ترکیه: حکم دادگاه عربستان درباره قتل خاشقجی انتظارات را برآورده نکرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
ترکیه: حکم دادگاه عربستان درباره قتل خاشقجی انتظارات را برآورده نکرد
کپی رایت  AP

ترکیه در نخستین واکنش به صدور حکم اعدام برای پنج نفر در ارتباط با قتل جمال خاشقجی از سوی عربستان گفت که این حکم انتظارات را برآورده نکرده است. آنکارا در عین حال درخواست خود برای همکاری قضایی در این زمینه با مقام‌های سعودی را تکرار کرد.

دادگاه عربستان سعودی صبح دوشنبه ۲۳ دسامبر (۲ دی) اعلام کرد که ۱۱ نفر را در رابطه با پرونده قتل جمال خاشقجی گناهکار شناخته و پنج نفر از این افراد را به مرگ محکوم کرده است. بر اساس حکم صادر شده سه نفر نیز به ۲۴ سال زندان محکوم شده‌اند.

این حکم که امروز اعلام شد.... انتظارات کشور ما و جامعه جهانی را در ارتباط با آشکار کردن تمامی ابعاد این قتل و اجرای عدالت برآورده نمی‌کند.
حامی آکسوی
سخنگوی وزارت خارجه ترکیه

حامی آکسوی، سخنگوی وزارت خارجه ترکیه در واکنش به این حکم گفت: «این حکم که امروز اعلام شد.... انتظارات کشور ما و جامعه جهانی را در ارتباط با آشکار کردن تمامی ابعاد این قتل و اجرای عدالت برآورده نمی‌کند.»

جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار عربستانی و ستون‌نویس واشنگتن‌ پست دوم ماه اکتبر ۲۰۱۸ به منظور انجام امور اداری وارد کنسولگری این کشور در استانبول شد و از آن خارج نشد. طبق گفته برخی رسانه‌ها جسد خاشقجی پس از قتل در ساختمان کنسولگری، تکه تکه و به بیرون از ساختمان منتقل شد. با وجود تحقیقات فراوان، بعد از گذشت بیش از یک سال، هنوز هیچ نشانی از بقایای جسد این روزنامه‌نگار پیدا نشده است.