Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

بریتانیا با کنار زدن روسیه، به جایگاه دومین صادرکننده سلاح در جهان بازگشت

بریتانیا با کنار زدن روسیه، به جایگاه دومین صادرکننده سلاح در جهان بازگشت
Copyright 
نگارش از یورونیوز
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

براساس گزارش وزارت دفاع بریتانیا، قطر، امارات متحده عربی، عربستان سعودی و دیگر کشورهای خاورمیانه مشتری ۸۰ درصد تسلیحات فروخته شده بریتانیا هستند.

آگهی

وزارت دفاع بریتانیا اعلام کرد این کشور در سال ۲۰۱۸ چهارده میلیارد پوند سلاح صادر کرده است.

این رقم یک رکورد تاریخی برای فروش جنگ افزار در تاریخ بریتانیا به شمار می‌رود. روزنامه گاردین با انتشار گزارشی و با استناد به آمار وزارت دفاع می‌گوید به این ترتیب پادشاهی بریتانیا، برای نخستین بار از سال ۲۰۱۴ به بعد پس از ایالات متحده آمریکا به دومین صادرکننده بزرگ تسلیحات در جهان بدل شده است. پس از بریتانیا، روسیه و فرانسه در رده‌های بعدی صادرکنندگان سلاح در جهان قرار دارند.

سفارش‌های گسترده جنگنده‌های تایفون به ارزش تقریبی ۵ میلیارد پوند و موشک‌های لیزری هدایت شونده پیووی (Paveway) از عوامل مهم افزایش خیره کننده درآمد بریتانیا از راه فروش سلاح به شمار می‌رود.

براساس گزارش وزارت دفاع بریتانیا، قطر، امارات عربی متحده، عربستان سعودی و دیگر کشورهای خاورمیانه مشتری ۸۰ درصد تسلیحات فروخته شده بریتانیا هستند.

بنا بر این آمار، فروش جنگ افزار بریتانیا در سال ۲۰۱۸ به بالاترین میزان از سال ۱۹۸۳ رسیده است.

نمودار وزارت دفاع بریتانیا
بریتانیا برای نخستین بار از سال ۲۰۱۴ بار دیگر دومین صادرکننده بزرگ سلاح در جهان است.نمودار وزارت دفاع بریتانیاLipiec, Teresa (Trade)

به گزارش گاردین، منتقدان رویه دولت بریتانیا این کشور را به دورویی متهم می‌کنند و می‌گویند «در حالیکه دولت در سیاست خارجی ادعای حمایت از دموکراسی و حقوق بشر دارد، رژیم‌های سرکوب‌گر را مسلح می‌کند.»

بیشتر بخوانید:

در سال‌های گذشته و همزمان با ادامه کشتار غیرنظامیان یمنی در بمب‌باران‌های ائتلاف بین‌المللی (عربی) به رهبری ریاض، مساله ممنوعیت فروش سلاح به عربستان سعودی و متحدانش علاوه بر ایالات متحده، در کشورهای اروپایی نظیر آلمان، بریتانیا و فرانسه هم جنجالی شد. با این حال، به جز آلمان دیگر صادرکنندگان اروپایی به فروش سلاح به پادشاهی سعودی و امارات به‌عنوان دو بازیگر اصلی جنگ یمن ادامه می‌دهند.

یک دادگاه تجدید نظر در بریتانیا ۲۱ ژوئن/۳۱ خرداد امسال با صدور حکمی قرارداد فروش سلاح بریتانیا به عربستان سعودی در سال ۲۰۱۶ را به دلیل عدم شفافیت دولت و گوشزد نکردن ممنوعیت استفاده تسلیحات موضوع قرارداد علیه غیرنظامیان، «غیرقانونی» خواند.

منابع بیشتر • گاردین-وزارت دفاع بریتانیا

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عربستان؛ بزرگترین وارد کننده اسلحه در جهان در سال گذشته میلادی

وزیر خارجه بریتانیا: پیامی بدون ابهام به حوثی‌ها دادیم، آماده حملات بیشتر به یمن هستیم

دولت بریتانیا متاثر از جنگ غزه و حامیان فلسطین؛ سوناک برای برکناری وزیر کشورش تحت فشار قرار گرفت