Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ماکرون: ترکیه مسئول ظهور مجدد داعش خواهد بود؛ از طریق توئیتر از عقب نشینی آمریکا از سوریه مطلع شدم

امانوئل ماکرون رئییس جمهوری فرانسه در نشست سران اتحادیه اروپا/ بروکسل
امانوئل ماکرون رئییس جمهوری فرانسه در نشست سران اتحادیه اروپا/ بروکسل Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رجب طیب اردوغان می گوید که «منطقه امنیتی» مد نظر ترکیه برای پاکسازی از نیروهای شبه نظامی کرد تا وسعت ۴۴۰ کیلومتری در طول مرز کشورش با سوریه گسترش خواهد یافت.

با وجود موافقت آنکارا برای توقف حملاتش به کردهای سوریه به مدت پنج روز درگیریهای پراکنده در مناطق مرزی شمال این کشور همچنان ادامه دارد. خبرنگار رویترز گزارش داده که صبح جمعه از حومه راس‌العین در نزدیکی مرز سوریه با ترکیه، صدای شلیک توپخانه و گلوله باران شنیده است.

آگهی

بر اساس توافقی که روز پنجشنبه بین مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا و رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه به دست آمد، آنکارا با آتش بس پنج روزه در شمال سوریه موافقت کرد.

بر اساس این توافق نیروهای کرد پنج روز فرصت دارند که از منطقه امن مورد نظر آنکارا به شعاع ۳۰ کیلومتر از مرز ترکیه، خارج شوند. توافقی که کاملا در جهت خواسته آنکارا ارزیابی شده است.

آخرین تحولات مرتبط با بحران شمال سوریه و واکنش ها به توافق آتش بس میان آمریکا و ترکیه را که با استقبال شبه نظامیان کرد نیروهای دمکراتیک سوریه مواجه شده است در این گزارش دنبال کنید.

رئیس جمهوری فرانسه: ترکیه مسئول ظهور مجدد داعش خواهد بود، از طریق توئیتر از عقب نشینی آمریکا از سوریه مطلع شدم

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه از ابتکاری مشترک با آنگلا مرکل و بوریس جانسون برای ملاقات با رجب طیب اردوغان پس از تعلیق موقت حملات نظامی آنکارا به شمال سوریه خبر داد.

رئیس جمهوری فرانسه بدون اشاره به زمان دقیق این ملاقات تاکید کرد در نظر دارد طی هفته های آینده به همراه صدراعظم آلمان و نخست وزیر بریتانیا در لندن با اردوغان دیدار و گفتگو کند. این موضوع در حالی مطرح می شود که نشست سران کشورهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو قرار است سوم و چهارم دسامبر در لندن برگزار شود. با وجود اینکه هر سه کشور فرانسه، ترکیه و آمریکا عضو ناتو هستند آقای ماکرون روز جمعه تصریح کرد که مثل دیگران از طریق توئیتر دریافته که آمریکا تصمیم به عقب کشیدن نیروهایش [از سوریه] گرفته است»

به اعتقاد امانوئل ماکرون «آنچه در شمال سوریه می گذرد ثمره اشتباه سنگینی است که از سوی غرب و ناتو سر زده است.» وی همچنین تصریح کرد که اشتباه غرب و ناتو سوال هایی را در باره عملکرد و جایگاه پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو به میان آورده است.

رئیس جمهوری فرانسه درادامه با تاکید بر اینکه «این مسئله سبب تضعیف اعتبار ما خواهد شد» تصریح کرد: «نمی توان شاهد بود که بر اساس قانون (هر که زورمند تر است پیروز از میدان خارج می شود)، خروج پیروزمندانه ترکیه، روسیه و ایران را از این بحران شاهد باشیم.»

امانوئل ماکرون آنچه ترکیه در شمال سوریه انجام داده است را «دیوانگی» خواند و تاکید کرد که در صورت ظهور مجدد گروه موسوم به خلافت اسلامی، داعش در منطقه این آنکارا است که در این ماجرا نقش داشته است.

رویترز
امانوئل ماکرون در نشست سران اتحادیه اروپارویترز

آمار جدید تلفات غیرنظامیان حملات ترکیه پس از توافق آتش بس

دیده بان حقوق بشر سوریه با اعلام آمار جدید تلفات حملات نظامی ترکیه پس از توافق آتش بسی که قرار بود از روز جمعه در مناطق شمالی سوریه به اجرا درآید از کشته شدن دست کم چهارده غیر نظامی خبر داد.

این سازمان مستقل که با استفاده از شبکه گسترده منابع محلی تحولات سوریه را رصد می کند در گزارشی تازه از ادامه درگیری ها برغم اعلام توافق آتش بس تاکید کرد که در پی حمله حملات هوایی و توپخانه ای ارتش ترکیه دست کم چهارده نفر در مناطق شمالی سوریه جان خود را از دست داده اند.

دیده بان حقوق بشر سوریه محل انجام این حملات را روستای باب الخیر در نزدیکی شهر مرزی راس العین اعلام کرده است.

رئیس شورای اروپا: توافق ترکیه و آمریکا یک «آتش بس» واقعی نیست

رئیس شورای اروپا می گوید که توافق پنجشنبه شب ترکیه با آمریکا بر سر توقف تهاجم نظامی به خاک سوریه یک «آتش بس» واقعی نیست بلکه تحمیل نوعی کاپیتولاسیون به کردها در این منطقه محسوب می شود.

دونالد توسک که در جریان یک کنفرانس خبری پس از نشست رهبران اتحادیه اروپا در بروکسل سخن می گفت در ادامه یادآور شد: شرایط کاملا روشن است. آنچه از آن به عنوان آتش بس یاد می شود چیزی نیست که ما انتظار داریم. این در واقع یک آتش بس نیست بلکه یک درخواست کاپیتولاسیون برای کردها است.

رئیس شورای اروپا یک روز پس از اعلام توافق آتش بس میان ترکیه و آمریکا و تاکید آنکارا بر تعلیق موقت حملات نظامی به مناطق کردنشین شمال سوریه ایراد می شود. به موجب این توافق که دونالد توسک آنرا یک یک پیمان آتش بس معتبر نمی داند شبه نظامیان کرد پنج روز مهلت دارند تا سلاح های سنگین خود را تحویل دهند و تا عمق سی کیلومتری از مرز میان سوریه و ترکیه عقب نشینی کنند.

دونالد توسک در ادامه تاکید کرد: «ما بار دیگر از ترکیه می خواهیم که فورا به عملیات نظامی در خاک سوریه پایان دهد، نیروهایش را عقب بکشد و به قوانین و حقوق بین الملل احترام بگذارد.»

آگهی
رویترز
دونالد توسک، رئیس شورای اروپارویترز

اردوغان: توافق آتش بس رعایت نشود سه شنبه شب حمله را آغاز می کنیم

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه تهدید کرد که در صورت رعایت نشدن مفاد توافق آتش بس و خارج نشدن شبه نظامیان کرد از منطقه امنیتی مد نظر آنکارا در شمال سوریه حملات نظامی از سه شنبه شب آغاز خواهد شد.

آقای اردوغان که روز جمعه در جریان یک کنفرانس خبری سخن می گفت در این خصوص تصریح کرد: «اگر به وعده های داده تا سه شنبه شب عمل شود مسئله منطقه امنیتی از نظر ما حل شده است. در غیر این صورت عملیات چشمه صلح به محض اتمام مهلت ۱۲۰ ساعته از سرگرفته خواهد شد.»

رئیس جمهوری ترکیه همچنین تاکید کرد که در پایان مهلت پنج ۱۲۰ ساعته که در توافق آتش بس پنجشنبه شب میان وی و مایک پنس، معاون اول رئیس جمهوری آمریکا بر آن تاکید شده مناطق شمالی سوریه باید به عمق ۳۰ کیلومتر از حضور شبه نظامیان کرد عضو یگان های مدافع خلق که آنکارا آنها را «تروریست» می خواند، پاکسازی شود.

آقای اردوغان در ادامه تاکید کرد: «پس از دسترسی به عمق ۳۰ کیلومتری در مدت کوتاهی موضع برخی کشورها به خصوص آمریکا و اروپا تغییر پیدا می کند.»

آگهی

رجب طیب اردوغان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به حضور بیش از سه میلیون پناهجوی سوری در کشورش خاطرنشان کرد که هدف ترکیه این است که دست کم دو میلیون نفر از این افراد به کشورشان بازگردانده و در منطقه امن مستقر شوند.

وی در این خصوص افزود که کشورش قصد دارد ۱۴۰ منطقه کوچک مسکونی با ظرفیت هر یک پنج هزار تن و نیز ۱۰ بخش که هر کدام سی هزار نفر را در خود جای دهند در مناطق امن شمال سوریه احداث کند.

رئیس جمهوری ترکیه در پایان با تاکید بر اینکه حضور نظامی کشورش در شمال سوریه طولانی مدت نخواهد بود یاد آور شد که در جریان عملیات چشمه صلح علاوه بر منطقه‌‌ای به مساحت ۳۶۰ کیلومتر، مراکز شهرهای تل ابیض و راس العین و همچنین ۶۵ منطقه مسکونی تحت کنترل درآمده است.

سازمان ملل متحد: بیش از دو هزار سوری به عراق پناه برده اند

سازمان ملل متحد اعلام کرد که بیش از ۲ هزار و سیصد تن از ساکنان شمال شرق سوریه که بخش عمده آنها را زنان و کودکان تشکیل می دهند در پی تهاجم اخیر ترکیه به کشور عراق پناه برده اند.

آگهی

آندره مهچیچ، سخنگوی کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهجویان روز جمعه در جریان یک کنفرانس خبری با اعلام این مطلب یادآور شد که دفتر این کمیساریا در عراق برای چهارمین روز متوالی میزبان صدها پناهجو بوده که از مرز میان سوریه عبور کرده اند.

سخنگوی آژانس پناهجویان سازمان ملل متحد در ادامه تصریح کرد که «بیش از هزار و ششصد پناهجوی سوری از مرز عراق با سوریه به سوی اردوگاه آوارگان در شهرستان برده‌رش واقع در ۱۵۰ کیلومتری شرق سوریه منتقل شده اند.»

سازمان ملل متحد تخمین زده است که حدود ۱۶۶ هزار نفر از ساکنان شمال سوریه از نهم اکتبر، زمان آغاز عملیات نظامی ترکیه تا کنون مجبور به ترک خانه و کاشانه خود شده اند. این در حالیست که دیده بان حقوق بشر سوریه، نهادی که با استفاده از شبکه گسترده ای از منابع محلی تحولات سوریه را رصد می کند پیش از شمار آواراگان حمله نظامی ترکیه را بیش از ۳۰۰ هزار نفر اعلام کرده بود.

اردوغان: نظامیان ترکیه همچنان در منطقه عملیاتی چشمه صلح باقی می مانند

رجب طیب اردوغان روز جمعه یک روز پس از توافق آتش بسی که پنجشنبه شب در پی گفتگو با مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا در آنکارا اعلام شد با هشدار به شبه نظامیان کرد در خصوص مهلت پنج روزه تعیین شده برای عقب نشینی از مرزها تاکید کرد که این مهلت در حال سپری شدن است.

آگهی

آقای اردوغان در ادامه تاکید کرد نیروهای نظامی کشورش همچنان در منطقه عملیاتی «چشمه صلح» باقی مانده و فعلا از آنجا خارج نمی شوند.

رئیس جمهوری ترکیه با اشاره به دیدار روز سه شنبه خود با ولادیمیر پوتین این ملاقات را در راستای روند اعلام شده برای تعلیق حملات به مناطق شمالی سوریه اعلام کرد.

رجب طیب اردوغان همچنین تاکید کرد که «منطقه امنیتی» مد نظر ترکیه برای پاکسازی از نیروهای شبه نظامی کرد تا وسعت ۴۴۰ کیلومتری در طول مرز کشورش با سوریه گسترش خواهد یافت.

رئیس جمهوری ترکیه همچنین با اشاره به روند آتش بسی که با آمریکا بر سر آن به توافق رسیده تصریح کرد که این روند به ابتکار آنکارا و در هماهنگی با واشنگتن پیش خواهد رفت و دو کشور مدام برای بررسی این روند با یکدیگر در ارتباط خواهند بود.

آگهی

آقای اردوغان که پس از مراسم نماز جمعه با خبرنگاران سخن می گفت اعلام کرد در منطقه عملیاتی شمال سوریه پس از توافق آتش بس پنجشنبه شب درگیری جدید روی نداده است. این در حالی است که منابع خبری صبح روز جمعه از درگیری های پراکنده و شنیده شدن صدای انفجار و شلیک گلوله در راس العین خبر داده بودند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، مصطفی بالی، سخنگوی نیروهای کرد شمال سوریه در واکنش به بمباران های هوایی روز جمعه در راس العین به مواضع شبه نطامیان کرد و غیر نظامیان این حملات را مصداق «نقض» آتش بس اعلام کرد.

دیده بان حقوق بشر سوریه: پنج غیرنظامی در حمله هوایی به شرق راس العین کشته شدند

در پی انتشار گزارش هایی مبنی بر ادامه حملات پراکنده در مناطق مرزی شمال سوریه برغم اعلام آتش بس از سوی مقامات آنکارا گفته می شود که این حملات دست کم پنج کشته برجای گذاشته است.

دیده بان حقوق بشر سوریه در گزارشی اعلام کرد که در پی حمله هوایی روز جمعه نیروی هوایی ترکیه به روستایی در نزدیکی شهر مرزی راس العین دست کم پنج غیر نظامی و چهار تن از شبه نظامیان کرد کشته شدند.

آگهی

این نهاد مستقل که بواسطه شبکه گسترده ای از منابع محلی تحولات سوریه را رصد می کند در گزارش خود تصریح می کند که برغم توافق آتش بسی که پنجشنبه شب مقامات ترکیه از آن خبر دادند روستای باب الخیر در مجاورت شهر راس العین روز جمعه هدف حمله هوایی قرار گرفته است.

دمکرات های آمریکا توافق آتش بس با ترکیه را «فریبکارانه» توصیف کردند

توافق آتش بس در شمال سوریه که پنجشنبه شب میان آمریکا و ترکیه حاصل شد از دید نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا که اکثریت اعضای آن را دموکرات ها تشکیل می دهند و چاک شومر، رهبر دمکرات های مجلس سنا نمایشی «فریبکارانه» بیش نیست.

این دو رهبر دمکرات با انتقاد از رویکرد دولت آمریکا در مناقشه شمال سوریه و در نهایت توافق آتش بسی که از دید آنها «ریاکارانه» تلقی می شود در بیانیه مشترکی تصریح کردند: «این توافق به صورت جدی اعتبار سیاست خارجی ما را خدشه دار کرده و با ارسال پیامی به متحدان و رقبای آمریکا به آنها گوشزد کرده است که حرف و سخن ما قابل اعتماد نیست.»

در این بیانیه تاکید شده است که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه «به موجب این توافق امتیازی نداده در صورتی که دونالد ترامپ به او همه چیز داده است.»

آگهی

رهبران دمکرات های مجلس نمایندگان و سنای آمریکا در این بیانیه تصریح کرده اند که مجلس نمایندگان هفته آینده در خصوص مجموعه ای تحریم ها بر ضد ترکیه اعلام موضع خواهد کرد.

کرملین خواستار اطلاعات بیشتری از آنکارا در باره توافق آتش بس با آمریکا شد

کرملین ساعاتی پس از اعلام خبر حصول توافق میان ترکیه و آمریکا بر سر آتش بس در شمال سوریه اعلام کرد که از آنکارا خواسته است اطلاعات بیشتری از این توافق در اختیار مسکو قرار دهد.

ترکیه شامگاه پنجشنبه پس از پذیرفتن یک هیئت بلند پایه آمریکایی که مایک پنس و مایک پمپئو، معاون رئیس جمهوری و وزیر خارجه دولت ترامپ اعضای آن بودند با مفاد یک پیمان آتش بس پنج روزه که متضمن خلع سلاح و عقب نشینی شبه نظامیان کرد تا عمق سی کیلومتری از مرزهای جنوبی این کشور باشد، موافقت کرد.

به گزارش ریانووستی، خبرگزاری بین المللی روسیه دمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین در نخستین واکنش به این توافق گفت: «امیدواریم اطلاعات بیشتری را در این خصوص از جانب ترکیه دریافت کنیم.»

آگهی

بر این اساس گفته می شود که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه قرار است روز سه شنبه با ولادیمیر پوتین، همتای روس خود دیدار و با وی در باره تحولات شمال سوریه گفتگو کند.

پلیس نظامی و ارتش سوریه در آخرین روزهای حمله متوقف شده ترکیه به شمال سوریه بنا به توافقی میان شبه نظامیان کرد و دمشق به سوی مرزهای شمالی سوریه پیشروی کردند و در برخی از شهرهای تخلیه شده از نظامیان آمریکایی نظیر کوبانی و نیز رقه مستقر شدند.

رویترز
دمیتری پسکف، سخنگوی کرملینرویترز

عفو بین الملل ترکیه را به ارتکاب «جنایات جنگی» در جریان حمله نظامی به سوریه متهم کرد

سازمان عفو بین الملل روز جمعه با انتشار بیانیه ای ضمن محکوم کردن حملات نه روزه ارتش ترکیه به شمال سوریه اعلام کرد نظامیان ترکیه در جریان این عملیات نظامی مرتکب «جنایات جنگی» شده اند.

عفو بین المللی در این بیانیه تصریح کرده است که در جریان حملات ارتش ترکیه به خاک سوریه، موسوم به عملیات «چشمه صلح» موارد متعددی از «جنایات جنگی» از جمله اعدام های خودسرانه و کشتار غیرنظامیان مشاهده شده و به ثبت رسیده است.

آگهی

در بیانیه عفو بین الملل همچنین آمده است که بر اساس شواهد بدست آمده مناطق مسکونی بدون هیچ ملاحظه ای همچون مواضع نظامی هدف حملات قرار گرفته اند.

بیشتر بخوانید:

درگیری های پراکنده در راس العین

بر اساس تازه ترین گزارش ها درگیری های پراکنده در راس العین، یکی از شهرهای مرزی شمال سوریه یک روز پس از حصول توافق آتش بس میان آمریکا و ترکیه ادامه دارد.

دیده بان حقوق بشر سوریه، سازمانی مستقل که به واسطه شبکه گسترده ای منابع محلی تحولات مناقشه سوریه را رصد می کند گزارش داده است که صدای انفجارهای پراکنده در این شهر همچنان به گوش می رسد.

آگهی

رامی عبدالرحمن، مسئول دیده بان حقوق بشر سوریه صبح روز جمعه به خبرگزاری فرانسه گفت: «گزارش هایی از شلیک پراکنده توپخانه و شنیده شدن صدای شلیک گلوله در راس العین دریافت شده است.»

از سوی دیگر به گفته خبرنگار فرانس پرس صدای شلیک توپخانه از آنسوی مرز در خاک ترکیه نیز به گوش می رسد و دود سفید از بخش سوری آنسوی مرز به هوا برخواسته است.

مسئول دیده بان حقوق بشر سوریه در عین حال گفته است که در دیگر مناطق مرزی شمال سوریه آرامش نسبی برقرار است و هنوز نشانه هایی از وقوع درگیری و یا شلیک گلوله مشاهده نشده است.

توافق آتش بس که آنکارا از آن به عنوان تعلیق موقت حملات نظامی یاد می کند در حالی شامگاه روز پنجشنبه میان ترکیه و آمریکا نهایی شد که نظامیان ترکیه در نهمین روز عملیات «چشمه صلح» راس العین را کانون اصلی حملات قرار داده بودند.

آگهی

به گزارش دیده بان حقوق بشر سوریه نیروهای نظامی ترکیه و متحدان آنها در ارتش ملی سوریه روز پنجشنبه کنترل نیمی از شهر راس العین را بدست گرفته بودند.

اردوغان: تلاش های مشترک با آمریکا زمینه ساز صلح در سوریه خواهد بود

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه ساعاتی پس از حصول توافق آتش بس و تعلیق حملات نظامی کشورش به خاک سوریه که وی از آن به عنوان عملیات «چشمه صلح» نام می برد با انتشار توییتی اعلام کرد که تلاش های مشترک آنکارا و واشنگتن می تواند زمینه ساز صلح و ثبات در سوریه باشد.

آقای اردوغان در پاسخ به توییت دونالد ترامپ، همتای آمریکایی اش که پیشتر از بدست آمدن این توافق استقبال کرده بود، نوشت: «آقای رئیس جمهور! اگر ما با تروریسم که مهم ترین دشمن بشریت است، مبارزه کنیم زندگی و جان های بسیار بیشتری نجات خواهند یافت.»

ریس جمهوری ترکیه در ادامه تاکید می کند: «من اطمینان دارم که این تلاش مشترک زمینه ساز صلح و ثبات در منطقه ما خواهد شد.»

آگهی

هشدار رهبران اروپا به آنکارا: عملیات را پایان دهید و نیروهایتان را عقب بکشید

رهبران اتحادیه اروپا روز پنجشنبه و در پی تعلیق عملیات نظامی ترکیه در شمال شرقی سوریه، از آنکارا خواستند تا عملیات نظامی را پایان داده و نیروهای خود را عقب بکشد.

در بیانیه‌ای که رهبران اروپا در نخستین روز اجلاس سران اتحادیه در بروکسل منتشر کرده‌اند، آمده است: « شورای اروپا بیانیه صادر شده از سوی آمریکا و ترکیه مبنی بر توقف عملیات نظامی را مورد توجه قرار می دهد و بار دیگر از ترکیه می خواهد که به اقدامات نظامی خود پایان دهد و نیروهای خود را عقب بکشد.»

اتحادیه اروپا همچنین بار دیگر مداخله نظامی یکجانبه ترکیه در شمال شرقی سوریه را محکوم کرده و گفته است که این دخالت نظامی باعث «افزایش رنج انسان‌ها» می شود، جنگ علیه داعش را «تضعیف» می کند و «تهدید» جدی برای امنیت اروپا به شمار می رود.

رهبران اروپایی همچنین تصمیم‌ خود مبنی بر متوقف کردن صدور مجوزهای صادرات اسلحه به ترکیه را تکرار کرده اند.

آگهی

عملیات نظامی ۹ روزه آنکارا در شمال شرقی سوریه تاکنون باعث کشته‌شدن دهها غیرنظامی و آواره شده دهها هزار نفر شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

امانوئل ماکرون ترکیه را به نزدیکی با داعش متهم کرد

فرانسه ۱۱ شهروند زندانی مظنون به افراطی‌گری را از ترکیه پس می‌گیرد

نخست وزیر عراق: نیروهای ارتش آمریکا بدون مجوز وارد خاک ما شده‌اند