Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

خشونت در هنگ کنگ؛ پلیس برای نخستین بار معترضان نقابدار را بازداشت کرد

هنگ کنگ
هنگ کنگ Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مأموران برخی دیگر از افراد نقابدار را هم پس از آن که به صورت‌شان گاز فلفل پاشیدند، به حالت سجده روی زمین نشانده و دست‌های آنها را از پست با کابل بستند.

آگهی

ده‌ها هزار معترض هنگ کنگی با ماسک‌هایی که بر صورت داشتند، بار دیگر به خیابان آمده و قانون جدید ممنوعیت ماسک در راهپیمایی را به چالش کشیدند.

در جریان درگیری روز یکشنبه در هنگ کنگ، در حالی که برخی معترضان به سمت مأموران بمب‌های بنزینی و پاره آجر پرتاب می‌کردند. در این درگیری‌ها که تا شامگاه یکشنبه همچنان در جریان بود، پلیس برای متفرق ساختن معترضان بارها از گاز اشک‌آور استفاده کرد. مأموران پلیس همچنین با یورش به راهپیمایان برخی از آنها را با باتوم کتک زدند.

به دنبال اعلام تصمیم دولت محلی هنگ کنگ مبنی بر احیا قانون منع پوشش صورت در راهپیمایی، این منطقه خودمختار در جنوب چین از روز جمعه بار دیگر به صحنه آشوب و درگیری معترضان با دلیس و نیروهای امنیتی بدل شد. با اعلام احیا این قانون مربوط به دوران استعمار موسوم به «قانون اضطراری»، آتش اعتراض‌ها در هنگ کنگ تیزتر شد.

کری لام، رئیس دولت محلی هنگ کنگ گفته بود که «حفظ امنیت همگانی» لزوم احیا این قانون را توجیه می‌کند. اما بسیاری از معترضان هنگ کنگی در سه روز اخیر بدون اعتنا به این قانون با صورت‌های ماسک‌زده بار دیگر در راهپیمایی شرکت کرده و با مأموران پلیس ضد شورش درگیر شدند.

رویترز
هنگ کنگرویترز

نخستین بازداشتی‌های قانون ممنوعیت نقاب

روز یکشنبه مأموران پلیس برای نخستین بار در اجرای قانون ممنوعیت نقاب در راهپیمایی چندین نفر از معترضان را بازداشت کرده و پس از بستن دست‌ها و برداشتن ماسک‌هایشان، آنها را سوار اتوبوس‌های دولتی کردند.

بیشتر بخوانید:

مأموران برخی دیگر از افراد نقابدار را هم پس از آن که به صورت‌شان گاز فلفل پاشیدند، به حالت سجده روی زمین نشانده و دست‌های آنها را از پست با کابل بستند.

بر اساس قانون جدید هنگ کنگ، این معترضان به دلیل ماسک زدن ممکن است به زندان تا یک سال محکوم شوند.

چند دانشجوی معترض که در راهپیمایی روز یکشنبه شرکت داشتند، به خبرگزاری رویترز گفته‌اند که نه تنها از قانون جدید ممنوعیت نقاب ترسی ندارند، بلکه این قانون آتش خشم آنها را تندتر کرده است.

رویترز
هنگ کنگرویترز

ایستگاه‌های مترو همچنان بسته است

بیشتر ایستگاه‌های مترو هنگ کنگ که در جریان درگیری در روزهای جمعه ۱۲ و شنبه ۱۳ مهر بسته شده بودند، در جریان تظاهرات روز یکشنبه نیز بسته ماندند.

شرکت مترو هنگ کنگ، ام‌تی‌آر بامداد یکشنبه گفته بود از کل ایستگاه‌های مترو در این منطقه خودمختار، تنها ۴۵ ایستگاه در این روز فعال بوده و ۴۸ ایستگاه دیگر بسته خواهند ماند. روز شنبه تمام ایستگاه‌های مترو بسته بود.

این رویداد رفت و آمد عادی را در هنگ کنگ در طول دو روز تعطیل آخر هفته مختل کرد. گروهی از راهپیمایان در ادامه تظاهرات ماه‌های اخیر در روزهای جمعه و شنبه به ایستگاه‌های مترو و برخی شعب بانک‌ها و فروشگاه‌ها یورش برده و آنها را با سنگ و چوب تخریب کردند.

رویترز
هنگ کنگرویترز

در تظاهرات روزهای اخیر در هنگ کنگ دو نوجوان هدف شلیک تیر مأموران پلیس واقع شده و یک خبرنگار یک چشم خود را از دست داده است. سازمان ملل متحد روز گذشته با یادآوری جراحت این افراد، از بالا گرفتن خشونت در جریان اعتراض‌های هنگ کنگ ابراز نگرانی کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چهارصد نفر در راهپیمایی میلیونی سال نو در هنگ کنگ بازداشت شدند

نیروهای پلیس هنگ‌کنگ برای برخورد با اعتراض‌ها چقدر اضافه حقوق گرفتند؟

ادامه راهپیمایی معترضان در هنگ‌کنگ و درخواست حمایت از ترامپ