Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

امانوئل ماکرون ترکیه را به نزدیکی با داعش متهم کرد

عکس از آرشیو
عکس از آرشیو Copyright Copyright 2019 The Associated Press. All rights reservedEvan Vucci
Copyright Copyright 2019 The Associated Press. All rights reserved
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آقای ماکرون در حالی خواستار توضیح از ترکیه برای حمله نظامی به شمال سوریه شده است که آنکارا شبه نظامیان کرد مستقر در این منطقه را «تروریست» می داند و از ناتو نیز خواسته است که با این دیدگاه همراهی کند.

آگهی

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه روز سه شنبه در جریان دیدار با دونالد ترامپ، همتای آمریکایی‌اش که در حاشیه نشست سران کشورهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو صورت گرفت ترکیه را به نزدیکی با داعش متهم کرد.

آقای ماکرون که پیشتر نیز با انتقاد شدید از حمله نظامی ترکیه به شمال سوریه این اقدام را در تضاد با راهبرد ناتو در مبارزه با گروه تروریستی داعش خوانده و به همین بهانه ناتو را پیمانی مبتلا به «مرگ مغزی» توصیف کرده بود از همکاری آنکارا با واسطه‌هایی از گروه موسوم به خلافت اسلامی، داعش سخن گفت.

رئیس جمهوری فرانسه در نشست خبری مشترک با دونالد ترامپ پیش از آغاز رسمی اجلاس سران ناتو در لندن با طرح این ادعا خواستار روشن شدن راهبرد این سازمان دفاعی و امنیتی در زمینه مبارزه با تروریسم شد.

امانوئل ماکرون در ادامه ضمن انتقاد از ترکیه به دلیل حمله به شبه نظامیان کرد که از آنها به عنوان متحدان ائتلاف بین المللی مبارزه با گروه‌های جهادی در سوریه نام برده می‌شود،‌ تصریح کرد که آنکارا «با واسطه‌هایی از گروه موسوم به خلافت اسلامی،‌ داعش همکاری‌های مقطعی داشته است.»

آقای ماکرون همچنین با اشاره به اختلاف دیدگاه‌ها در میان اعضای ناتو و تاکید بر اینکه «بیست و هشت عضوی که بر سر یک میز می‌نشینند تعریف واحدی از تروریسم ندارند»، خاطرنشان کرد: «وقتی به ترکیه نگاه می‌‌کنیم شاهد آن هستیم که این کشور در حال حاضر بر ضد افرادی وارد جنگ شده که در کنار ما مبارزه کرده‌اند. آنها همچنین گاهی با واسطه‌های داعش همکاری می‌کنند.»

رئیس جمهوری فرانسه با تکرار حرف‌های جنجالی گذشته‌اش که واکنش بسیاری از اعضاء از جمله آلمان و آمریکا را در پی داشت بار دیگر تأکید کرد که ناتو دچار «مرگ مغزی» شده است.

بیشتر بخوانید:

آقای ماکرون همچنین گفت که ترکیه باید در نشست لندن در خصوص اقدام نظامی «ناهماهنگ» خود توضیح دهد. او در حالی خواستار توضیح از ترکیه برای حمله نظامی به شمال سوریه شده است که آنکارا شبه نظامیان کرد مستقر در این منطقه را «تروریست» می‌داند و از ناتو نیز خواسته است که با این دیدگاه همراهی کند.

دونالد ترامپ نیز که پیشتر سخنان رئیس جمهوری فرانسه در خصوص ناکارآمدی ناتو را توهین آمیز قلمداد کرده بود در نشست خبری پایان ملاقات با امانوئل ماکرون روابط دو کشور را «بسیار خوب» توصیف و بر ضرورت «انعطاف پذیری» اعضای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی،‌ ناتو تاکید کرد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نخست وزیر سابق به جنگ اردوغان می‌رود؛ داووداوغلو حزب تاسیس می‌کند

ماکرون: ترکیه مسئول ظهور مجدد داعش خواهد بود؛ از طریق توئیتر از عقب نشینی آمریکا از سوریه مطلع شدم

«بیتل داعشی» در بریتانیا به ۸ سال زندان محکوم شد