ترکیه ۵ مظنون داعش را که «قصد حمله در سال نو» داشتند بازداشت کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
ترکیه ۵ مظنون داعش را که «قصد حمله در سال نو» داشتند بازداشت کرد
Copyright  DHA via AP

پلیس ترکیه پنج فرد مظنون به عضویت در داعش را که ظاهرا همزمان با جشن‌های آغاز سال نو میلادی قصد حمله به آنکارا پایتخت این کشور را داشتند بازداشت کرد.

طبق گزارش خبرگزاری آناتولی، پلیس ضد تروریسم ترکیه پنج شهروند خارجی را در عملیاتی که صبح امروز سه‌شنبه ۳۱ دسامبر انجام شد، در خانه‌هایشان بازداشت کرد. طبق این گزارش، این عملیات ادامه خواهد داشت و امکان بازداشت مظنونان دیگر وجود دارد.

آناتولی در شرح ماجرا به این بسنده کرد که افراد مظنون قصد داشتند در زمان برگزاری جشن‌های سال نو در سطح شهر آنکارا حملات «انفرادی» انجام دهند. این گزارش جزییاتی ارائه نمی‌کند.

خبرگزاری خصوصی دی اچ ای نیز گفت که مظنونان تبعه عراق هستند و ظاهرا در تلاش برای تهیه اسلحه و سایر تجهیزات بوده‌اند.

این بازداشت‌ها بخشی از عملیات امنیتی پلیس در سراسر ترکیه پیش از سال نو است. طبق نوشته آناتولی، نزدیک به ۱۷۰ شبه نظامی مظنون به عضویت در داعش در دو روز گذشته بازداشت شده‌اند.

داعش سه سال پیش مسئولیت حمله به یک کلوپ شبانه در استانبول همزمان با جشن‌های سال نو در ساعت‌های اولیه سال ۲۰۱۷ را برعهده گرفت. در این حمله ۳۹ نفر کشته شدند که اکثر آن‌ها خارجی بودند.

طبق آمار بر اثر حملات داعش و شبه‌نظامیان کرد در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ در ترکیه بیش از ۳۰۰ نفر کشته شدند. 

همزمان علی یرلیکایا، استاندار استانبول گفت که بیش از ۴۴ هزار نیروی پلیس و ۷ هزار افسر ژاندارمری روز سه‌شنبه در سطح شهر حضور خواهند داشت. در آنکارا نیز حدود ۱۸ هزار نیروی امنیتی مستقر می‌شوند.