پارلمان ترکیه احتمال اعزام نیروی نظامی به لیبی را بررسی می‌کند

پارلمان ترکیه احتمال اعزام نیروی نظامی به لیبی را بررسی می‌کند
Copyright عکس تزیینی است
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رویترز ماه گذشته میلادی با استناد به گزارش کارشناسان سازمان ملل متحد اعلام کرده بود که آنکارا برغم تحریم تسلیحاتی سازمان ملل متحد تجهیزات و ادوات نظامی برای دولت لیبی ارسال کرده است.

ترکیه از احتمال تدوین لایحه‌ای در پارلمان این کشور برای اعزام نیروی نظامی به لیبی خبر می‌دهد. ابراهیم کالین، سخنگوی دفتر ریاست جمهوری ترکیه در حالی روز سه شنبه از احتمال حضور نظامی کشورش در لیبی سخن گفت که آنکارا ماه گذشته میلادی توافقنامه‌ای را با طرابلس بر سر همکاری نظامی به امضاء رسانده بود.

آگهی

سخنگوی دفتر ریاست جمهوری ترکیه که در جریان یک کنفرانس خبری سخن می‌گفت درادامه یادآور شد: «با توجه به تحولات جاری در لیبی ممکن است که تدوین چنین لایحه‌ای لازم باشد. پارلمان در حال رایزنی و کار به روی این لایحه است.»

آقای کالین همچنین بار دیگر بر حمایت کشورش از دولت حاکم بر طرابلس که مشروعیت بین المللی را به همراه دارد،‌ تاکید کرد و گفت که ترکیه در زمینه‌ آموزش نظامی و دیگر زمینه‌ها از جمله حمایت سیاسی همچنان حامی طرابلس خواهد بود.

ترکیه پیش از این نیز ضمن حمایت از دولت فایز سراج که از سوی جامعه بین المللی به رسمیت شناخته شده،‌ اعلام کرده بود که در صورت نیاز و درخواست طرابلس از آمادگی کامل برای اعزام نیروی نظامی به لیبی برخوردار است.

لیبی که پس از سقوط معمر قذافی دستخوش ناآرامی‌ و جنگ شدید داخلی شد هم اکنون توسط دو دولت اداره می‌شود. جدا از طرابلس که مرکز دولت تحت ریاست فایز سراج قلمداد می‌شود، خلیفه حفتر دولتی دیگر را در شرق این کشور رهبری می‌کند.

نیروهای نظامی وفادار به خلیفه حفتر که از آنها به عنوان ارتش ملی لیبی نام برده می‌شود چندین ماه است که برای تصرف طرابلس به سوی پایتخت لشگر کشی کرده اما همچنان با مقاومت نیروهای وفادار به فایز سراج روبرو هستند.

ارتش ملی لیبی تحت هدایت خلیفه حفتر حمایت کشورهایی چون روسیه، مصر، اردن و امارات عربی متحده را به همراه دارد و مدعی است که برای ریشه کن کردن «تروریسم» و از میان برداشتن گروه‌های جهادی به طرابلس حمله کرده است.

گفتنی است که ترکیه پیشتر نیز در زمینه نظامی به دولت فایز سراج کمک‌ کرده بود. رویترز ماه گذشته میلادی با استناد به گزارش کارشناسان سازمان ملل متحد اعلام کرده بود که آنکارا برغم تحریم تسلیحاتی سازمان ملل متحد تجهیزات و ادوات نظامی برای دولت لیبی ارسال کرده است.

از سوی دیگر ارتش ملی لیبی که تحت فرمان خلیفه حفتر است بارها اعلام کرده که مداخله آنکارا در امور داخلی لیبی را بر نمی‌تابد. نظامیان حاکم بر شرق لیبی در همین راستا ماه گذشته میلادی یک کشتی متعلق به ترکیه که با پرچم گرانادا در آب‌های شرق این کشور در حال تردد بود را توقیف کردند.

ارتش ملی لیبی همچنین روز یکشنبه ضمن طرح این ادعا که یک هواپیمای غیر نظامی بوئینگ متعلق به ترکیه با تجهیزات نظامی از استانبول به سوی لیبی پرواز کرده،‌ تهدید کرد که از این هرگونه هواپیمای حامل تجهیزات نظامی از گزند حمله در امان نخواهد بود.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه روز یکشنبه اعلام کرده بود که حمایت نظامی کشورش از دولت لیبی در صورت لزوم افزایش خواهد یافت و این کمک‌ها از زمین و دریا و هوا ارائه خواهد شد.

از سوی دیگر خبرگزاری آناتولی روز سه شنبه به نقل از وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد که مسکو درباره لزوم ادامه گفت‌وگوها با ترکیه در مورد تحولات لیبی به توافق دست یافته است.

آگهی

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اردوغان: مذاکرات ترکیه برای پیوستن به اتحادیه اروپا در حال احتضار است

اقتصاد «آشفته» ترکیه؛ فقر چقدر جدی است؟

۶ ماه پس از زلزله قهرمان‌ماراش؛ در مناطق زلزله‌زده ترکیه چه می‌گذرد؟