ناکامی ترامپ برای همراه کردن کنگره با فروش سلاح به عربستان

کنگره آمریکا
کنگره آمریکا Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رئیس جمهوری آمریکا برای بی اثر کردن قطعنامه‌های دو مجلس نمایندگان و سنا در مخالفت با فروش سلاح به عربستان نیاز به استفاده از حق وتو دارد که در صورت عملی شدن سومین مورد از به کار گیری این اختیار قانونی خواهد بود.

آگهی

مجلس نمایندگان آمریکا روز چهارشنبه با تصویب قطعنامه ای به صورت رسمی و قانونی راه فروش هشت میلیارد دلار سلاح به عربستان و دیگر متحدان این کشور را مسدود کرد.

این اقدام که شکستی برای طرح های تسلیحاتی دونالد ترامپ محسوب می شود رئیس جمهوری آمریکا را ملزم خواهد کرد که برای اجرایی کردن پروژه فروش سلاح از حق وتوی خود استفاده کند.

این دومین تقابل جدی مجلس نمایندگان با رئیس جمهوری آمریکا طی دو روز گذشته است. اعضای مجلس نمایندگان که اغلب آنها را دمکرات ها تشکیل می دهند روز سه شنبه نیز با تصویب قطعنامه ای اظهارات و حملات توییتری دونالد ترامپ بر ضد چهار نماینده زن رنگین پوست را به شدت محکوم و آنرا «نژادپرستانه» قلمداد کردند.

بیشتر بخوانید:

نمایندگان مجلس آمریکا که بسیاری از آنها همچنان نسبت به قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار معترض به سیاست های ریاض بدست عوامل دولتی عربستان و نیز ادامه تبعات نگران کننده مناقشه یمن خشمگین و نگرانند روز چهارشنبه به مجموعه ای از اقدام ها برای ممناعت از فروش جنجالی سلاح به عربستان سعودی و دیگر متحدان واشنگتن در منطقه خاورمیانه رای موافق دادند.

الیوت اینگل، عضو دمکرات کمیسیون امور خارجه مجلس نمایندگان آمریکا در این خصوص گفت: «وقتی شاهد آن هستیم که در یمن چه اتفاقاتی روی می دهد بسیار مهم است که ایالات متحده نسبت به این شرایط موضع بگیرد.»

سنای آمریکا که تحت کنترل جمهوری خواهان است نیز پیشتر در ماه ژوئن با رای به چند قطعنامه مشابه در صدد لغو برنامه دونالد ترامپ برای استفاده از اختیارات ویژه جهت فروش سلاح به عربستان سعودی برآمده بود. رئیس جمهوری آمریکا پیش تر با توجه به تنش های جاری با ایران در منطقه خاورمیانه و خلیج فارس تلاش کرده بود که پروژه فروش بیش از هشت میلیارد دلار تسلیحات به عربستان و دو کشور امارات عربی متحده و اردن را با طرح وضعیت اضطراری توجیه کند.

قوانین آمریکا به دونالد ترامپ اجازه می دهد که در وضعیت اضطراری ضمن نادیده گرفتن قواعد و نرم های قانونی و بدون نیاز به مجوز کنگره اقدام به فروش سلاح کند.

بیشتر بخوانید:

رئیس جمهوری آمریکا برای بی اثر کردن قطعنامه های دو مجلس نمایندگان و سنا در مخالفت با فروش سلاح به عربستان نیاز به استفاده از وتو دارد که در صورت عملی شدن سومین مورد از به کار گیری این اختیار قانونی خواهد بود.

دو مجلس کنگره آمریکا نیز در مقابل برای بی اثر کردن وتوی رئیس جمهوری نیاز به رای اکثریت دو سومی خواهند داشت.

دونالد ترامپ ماه مه گذشته با طرح وضعیت اضطراری ناشی از تنش ها با ایران که برای دور زدن کنگره صورت گرفت مجوز فروش سلاح به عربستان را صادر کرده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نفتکش یمنی رهاشده در دریای سرخ «بمب ساعتی» است

تشکیل کمیته شهروندی در بریتانیا برای تحقیق درباره فروش سلاح به عربستان

مجلس نمایندگان آمریکا «از نهر تا بحر» را به عنوان شعار «یهودستیزانه» محکوم کرد