Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

صادرات تسلیحاتی آلمان در سال ۲۰۱۹ رکورد زد

صادرات تسلیحاتی آلمان در سال ۲۰۱۹ رکورد زد
Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

با توجه به آنکه کشورهای واردکننده عمده سلاح آلمانی، سابقه درخشانی در احترام به حقوق بشر و آزادی‌های اساسی شهروندان خود ندارند به نظر می‌رسد نهادهای مدافع حقوق بشر و احزاب مخالف دولت در هفته‌های آینده خواستار بازنگری سیاست صادرات تسلیحاتی جمهوری فدرال شوند.

آگهی

افزایش صادرات تسلیحاتی آلمان در سه سال گذشته ادامه پیدا کرده و به گفته وزرات اقتصاد این کشور در سال ۲۰۱۹ رکورد جدیدی ثبت کرده است.

جمهوری فدرال آلمان در سال ۲۰۱۹ با شکستن رکورد سال ۲۰۱۵ موفق شده است ۷/۹۵ میلیارد یورو تسلیحات به کشورهای مختلف جهان صادر کند.

بزرگ‌ترین مشتریان جنگ‌افزارهای آلمان چه کشورهایی هستند؟

مجارستان با خرید ۱/۷۷ میلیارد یورو، نخستین مشتری جنگ‌افزار آلمان در سال ۲۰۱۹ بوده است. دولت محافظه‌کار ویکتور اوربان با تصمیم به نوسازی ارتش خود، بودجه دفاعی این کشور اروپای شرقی را دو برابر کرده است.

پس از مجارستان، الجزایر با ۸۴۳ میلیون یورو، دومین واردکننده بزرگ تسلیحات آلمانی در سال ۲۰۱۹ بود. الجزایر پس از استقلال در نیمه دوم قرن بیستم و نزدیکی با بلوک شرق، به‌ویژه در دهه ۱۹۸۰ میلادی، یکی از مشتریان بزرگ تولیدات دفاعی-تهاجمی جمهوری دموکراتیک آلمان (آلمان شرقی) به شمار می‌رفت.

مصر با ۸۰۲ میلیون یورو خرید جنگ‌افزار از آلمان در رده بعدی مشتریان تسلیحات آلمان قرار دارد.

امارات متحده عربی و قطر هم در میان ۱۰ مشتری اصلی سلاح آلمان قرار دارند. با انتشار گزارش وزارت اقتصاد در هفته گذشته و با توجه به آنکه کشورهای واردکننده عمده سلاح آلمانی، سابقه درخشانی در احترام به حقوق بشر و آزادی‌های اساسی شهروندان خود ندارند یا آنکه مانند امارات متحده عربی درگیر جنگ (در یمن) هستند، به نظر می‌رسد نهادهای مدافع حقوق بشر و احزاب مخالف دولت در هفته‌های آینده خواستار بازنگری سیاست صادرات تسلیحاتی جمهوری فدرال شوند.

آلمان پس از قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی در کنسولگری پادشاهی عربستان در استانبول، صادرات سلاح به این کشور را متوقف کرد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بزرگ‌ترین صادرکننده و واردکنندگان تسلیحات در جهان کدام کشورها هستند؟

آلمان ممنوعیت فروش سلاح به عربستان را برای شش ماه دیگر تمدید کرد

یک مقام دولتی: آلمان توقف فروش سلاح به عربستان را تمدید می‌کند