طرح تازه کمیته روابط خارجی سنای آمریکا درباره نقض حقوق بشر در عربستان

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
سنای ایالات متحده آمریکا
سنای ایالات متحده آمریکا   -  Copyright  Reuters

رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا از حزب جمهوریخواه طرحی را آماده کرده است که به موجب آن اقداماتی تنبیهی درباره وضعیت حقوق بشر عربستان در دستور کار قرار خواهد گرفت.

در این طرح که نسخه‌ای از آن روز چهارشنبه ۱۰ ژوئیه به رویت خبرگزاری رویترز رسیده است، محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان مورد انتقاد قرار گرفته و قوانینی برای مقابله با اقدامات ضد حقوق بشری این کشور پیش‌بینی شده است.

این طرح آخرین مورد از رشته اقدامات کنگره آمریکا برای مسئول شناختن عربستان سعودی در موارد تخطی از حقوق بشر از جمله قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار اهل این کشور در کنسولگری عربستان در استانبول ترکیه و جنگ در یمن است.

در این طرح از دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا خواسته شده است تا از اعطای ویزا به آن دسته از شهروندان سعودی که مرتکب موارد نقض حقوق بشر شده اند خودداری کند. این افراد همچنین می‌توانند مشمول تحریم‌های آمریکا شوند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

Reuters
سناتور جیم ریش دبیر کمیته روابط خارجی سنای آمریکا این طرح را آماده کرده استReuters

با این حال این طرح، ممنوعیت فروش سلاح به عربستان را به دلیل جنگ در یمن دربر نمی‌گیرد. سناتور جیم ریش گفته او می‌خواسته است طرح را به‌گونه‌ای آماده سازد که رئیس‌جمهور دونالد ترامپ امضایش کند.

هرچند اکثریت مجلس سنا را جمهوری‌خواهان هم حزبی رئیس‌جمهور تشکیل می‌دهند، اما این مجلس ماه گذشته طرحی را تصویب کرد که فروش میلیاردها دلار تسلیحات به عربستان، امارات و چند کشور دیگر را متوقف می‌کرد.

رئیس‌جمهور آمریکا تا کنون ۲۲ مصوبه مخالفت کنگره را وتو کرده است.

بیشتر بخوانید: