Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

آلمان ممنوعیت فروش سلاح به عربستان را برای شش ماه دیگر تمدید کرد

 آلمان ممنوعیت فروش سلاح به عربستان را برای شش ماه دیگر تمدید کرد
Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان روز سه شنبه با استقبال از تمدید تحریم های تسلیحاتی عربستان سعودی اعلام کرده بود که هیچ دلیلی نمی بیند که دولت آلمان تصمیم قبلی خود را در این خصوص تغییر دهد.

آگهی

آلمان روز چهارشنبه از تمدید تحریم تسلیحاتی ریاض به مدت شش ماه دیگر خبر داد. تحریم فروش سلاح به عربستان از سوی آلمان در حالی تمدید می شود که شبه نظامیان حوثی در یمن روز شنبه در پاسخ به حملات هوایی ائتلاف نظامی تحت رهبری ریاض تاسیسات نفتی آرامکو را هدف حملات پهپادی و موشکی قرار دادند.

سخنگوی دولت آلمان در سخنانی با اعلام تمدید دوباره تحریم های تسلیحاتی بر ضد ریاض تصریح کرد: «ممنوعیت فروش سلاح به دولت عربستان تا پایان مارس سال ۲۰۲۰ تمدید می شود و هیچ قرارداد جدیدی برای فروش سلاح به این کشور مورد تایید و تصویب قرار نخواهد گرفت.»

تحریم فروش سلاح به عربستان از سوی برلین پس از بالا گرفتن مسئله قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد عربستانی مطرح و رسانه‌ای شد. پیتر آلتمایر وزیر اقتصاد آلمان پیشتر خطاب به شرکای اروپایی کشورش اعلام کرده بود که فروش تسلیحات تا زمانی که جزئیات قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار منتقد ریاض مشخص نشده باید متوقف شود.

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان روز سه شنبه با استقبال از تمدید تحریم های تسلیحاتی عربستان سعودی اعلام کرده بود که هیچ دلیلی نمی بیند که دولت آلمان تصمیم قبلی خود را در این خصوص تغییر دهد. این درحالیست که پیشتر گفته می شد حزب حاکم دمکرات مسیحی تمایل چندانی به تمدید تحریم های تسلیحاتی بر ضد ریاض ندارد.

بیشتر بخوانید:

یک مقام دولتی: آلمان توقف فروش سلاح به عربستان را تمدید می‌کند

آلمان به اتحادیه اروپا: فروش سلاح به عربستان متوقف شود

عربستان: هر تحریمی در واکنش به ناپدید شدن خاشقجی را تلافی می‌کنیم

مسئله فروش سلاح همواره از جمله موضوعات مورد اختلاف در میان شرکای دولت ائتلافی حاکم بر آلمان بوده است. سوسیال دمکرات ها حتی پیش از مطرح شدن مسئله قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد ریاض خواهان محدودیت در فروش سلاح به کشورهایی بودند که به صورت مستقیم در مناقشه یمن نقش ایفا می کنند.

دولت تحت رهبری آنگلا مرکل در نهایت پس از بالاگرفتن اتهام ها بر ضد عربستان در ارتباط با قتل جمال خاشقجی به این نتیجه رسید که فروش سلاح به ریاض را تا به نتیجه رسیدن تحقیقات این پرونده و محاکمه عاملان اصلی ممنوع اعلام کند.

فرانسه و بریتانیا که در بسیاری از پروژه های تسلیحاتی شریک آلمان محسوب می شوند به دفعات تصمیم برلین برای توقف فروش سلاح به عربستان را مورد سرزنش قرار داده و آنرا برای سرنوشت پروژه های مشترک خطر آفرین قلمداد کرده اند.

آلمان به همراه ایالات متحده آمریکا، روسیه، چین، فرانسه و بریتانیا از مهمترین کشورهای تولید و صادرکننده سلاح در جهان به حساب می آید.

عربستان سعودی از سال ۲۰۱۵ میلادی در حمایت از دولت عبد ربه منصور هادی، با تشکیل اتئلافی عربی دخالت نظامی در یمن را به صورت علنی و آشکار کرد. نیروهای اتئلاف تحت رهبری عربستان از آن زمان تاکنون به صورت مستقیم با شبه نظامیان حوثی که پایتخت و بخش هایی از مناطق شمالی یمن را تحت کنترل دارند، می جنگند.

حوثی ها روز شنبه ساعاتی پس از حمله به تاسیسات نفتی عربستان مسئولیت این حملات را بر عهده گرفتند و تاکید کردند در صورت ادامه تهاجم نظامی نیروهای ائتلاف بر شدت و گستره حملات خود خواهند افزود. این درحالسیت که عربستان و آمریکا انگشت اتهام را به سوی ایران نشانه رفته و مدعی اند که حملات پهپادی و موشکی روز شنبه از جانب ایران طراحی و عملیاتی شده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

طرح تازه ترامپ برای فروش تسلیحات به عربستان

صادرات تسلیحاتی آلمان در سال ۲۰۱۹ رکورد زد

فرانسه و آلمان در زمینه صادرات سلاح توافقنامه امضاء می‌کنند