Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

طرح تازه ترامپ برای فروش تسلیحات به عربستان

آمریکا طرحی تازه برای فروش تسلیحات به عربستان در دست اجرا دارد
آمریکا طرحی تازه برای فروش تسلیحات به عربستان در دست اجرا دارد Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا به تازگی استیو لینیک، بازرس کل وزارت خارجه کشورش را که گفته می‌شود روی قرارداد قبلی فروش سلاح به عربستان تحقیق می‌کرد اخراج کرده است.

آگهی

دولت آمریکا یکسال پس از انعقاد قرارداد جنجالی فروش سلاح به عربستان در صدد است تا تسلیحات تازه‌ای را به ریاض بفروشد.

ایالات متحده سال گذشته برغم مخالفت‌ها در کنگره قراردادی به ارزش ۸ میلیارد و یکصد هزار دلار برای فروش سلاح با ریاض منعقد کرده بود و حالا سناتورهای آمریکایی از تلاش مجدد کاخ سفید برای فروش تسلیحات تازه به عربستان خبر می‌دهند.

باب منندز،‌ سناتور دموکرات و جمهوری خواه آمریکایی در یادداشتی که پایگاه اطلاع رسانی شبکه سی ان ان آنرا منتشر کرده ضمن اعلام این خبر یادآور شد: دولت اکنون تلاش دارد طرحی را برای فروش سلاح که پیش‌تر سخنی از آن به میان نیامده بود اجرایی کند.

به گفته سناتور باب منندز، این طرح به فروش هزاران بمب هدایت‌شونده با هدف گیری دقیق اختصاص دارد.» سناتور منندز در ادامه تاکید می‌کند که طرف دیگر معامله مدوست رئیس جمهوری یعنی شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی است.»

این سناتور آمریکایی که عضو ارشد کمیته روابط خارجی سنای آمریکا است در یادداشت خود می‌نویسد: «دولت خواهان عقد قرادادی تازه برای فروش سلاح به عربستان است که جزئیات آن قبلا فاش نشده بود و این در حالیست که ریاض به ظاهر در تلاش است تا به نحوی از جنگ ناموفق یمن خارج شود.»

آقای منندز در ادامه یادآور می‌شود که چگونه قرارداد پیشین فروش سلاح به عربستان وامارات عربی متحده پس از مرگ جمال خاشقجی با مخالفت شدید کنگره مواجه شده بود.

عضو پرنفوذ کمیته روابط خارجی سنای آمریکا همچنین در همین راستا به گزارش نهایی سرویس‌های اطلاعاتی ایالات متحده اشاره می‌کند که در آن به صراحت از محمد بن سلمان،‌ ولیعهد جوان عربستان سعودی به عنوان آمر این قتل نام برده شده بود.

پس از آنکه کنگره طرح فروش سلاح به عربستان را مسدود کرد، مایک پمپئو، وزیر امور خارجه ایالات متحده از روند مبهمی با ماهیت «اضطراری» برای محقق کردن خواست کاخ سفید در این راستا خبر داده بود.

سناتور منندز در مطلب خود تاکید می‌کند که یکسال پس از آن ماجرا،‌ هنوز هم هیچ دلیل موجهی برای فروش بمب و تسلیحات به عربستان وجود ندارد.

وی همچنین یادآور شده است که کنگره همانند سال گذشته با طرح جدید فروش سلاح به عربستان سعودی مخالفت‌ خواهد کرد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا به تازگی استیو لینیک، بازرس کل وزارت خارجه کشورش را که گفته می‌شود روی قرارداد قبلی فروش سلاح به عربستان تحقیق می‌کرد از این سمت کنار گذاشت.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آلمان ممنوعیت فروش سلاح به عربستان را برای شش ماه دیگر تمدید کرد

درخواست گروهی از استادان و اتحادیه‌های کارگری کانادا برای توقف فروش سلاح به عربستان

آیا سوء قصد به جان ترامپ پیروزی او در انتخابات پیش‌روی آمریکا را تضمین کرد؟