بازرس سازمان ملل: جهان برای اجرای عدالت در مورد خاشقجی تلاش کافی نکرده

آنی‌یس کالامار، بازرس ویژه سازمان ملل در کنار خدیجه چنگیز، نامزد جمال خاشقجی
آنی‌یس کالامار، بازرس ویژه سازمان ملل در کنار خدیجه چنگیز، نامزد جمال خاشقجی Copyright عکس از رویترز
Copyright عکس از رویترز
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«باید تصدیق کرد که جامعهٔ جهانی در این وظیفه که امنیت یا مصونیتی برای قتل جمال خاشقجی در کار نباشد در مانده است.»

آگهی

بازرس ویژهٔ سازمان ملل اعلام کرد جهان، برای انجام عدالت دربارهٔ پروندهٔ قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار سعودی تلاش کافی نکرده است.

آنیه‌یس کالامار، گزارشگر ویژهٔ سازمان ملل در زمینهٔ اعدام‌های فراقانونی روز سه‌شنبه خواستار اقدامات بیشترِ اتحادیهٔ اروپا و ایالات متحده در این زمینه شد.

وی گفت‌: «باید تصدیق کرد که جامعهٔ جهانی در این وظیفه که امنیت یا مصونیتی برای قتل جمال خاشقجی در کار نباشد در مانده است.»

خانم کالامار به جای تحقیقات دولت سعودی در این زمینه، خواستار انجام یک تحقیق جنایی بین‌المللی است، امری که ریاض آن را رد کرده است.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

خدیجه چنگیز، نامزد جمال خاشقجی در سفر خانم کالامار به بروکسل وی را همراهی کرد تا به جهانیان یادآوری کند هنوز خواستار اجرای عدالت برای نامزد مقتول خود است.

اتحادیهٔ اروپا در سالگرد قتل این روزنامه‌نگار نامدار خواستار «پاسخ‌گویی کامل مسئولان» و برگزاری تحقیقی «معتبر و شفاف» در این زمینه شد و ایالات متحده نیز از عربستان خواسته است اسناد پیشرفتی ملموس را در معرفی کسانی که در این قتل دست داشته‌اند ارائه کند.

جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار سعودی منتقد سیاست‌های این کشور، شهروند ایالات متحده بود. او بیش از یکسال پیش در کنسولگری عربستان سعودی در استانبول به طرز فجیعی به قتل رسید. تا کنون ۱۱ تن در عربستان سعودی به جرم دست داشتن در قتل وی، در دادگاهی محرمانه محاکمه شده‌اند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترکیه: حکم دادگاه عربستان درباره قتل خاشقجی انتظارات را برآورده نکرد

ترکیه: بعضی‌ها پول هنگفتی برای دفن ماجرای خاشقجی می‌دادند

سازمان دختر شایسته جهان ادعای شرکت نماینده عربستان در رقابت‌های امسال را تکذیب کرد