنِ درِ شیشه‌ای یک بانک دست داشته‌اند.

ساختمان بانک‌ها و مؤسسات مالی تاکنون بارها مورد حمله برخی معترضان هنگ کنگی قرار گرفته است، زیرا آنها این مؤسسات را همدست دولت مرکزی پکن می‌دانند.

در حاشیه تجمع مردم هنگ کنگ به مناسبت سال نو میلادی گروه دیگری از معترضان در محله وان‌چای به طرف مأموران پلیس کوکتل مولوتوف و زباله پرتاب کردند. دولت محلی هنگ کنگ با انتشار بیانیه‌ای نیروهای پلیس در آن زمان برای متفرق کردن معترضان از گاز فلفل و گاز اشک‌آور استفاده کردند.

اعتراض‌های مسالمت‌آمیز که از ماه ژوئن سال گذشته میلادی در هنگ کنگ آغاز شد، در ادامه به بزرگ‌ترین بحران پس از بیرون آمدن این منطقه از قلمرو استعماری بریتانیا و بازگشت آن به قلمرو چین در سال ۱۹۹۷ بدل گشت. معترضان هنگ کنگی خواهان کسب دموکراسی و استقلال هر چه بیشتر از دولت مرکزی پکن هستند.

از زمان آغاز اعتراض‌ها در هنگ کنگ تا کنون حدود ۶ هزار و ۵۰۰ نفر بازداشت شده‌اند که نزدیک یک سوم آنها کمتر از ۲۰ سال دارند. راهپیمایان در روز چهارشنبه پلاکاردهایی در دست داشتند که روی آنها از جمله شعارهایی از جمله درخواست آزادی زندانیان نوشته شده بود.

آسوشیتدپرس
در حاشیه راهپیمایی بزرگ معترضان در هنگ کنگ در شیشه‌ای یک بانک شکسته شدآسوشیتدپرس

هزاران نفر از شهروندان هنگ کنگی از شامگاه سه‌شنبه برای شرکت در مراسم جشن سال نو میلادی در خیابان حاضر شده بودند و حضور آنها به ویژه در طول مسیر ساحلی ویکتوریا هاربر و محله شلوغ لان‌کوای پررنگ‌تر بود.

در ماه نوامبر ۲۰۱۹ منتقدان دولت محلی هنگ کنگ در انتخابات محلی به پیروزی چشمگیری دست یافتند. پس از آن انتخابات که گونه‌ای همه‌پرسی برای معترضان به شمار می‌رفت، ناآرامی‌ها در هنگ کنگ کمرنگ شده بود. دولت هنگ کنگ نیز که از سوی دولتمردان پکن حمایت می‌شود، با برقراری آرامش نسبی در ماه‌های اخیر نفس راحتی کشیده بود، اما روز چهارشنبه معترضان هنگ کنگی نشان دادند که در پی آزادی‌های بیشتری هستند، چیزی که کری لام، رئیس دولت محلی قصد ندارد زیر بار آن برود.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پلیس هنگ کنگ بیش از ۲۰۰ تظاهرکننده ضددولتی را بازداشت کرد

پلیس هنگ کنگ ۱۴ رهبر جنبش مخالفان را دستگیر کرد

خشونت در هنگ کنگ؛ پلیس برای نخستین بار معترضان نقابدار را بازداشت کرد