حمله آمریکا به کتائب حزب الله؛ «لازم باشد اقدامات بیشتری هم خواهیم کرد»

کنفرانس خبری مارک اسپر به همراه مایک پمپئو پس از حملات هوایی به مواضع شبه نظامیان در عراق و سوریه
کنفرانس خبری مارک اسپر به همراه مایک پمپئو پس از حملات هوایی به مواضع شبه نظامیان در عراق و سوریه Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در این کنفرانس خبری تاکید کرد که کشورش در قبال «اقدامات ایران که جان مردان و زنان آمریکایی را به خطر بیاندازد» بی تفاوت نخواهد ماند.

آگهی

وزیر دفاع آمریکا ساعاتی پس از انجام عملیات هوایی یکشنبه شب بر ضد مواضع شبه نظامیان نزدیک به حزب‌الله و ایران در عراق و سوریه، این حملات را «موفقیت‌آمیز» خواند و تاکید کرد که در صورت لزوم اقدامات دیگری نیز در دستور کار قرار خواهد گرفت.

مارک اسپر که پس از انجام این حملات به مواضع نیروهای کتائب حزب الله در غرب عراق و نیز شرق سوریه به همراه مایک پمپئو، وزیر امور خارجه و نیز مایک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا در یک کنفرانس خبری سخن می‌گفت، در ادامه تصریح کرد: «ما برای دفاع از خود و نیز انجام حملات بازدارنده در مقابل اقدامات خصمانه شبه نظامیان و یا نیروهای‌ ایرانی، در صورت لزوم عملیات مضاعف دیگری را در پیش خواهیم گرفت.»

آقای اسپر همچنین تاکید کرده است که حملات یکشنبه شب با جنگنده‌های اف پانزده صورت گرفته و در جریان آن مقر فرماندهی و کنترل عملیات و یا مخفیگاه تسلیحات نیروهای کتائب حزب الله هدف حمله واقع شده‌اند.

به ادعای واشنگتن این حملات واکنشی به اقدامات شبه نظامیان نزدیک به حزب الله و ایران است که به تازگی یک پایگاه‌ نیروهای آمریکایی در کرکوک را هدف حملات راکتی قرار داده بودند. در جریان این حملات یک شهروند و چندین نظامی آمریکایی کشته شدند و نیز تعدادی از کارکنان عراقی فعال در پایگاه نیز زخمی شدند.

خبرگزاری فرانسه با انتشار گزارشی در این خصوص شمار کشته شدگان حملات تلافی جویانه آمریکا به مواضع شبه نظامیان تحت حمایت ایران و حزب‌الله لبنان را ۱۹ نفر اعلام کرده است. این درحالی است که برخی خبرگزاری‌ها در ایران و نیز خبرگزاری رویترز به نقل از مقام‌های امنیتی عراق اعلام کرده‌اند که دست کم ۲۵ نفر در جریان این حملات کشته شده و نزدیک به ۵۰ نفر نیز زخمی شده‌اند.

در گزارش خبرگزاری فرانسه همچنین آمده است که ساعاتی پس از حملات هوایی آمریکا به مواضع شبه نظامیان نزدیک به ایران در عراق تعدادی راکت به سوی یک پایگاه نیروهای آمریکایی در نزدیکی بغداد شلیک شده است. هنوز گزارشی دقیق از چگونگی این حمله و نیز شمار تلفات احتمالی آن منتشر نشده است.

وزیر دفاع آمریکا در کنفرانس خبری مشترک خود با وزیر امور خارجه کشورش یادآور شد که جزئیات کامل حملات یکشنبه شب و نیز آخرین تحولات منطقه خاورمیانه به اطلاع دونالد ترامپ رسیده است.

مارک اسپر با اعلام این مطلب تصریح کرد که در گفتگو با رئیس جمهوری آمریکا دیگر گزینه‌های روی میز را با آقای ترامپ مورد بررسی قرار داده و در خصوص اقدامات تکمیلی دیگر در همین راستا در صورت لزوم به زودی تصمیم گیری خواهد شد.

گفتنی است که مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا نیز در این کنفرانس خبری تاکید کرد که کشورش در قبال «اقدامات ایران که جان مردان و زنان آمریکایی را به خطر بیاندازد» بی تفاوت نخواهد ماند.

به گفته وزیر دفاع آمریکا در جریان عملیات هوایی یکشنبه شب سه موضع در غرب عراق و دو موضع در شرق سوریه هدف حملات جنگنده‌ٰهای آمریکایی قرار گرفته اند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اسرائیل: ۲۸ پایگاه موشکی حزب‌الله را در مناطق مسکونی بیروت شناسایی کردیم

تمام فعالیت‌های حزب‌الله لبنان در آلمان ممنوع اعلام شد

شهادت نادر فرماندهان ارشد آمریکایی؛ دولت بایدن مسئول «آشفتگی مرگبار» تخلیه نظامی افغانستان است