ارتش سوریه پست دیده‌بانی نظامیان ترکیه را در ادلب محاصره کرد

خودروی نظامی ارتش ترکیه در استان ادلب سوریه
خودروی نظامی ارتش ترکیه در استان ادلب سوریه Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نیروهای ارتش سوریه از روز پنجشنبه به پیشروی خود در بخش‌هایی از استان ادلب ادامه دادند و کنترل ده‌ها شهر و روستا را در دست گرفتند. پست دیده‌بانی نیروهای ترکیه که تحت محاصره ارتش سوریه درآمده نیز در مناطقی واقع شده که به تازگی تحت کنترل نیروهای دولتی درآمده‌اند.

آگهی

نیروهای ارتش سوریه در ادامه پیش‌روی‌های روزهای گذشته و بازپس‌گیری بخش‌هایی از مناطق تحت کنترل شورشیان در استان ادلب روز دوشنبه یک پست دیده‌بانی نظامیان ترکیه در این استان را به محاصره خود درآوردند.

دیده بان حقوق بشر سوریه،‌ نهادی غیردولتی که به واسطه منابع متعدد محلی، تحولات سوریه را رصد می‌کند ضمن تایید این خبر اعلام کرد: «نیروهای دولتی پس از به دست گرفتن کنترل شهرها و روستاهای واقع در نزدیکی شهر کلیدی معره نعمان در جنوب شرق استان ادلب پست دیده‌بانی نیروهای ترک در منطقه الصرمان را محاصره کردند.»

به موجب توافق سپتامبر سال گذشته میان ترکیه و مسکو که برای پایان دادن به تنش‌های نظامی در استان ادلب و جلوگیری از حملات نیروهای دولتی به این منطقه حاصل شد، نیروهای ارتش ترکیه ماموریت یافتند تا در دوازده پست دیده‌بانی مختلف در سراسر استان ادلب مستقر شوند.

در این توافق ایجاد یک منطقه «کاهش تنش» به عرض ۱۵ تا ۲۰ کیلومتر پیش بینی شده بود تا از این طریق از رویارویی مستقیم نیروهای دولتی و گروه‌‌های جهادی در استان ادلب و مناطق همجوار در استان حلب پیش‌گیری شود.

انعقاد این توافق و اجرای آن سبب شد تا به طرز قابل ملاحضه‌ای از شدت تنش‌ها و درگیری‌ها در این منطقه کاسته شود. استان ادلب که از آن به عنوان آخرین پایگاه نیروهای شورشی نام می برند تحت کنترل هیئت تحریر شام است که برخی اعضای آن پیش در گروه القاعده عضویت داشتند.

توافق آنکارا و مسکو بر سر درگیری‌ها در ادلب اما پس از مدتی با حملات گسترده نیروهای ارتش سوریه به این استان طی اواخر ماه آوریل تا پایان ماه اوت نادیده گرفته شد. دمشق به بهانه بازگشت نیروهای جهادی به این منطقه حملات خود را در ادلب و مناطق اطراف آن از سر گرفت. این حملات به اذعان دیده بان حقوق بشر سوریه دست کم یک هزار کشته برجای گذاشت و همچنین ۴۰۰ هزار نفر از ساکنان منطقه را ازخانه و کاشانه خود آواره کرد.

پس از این حملات توافق آتش بس دیگری در پایان ماه اوت از سوی مسکو اعلام شد که این توافق نیز با تشدید حملات هوایی ارتش سوریه نادیده گرفته شد. بر اساس گزارش منابع مطلع در جریان حملات هوایی ارتش سوریه از زمان اعلام توافق آتش بس در ماه اوت تاکنون دست کم ۲۸۰ غیرنظامی در استان ادلب جان باخته‌اند.

نیروهای ارتش سوریه از روز پنجشنبه به پیشروی خود در بخش‌هایی از استان ادلب ادامه دادند و کنترل ده‌ها شهر و روستا را در دست گرفتند. پست دیده‌بانی نیروهای ترکیه که تحت محاصره ارتش سوریه درآمده نیز در مناطقی واقع شده که به تازگی تحت کنترل نیروهای دولتی درآمده‌اند.

ترکیه ماه اکتبر برای عقب راندن شبه نظامیان کرد از مناطق مرزی خود به شمال سوریه حمله کرد و هم اکنون در این منطقه نیز حضور نظامی پررنگی دارد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترکیه: روسیه باید نظامیان سوریه را در استان ادلب مهار کند

آنکارا از مسکو خواست حملات هوایی در شمال غرب سوریه را «فورا» متوقف کند

دیده بان حقوق بشر سوریه: در حمله روسیه به استان حلب ۷ غیرنظامی کشته شدند