اسرائیل: ۲۸ پایگاه موشکی حزب‌الله را در مناطق مسکونی بیروت شناسایی کردیم

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
Photo, shows a Hezbollah fighter holding an Iranian-made anti-aircraft missile on the border with Israel, in Naqoura, south Lebanon
Photo, shows a Hezbollah fighter holding an Iranian-made anti-aircraft missile on the border with Israel, in Naqoura, south Lebanon   -   کپی رایت  AP Photo

مرکز تحقیقات و آموزش الما(ALMA) واقع در اسرائیل با انتشار گزارشی اعلام کرد که ۲۸ پایگاه موشکی حزب‌الله لبنان را که در مناطق مسکونی شهر بیروت مستقر شده، شناسایی کرده است.

بر پایه این گزارش، پایگاه‌های موشکی شناسایی شده اکثرا در مناطق مسکونی تحت کنترل شبه‌نظامیان حزب‌الله مستقر شده و از آنها برای پرتاب، انبار و تولید موشک‌های فاتح ۱۱۰ که دارای بُرد متوسط هستند، استفاده می‌شود.

تال بیری، رئیس بخش تحقیقاتی مرکز الما در مورد دلیل انتشار عمومی این گزارش به روزنامه اورشلیم پست گفت: «جهانیان باید بدانند كه این پایگاه‌های موشکی حزب‌الله در قلب زیرساخت‌های شهری و مناطق مسكونی مستقر شده‌اند و این گروه، از مردم بیروت به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کند.»

این گزارش حاکیست که حزب‌الله حدود ۶۰۰ موشک فاتح با برد ۳۰۰ کیلومتر در اختیار دارد و پایگاه‌های آن در کنار مدارس، بیمارستان‌ها، زمین‌های فوتبال و همچنین سفارت ایران در بیروت و وزارت دفاع لبنان مستقر شده است.

اسرائیل بارها تاکید کرده که ارسال هرگونه سلاح پیشرفته به حزب‌الله یک خط قرمز برای دولت این کشور محسوب می‌شود و بر همین اساس تا کنون بارها محموله‌های تسلیحاتی ارسالی به این گروه را مورد هدف قرار داده و سعی کرده تاسیسات ساخت موشک حزب‌الله در سوریه را منهدم کند.

اسرائیل مدعی است که پروژه جدید حزب‌الله برای ساخت موشک‌هایی برای انهدام اهداف دقیق‌تر، با استفاده از دانش و بودجه و راهنمایی‌های ایران در لبنان، سوریه و عراق در حال انجام است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید