Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

عربستان: نگران وضعیت حقوق بشر در ایران هستیم

Saudi Amnesty Rights Report
Saudi Amnesty Rights Report Copyright Amr Nabil/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved
Copyright Amr Nabil/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یکی از مقام‌های عربستان سعودی می‌گوید وضعیت حقوق بشر در ایران نگران کننده است و ریاض از تهران می‌خواهد به جای حمایت از گروه‌های تروریستی در خاورمیانه به فکر توسعه و امنیت و ثبات شهروندانش باشد.

آگهی

محمد خاشانان عضو هیئت نمایندگی عربستان سعودی در شورای حقوق بشر سازمان ملل از ایران خواست به نقض حقوق بشر پایان دهد.

این مقام سعودی روز دوشنبه ۱۰ مارس در سخنرانی خود در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد ایران را متهم کرد که از گروه‌ها و سازمان‌های تروریستی در لبنان و یمن حمایت می‌کند و در مقابل شهروندان خود را از امنیت و ثبات و آرامش محروم می‌سازد.

آقای خاشانان همچنین از تهران خواست به جای آنکه در فکر نیروهای نیابتی خود در منطقه باشد، به تامین امنیت و جان شهروندان ایرانی بیندیشد.

خاشانان همچنین با ابراز نگرانی از وعیت حقوق بشر در ایران افزود: «عربستان سعودی نگران نقض حقوق اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی اقلیت‌ها در ایران است. برخورد تبعیض آمیز حکومت ایران با اقلیت‌هایی چون کردها، اعراب الاهوازی و ترکان آذربایجانی نگران کننده است.»

این مقام سعودی همچنین با اشاره به اینکه نگران وضعیت حقوق بشر در ایران است، گفت که تهران باید به تعهدات بین‌المللی خود عمل کند و اقدامات لازم برای توسعه در ایران و همچنین تامین شرایط مناسب برای زندگی شهروندانش را فراهم سازد.

این اظهارات مقام سعودی در حالی مطرح می‌شود که دستگیری فعالان سیاسی و حقوق زنان و همچنین شاهزادگان سعودی که مخالف محمد بن سلمان هستند، در این کشور همچنان ادامه دارد و بیش از یک سال است که جمعی از کنشگران حقوق زنان در این کشور به اتهام جاسوسی در زندان هستند و هفته قبل تعدادی دیگر از شاهزادگان عالی‌رتبه سعودی به دلایلی نامعلوم دستگیر و بازداشت شدند.

سازمان حقوق بشری ریپرایو، اخیرا در گزارش خود آورده است میزان اعدام‌ها در عربستان رشد زیادی داشته است و تنها در سال ۲۰۱۹ میلادی ۱۸۴ نفر در این کشور اعدام شده‌اند که از میان آنها ۹۰ نفر ملّیت خارجی داشته‌اند.

این اظهارات نماینده سعودی پس از آن طرح شد که پیشتر جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر در ایران، روز دوشنبه ۱۰ مارس، در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو، گزارش پیشین خود در باره نقض حقوق بشر در ایران را تکرار کرد و از ایران خواست به موازین بین‌المللی حقوق بشر پایبند بماند.

آقای رحمان در این گزارش ایران را متهم کرد که در سال گذشته دست‌کم ۳۰۴ نفر از جمله ۱۲ کودک را اعدام و شماری از فعالان حقوق بشر و محیط زیست را دستگیر کرده است.

او همچنین با ابراز نگرانی از وضعیت کسانی که برای حقوق بسشر در ایران مبارزه می‌کنند، افزود: «مدافعان حقوق بشر در ایران با پاسخی سخت از سوی حکومت رو به رو شده‌اند.»

آقای رحمان همچنین از حاکمیت ایران خواست برای خطر شیوع بیماری کرونا در زندان‌ها دستور آزادی موقت تمام زندانیان سیاسی و دو تابعیتی را صادر کند.

مقام‌های ایرانی در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو این گزارش را مغرضانه خواندند و جاوید رحمان را متهم کردند با خروج از اصول استاندارد، رویه‌ای یک‌طرفه را علیه جمهوری اسلامی ایران در پیش گرفته است.

این اظهارات مقام‌های ایرانی در حالی مطرح می‌شود که اخیرا جمعی از فعالین محیط زیستی که به جرم جاسوسی دستگیر شده‌اند با حکم‌های سنگین به حبس‌های طولانی محکوم شده‌اند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

۴۷ کشور نقض آزادی‌ها در ایران را محکوم کردند

ترکیه: حکم دادگاه عربستان درباره قتل خاشقجی انتظارات را برآورده نکرد

آیا واردات تلفن‌ همراه آيفون به ایران ممنوع شد؟