Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

ایران:‌ هدف تحریم‌های جدید آمریکا ممانعت از ورود مواد غذایی و دارو است

 ایران:‌ هدف تحریم‌های جدید آمریکا ممانعت از ورود مواد غذایی و دارو است
Copyright 
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

محمد جواد ظریف که برای شرکت در اجلاس عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک به سر می برد گفته است که تحریم‌ بانک مرکزی ایران از سوی آمریکا که سعی دارد مانع از دسترسی ایرانیان به مواد غذایی و دارو شود «خطرناک و غیرقابل قبول» است.

آگهی

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران روز شنبه در واکنش به تحریم‌های جدید ایالات متحده آمریکا علیه بانک مرکزی ایران گفت که این تحریم‌ها دسترسی ایرانیان به مواد غذایی و دارو را هدف قرار داده است.

وزیر امور خارجه ایران که برای شرکت در اجلاس عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک به سر می برد همچنین گفته است که این تحریم‌های آمریکا که سعی دارد مانع از دسترسی ایرانیان به مواد غذایی و دارو شود «خطرناک و غیرقابل قبول» است.

محمد جواد ظریف در حالی از تاثیر تحریم‌ها بر واردات مواد غذایی و دارو به ایران سخن گفته است که در بخشی دیگر از سخنانش این تحریم‌ها را «نشانه استیصال آمریکا» و «یک سیاست شکست خورده» توصیف کرده است.

ظریف همچنین افزوده است: «وقتی آمریکا بطور مکرر یک نهاد را تحریم می کند معنایش این است که آتلاش آنها برای به زانو درآوردن ملت ایران زیر فشار حداکثری شکست خورده است.»

از سوی دیگر عبدالناصر همتی رئیس بانک مرکزی ایران در واکنشی به این تحریم‌ها گفته است: «اعلام تحریم‌های مجدد بانک مرکزی ایران توسط دولت آمریکا، نشان می دهد که دست آنها برای پیدا کردن اهرم فشار علیه ایران تا چه اندازه خالی است.»

عبدالناصر همتی تحریم‌های آمریکا علیه ایران را «بسیار بی‌اثرتر از هر زمان دیگری» ارزیابی کرده و نوشته است: «اقتصاد ایران، تاب‌آوری خود در مقابل تحریم‌ها را به همگان اثبات کرده است... خوشبختانه ایران از دوره دور زدن تحریمها به دوره تحریم ناپذیری تجارت خارجی عبور کرده است.»

واشنگتن روز جمعه و در پی متهم کردن ایران به دست داشتن در حمله به تاسیسات نفتی عربستان سعودی، تحریم‌های جدیدی را علیه بانک مرکزی ایران، صندوق توسعه ملی و شرکت اعتماد تجارت پارس وضع کرد.

آمریکا در حالی ایران را متهم به دست داشتن در این حملات می کند که تهران قویا این اتهام را رد کرده است.

وزیر خارجه ایران جمعه شب با انتشار توئیتی گفته است که «عربستان سعودی ایران را برای حملات به تاسیسات نفتی متهم می کند اما جالب است که امروز با نقض آتش بس سازمان ملل متحد به حدیده یمن حمله می کند. روشن است که حتی خود سعودی‌ها هم داستان غیرواقعی دخالت ایران در حملات به تاسیسات آنها را باور ندارند.»

از سوی دیگر گزارش‌های تایید‌ نشده‌‌ای در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است که برخی وب‌سایت‌های ایران بویژه وب‌سایت‌های شرکت‌های پتروشیمی ایران مورد حمله سایبری قرار گرفته‌اند با این حال وب سایت شرکت ملی نفت ایران بطور عادی کار می کند و اختلالی در اینترنت در ایران گزارش نشده است. مرکز مدیریت راهبردی افتای ریاست جمهوری ایران خبر حملات سایبری موفق به تاسیسات نفتی و زیرساخت‌های حیاتی کشور را تکذیب کرده است. 

در آخرین تحولات مرتبط با حملات به تاسیسات نفتی عربستان سعودی، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا با اعزام نیروی نظامی به منطقه خلیج فارس برای حمایت از عربستان سعودی موافقت کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وزارت خارجه ایران: موضع ظریف در گفت‌وگو با اشپیگل موضع کل نظام بود

گفتگوی نمایندگان ایران و آمریکا در حاشیه نشست شورای امنیت

آیا همان تحریم‌هایی که ابراهیم رئیسی بی اثر می‌پنداشت، جان او را گرفت؟