گفتگوی نمایندگان ایران و آمریکا در حاشیه نشست شورای امنیت

گفتگوی نمایندگان ایران و آمریکا در حاشیه نشست شورای امنیت
Copyright عکس از خبرگزاری رویترز
Copyright عکس از خبرگزاری رویترز
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

این اولین گفتگوی علنی دو دیپلمات ارشد ایران و آمریکا در سازمان ملل از زمان به قدرت رسیدن دونالد ترامپ است.

آگهی

کلی کرفت، نمایندۀ دائم ایالات متحده آمریکا در سازمان ملل روز پنج‌شنبه در اقدامی کم‌سابقه با مجید تخت‌روانچی، همتای ایرانی خود گفتگو کرد.

این گفتگو پس از پایان رسمی نشست شورای امنیت سازمان ملل انجام شد.

بنا بر اعلام رسانه‌های آمریکا، موضوع این گفتگو ابراز تسلیت خانم کرفت به همتای ایرانی خود به دلیل شنیدن خبر درگذشت یک دختر دو ساله ایرانی در پی کمبود دارو در این کشور بوده است.

این اولین گفتگوی علنی دو دیپلمات ارشد ایران و آمریکا در سازمان ملل از زمان به قدرت رسیدن دونالد ترامپ است.

آقای تخت روانچی در جریان نشست سازمان ملل که در آن بار دیگر موضوع توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ میلادی به بحث گذاشته شده بود، مقابل ۱۵ عضو این شورا درباره داستان تلخ دختر دو ساله‌ای صحبت کرده بود که در ماه ژوئن به دلیل ابتلا به یک بیماری نادر و نبود دارو در پی تحریم‌های آمریکا جان باخته بود.

تصاویر مربوط به این گفتگوی کوتاه، توسط یکی از دوربین‌های سازمان ملل فیلمبرداری شده است. در این فیلم خانم کرفت دیده می‌شود که به سوی آقای تخت روانچی می‌آید و به این ترتیب یکی از کم‌سابقه ترین تعاملات مستقیم دیپلماتیک میان نمایندگان دو کشور رقم می‌خورد.

از زمان به قدرت رسیدن آقای ترامپ، ایالات متحده در کنار خروج از توافق هسته‌ای، مجموعه‌ای گسترده از تحریم‌های اقتصادی را نیز علیه ایران به اجرا گذاشته است.

واشنگتن در چهارچوب سیاست «حداکثر فشار بر ایران» علاوه بر تحریم خرید نفت ایران یعنی اصلی‌ترین منبع تامین درآمد در این کشور، دهها نهاد و شرکت و شخصیت حقیقی ایرانی را نیز تحریم کرده است؛ اقدامی که از سوی برخی از تحلیلگران باعث رفتار تهاجمی‌تر ایران شده است.

آقای تخت روانچی روز پنج‌شنبه در نشست شورای امنیت گفت: «این شرم آور است که زورگویی‌های ایالات متحده باعث قطع صادرات برخی داروها به ایران شده و برای برخی از بیماران کابوسی را ایجاد کرده است...به عنوان مثال یک شرکت اروپایی تحت فشار تحریم‌های آمریکا صادرات باندهای ویژه‌ای که برای بیماران مبتلا به "ای بی" که یک بیماری نادر ژنتیکی است و باعث ایجاد تاول‌هایی روی پوست می‌شود را متوقف کرده است.»

او در ادامه دربارۀ دختری دو ساله به نام «آوا» صحبت کرد که نتوانسته درمان‌های مناسب را دریافت کند و جان باخته است.

کلی کرفت نیز در این نشست اعلام کرد: «ایالات متحده مایل به گفتگو با ایران و مذاکره برای رسیدن توافقی است که بهتر از گذشته به صلح و امنیت بین‌المللی کمک کند. اما تا زمانی که ایران به بی‌ثبات کردن منطقه ادامه دهد، ما نیز بیکار نخواهیم نشست.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«ایران مذاکره می‌کند تا نجنگد»

ظریف: ترامپ تحریم‌ها را لغو کند، همین هفته با روحانی دیدار می‌کند

ایران:‌ هدف تحریم‌های جدید آمریکا ممانعت از ورود مواد غذایی و دارو است