Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

نشست شورای امنیت سازمان ملل؛ کشورهای غربی بار دیگر به ایران هشدار دادند

نشست شورای امنیت سازمان ملل؛ کشورهای غربی بار دیگر به ایران هشدار دادند
Copyright AP Photo/Bebeto Matthews
Copyright AP Photo/Bebeto Matthews
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نماینده بریتانیا ضمن ابراز نگرانی از وجود نشانه‌هایی مبنی بر انتقال غیرقانونی اسلحه، موشک و فناوری‌های موشکی در منطقه توسط ایران گفت: «از ایران می‌خواهیم که چنین فعالیت‌هایی را که تنها منجر به بی‌اعتمادی عمیق‌تر و افزایش تنش‌های منطقه‌ای می‌شود، متوقف کند.»

آگهی

شورای امنیت سازمان ملل روز پنج‌شنبه با حضور ایران و ۱۵ عضو دائم و غیردائم تشکیل جلسه داد تا بار دیگر موضوع اجرای قطعنامه‌ای که بر توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ میلادی میان ایران و قدرت‌های بزرگ صحه می‌گذارد، به بحث گذاشته شود.

در این نشست ایالات متحده آمریکا بار دیگر پیشنهاد خود برای مذاکره با ایران را تکرار کرد اما همزمان هشدار داد اگر تهران به بی‌ثبات کردن خاورمیانه ادامه دهد، واشنگتن نیز با همۀ توان خود «برای مهار رفتار بد ایران» وارد عمل خواهد شد.

کلی کرفت، نمایندۀ دائم آمریکا در سازمان ملل اعلام کرد که دولت ترامپ استفادۀ ایران از ابزار برنامه‌های هسته‌ای برای عادی نشان دادن رفتار بی‌ثبات کنندۀ خود را در منطقه رد می‌کند.

مجید تخت روانچی، نمایندۀ ایران در این نشست نیز پیشنهاد آمریکا برای مذاکرۀ بی‌قید و شرط را یک «دورویی» خواند و گفت که آمریکا قصد دارد از موضع قدرت و با هدف حفظ تحریم‌ها وارد چنین مذاکراتی شود و نه موضعی برابر.

او تاکید کرد: «ایران زیر تهدید شمشیر مذاکره نخواهد کرد.»

آقای تخت روانچی افزود که تنها تایید توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ توسط آمریکا و اجرای قطعنامه شورای امنیت در این راستا است که راه را برای شروع هر گفتگویی هموار می‌کند.

او با تاکید بر توانایی‌های دفاعی ایران و نقش این کشور در منطقه نیز اعلام کرد که «ایران تحت هیچ شرایطی در موضوع امنیت خود سازش نخواهد کرد.»

هشدار معاون دبیرکل سازمان ملل: تنش‌ها تا مرحله‌ای بسیار نزدیک به یک رویاری جدی پیش رفت

در این جلسه رزمری دیکارلو، معاون دبیرکل سازمان ملل در امور سیاسی و ایجاد صلح، اعلام کرد که تنش در منطقۀ خلیج فارس در سال ۲۰۱۹ میلادی بطور نگران کننده‌ای افزایش یافته است.

اوگفت: «ما شاهد حمله به تانکرهای نفتی، حمله به فرودگاه‌های غیرنظامی و حمله‌ای بسیار پیشرفته و هماهنگ به تاسیسات نفتی عربستان بودیم... این حملات با لفاظی‌های توهین آمیزی همراه بود که باعث شد تنش‌ها در منطقه تا مرحله‌ای بسیار نزدیک به یک رویاری جدی پیش رود.»

خانم دیکارلو افزود: «چنین اتفاقاتی ویرانگر است و باید به هر قیمتی از تکرار آنها جلوگیری شود.»

جلسه روز پنج‌شنبه شورای امنیت پس از گزارش اخیر آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل تشکیل شد که اعلام می‌داشت این سازمان نتوانسته است بطور مستقل تایید کند که موشکهای کروز و پهپادهای مورد استفاده در حملات سال جاری به فرودگاه و تاسیسات نفتی عربستان سعودی منشاء ایرانی داشته‌اند یا «به روشی متناقض با قطعنامه سال ۲۰۱۵ میلادی این سازمان» از ایران منتقل شده‌اند .

با این وجود خانم دیکارلو اعلام کرد که سازمان ملل همچنان در حال جمع آوری و تجزیه و تحلیل اطلاعات تکمیلی دربارۀ پهپادها و موشک‌های استفاده شده در این حملات است.

او گفت: «به عنوان مثال ما به تازگی این تایید را دریافت کرده‌ایم که اگرچه برخی از قطعات موشکهای کروز در کارخانه‌هایی با نام مشخص ساخته نشده‌اند اما می‌توانند نسخۀ کپی محصولات این کارخانه‌ها باشند.»

در حالی که آمریکا، اسرائیل، بریتانیا، فرانسه و آلمان کشور ایران را در حملات به تاسیسات نفتی عربستان مقصر می‌دانند، ایران و روسیه اصرار دارند که تهران هیچ مسئولیتی در قبال این حملات نداشته است.

در این جلسه کلی کرفت، نمایندۀ دائم آمریکا بار دیگر با اشاره به اینکه تنها ایران می‌توانسته است حملات پیچیده‌ای مانند آنچه در ۱۴ سپتامبر علیه تاسیسات نفتی عربستان انجام شد را انجام دهد، گفت: «هیچ توضیح منطقی دیگری در این باره وجود ندارد.»

واکنش بریتانیا و روسیه

در این نشست کارن پیرس، نماینده بریتانیا در سازمان ملل با تاکید بر اهمیت حفظ توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ میلادی برای اروپایی‌ها اعلام کرد که برجام «توافقی بنیادین برای حفظ صلح و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی است.» او گفت لازم است که تلاش‌های موثر دیپلماتیک برای حفظ این توافق همچنان ادامه یابد.

او همچنین ضمن ابراز تاسف از کاهش تعهدات برجامی ایران و ابراز نگرانی از وجود نشانه‌هایی مبنی بر انتقال غیرقانونی اسلحه، موشک و فناوری‌های موشکی در منطقه توسط ایران گفت: «ما از ایران می‌خواهیم که چنین فعالیت‌هایی را که تنها منجر به بی‌اعتمادی عمیق‌تر و افزایش تنش‌های منطقه‌ای می‌شود، متوقف کند.»

اما واسیلی نبنزیا، سفیر روسیه در سازمان ملل گفت: «آنچه به اصطلاح به عنوان شاهد دربارۀ مقصر بودن ایران در این حملات مطرح شده، قانع کننده نیست و در گزارش دبیرکل نیز تایید نشده است.»

آگهی

او افزود: «در این گزارش نبود شواهد به وضوح به چشم می‌خورد.»

او توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ میلادی را «یک دستاورد بزرگ و چندجانبه» نامید و گفت: «ما نمی‌توانیم اجازه دهیم که فشارهای سیاسی، خفگی اقتصادی و باج خواهی نظامی غالب شود... هدف نهایی باید ایجاد یک معماری امنیتی واقعاً فراگیر باشد که منعکس کننده نگرانی‌های مشروع همۀ کشورهای منطقه باشد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دبیر شورای امنیت روسیه: پهپاد آمریکایی در آسمان ایران سرنگون شده است

گزارش حملات فجیره در شورای امنیت: احتمالا توسط عامل دولتی انجام شده است

آیا ایران پس از حمله به اسرائیل گامی به سوی تغییر در دکترین هسته‌ای خود برمی‌دارد؟